Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zedníček: Humor se naučit nedá

  10:48aktualizováno  10:48
Letošní padesátiny oslavil herec Pavel Zedníček stylově premiérou filmu Jak básníci neztrácejí naději, kde v roli řidiče Písaříka vyměnil sanitku za pohřební vůz. Také v soukromí zkouší nové věci: skáče padákem a propadl potápění. "Vlastně teprve začínám žít," směje se herec kamarády přezdívaný Čmaňa.

* Jak se vám vede v novém životě, myslím v Evropské unii?
Evropanem jsem od narození, jen tady bývaly hranice. Chvála bohu, že zmizely, ale nemůžu říct, že bych vzhlížel k Bruselu. K Valašsku, to ano. Ať dlouho žije náš král Boleslav!

* Můžete shrnout, jaké funkce vám král Boleslav Polívka ve valašské vládě přidělil?
Těch už je! Byl jsem ministrem pošt, generálem vzdušných sil, pairem, nositelem podprsenkového řádu. A teď mi Bolek přidal nový titul. Prohlásil: Když Špidla může být premiérem, může být Čmaňa derniérem. Snad to neznamená, že končím.

* Ještě se rozčilujete nad politikou? Nebo nad televizí?
Nad politikou se už nerozčiluju a o televizi si radši nic nemyslím. Mám pocit, že nikde nic nedávají, ale díky satelitu si teď vybírám Animal Planet, Discovery, dokumenty a reality TV.

* Víte, že Česká televize opakuje Panoptikum Města pražského?
Nevšiml bych si toho, jen jsem zaslechl tu úvodní písničku, kterou jsem tehdy nabekal. Dnes už bych to asi nezazpíval.

* Traduje se, že jen herci a učitelé mají dva měsíce prázdnin.
Učitelé možná ano, komedianti jak kdy a jak kdo. Herci v divadlech dotovaných státem jsou na tom jako ve státních podnicích, mají své jistoty, zaměstnavatel jim prázdniny platí, aniž by museli pracovat. Kdežto my soukromníci, volnonohaři, jak tomu říkávám, pracujeme, kdykoli je potřeba. Třeba i v létě.

* Jak na tom budete letos vy?
Kupodivu skoro jako ti učitelé. Až koncem srpna budu točit s režisérem Otakarem Koskem pohádku Prsten krále řeky.

* Takže si zase zahrajete krále?
Tentokrát nebudu králem, ale rybářem. Nicméně jinak je to klasika, po dlouhé době zase příjemná televizní pohádka.

* V létě u řeky, to bude milá změna - teď jste točil ve vězení.
Ano, s režisérem Petrem Nikolaevem jsme pracovali na filmu Kousek nebe podle předlohy Jiřího Stránského. Její děj se odehrává mezi politickými vězni v 50. letech. Natáčelo se ve staré věznici, a nebyl to příjemný pocit. Čpí to tam zatuchlinou, člověka napadají věci... Až jsem byl rád, že jsem hodný a slušný, jak mě tatínek s maminkou vychovali.

* Víte, kolik let si váš hrdina měl odsedět?
Nevím, ale vypadalo to na dlouho. Naštěstí se s Petrem Nikolaevem dobře dělá, je příjemný a pracovitý. Taky s hercem Vladimírem Javorským v roli spoluvězně jsme byli dobrá dvojka, jen jsem jim trochu zamotal hlavu, když jsem na jaře odjížděl k moři za svým milovaným potápěním. To se vrátíš opálený, viď? báli se. - Asi ano, povídám. A taky jsem přijel úplně černý. Ve filmu pak musela přijít změna, místo řemesla, které měli naši hrdinové vykonávat, z nás udělali klempíře. Ti prý bývají opálení ze střech, které spravují. Může být - jenomže Vladimír Javorský byl bílý jako tvaroh. Ale za tři dny na střeše tu barvičku opravdu chytil.

* Kamse chystáte na cesty, než budete znovu točit?
V srpnu chci vyrazit do Ameriky. Rád bych to vzal autem z Kalifornie do Grand Canyonu, chci vidět Los Angeles, Las Vegas...

* Jestlipak si v Las Vegas zahrajete třeba ruletu?
No jistě, to je logické, přece se to musí vyzkoušet.

* A kdy začnete připravovat zářijový festival českých filmových komedií Novoměstský hrnec smíchu, jehož jste prezidentem?
Na tom už se dávno pracuje! Máme letos novinku, mezinárodní soutěž krátkých filmů v tomhle žánru, Taky jsem se domluvil s Borisem Hybnerem, že na festivalu uspořádá školu pantomimy a gagu. Bratři Čadíkové budou s kinematografem objíždět region už týden před zahájením festivalu, který začne 25. září, pak budou tradičně promítat přímo ve městě. Trefíme se do svatováclavské slavnosti, pro mladé bude otevřen rockový klub, vydražíme hrnce od výtvarníků i školáků, chceme sem zkrátka přitáhnout novou generaci, hlavně studenty filmových škol.

* Budete zase skákat padákem jako loni?
To ještě nevím, ale nějaká akce na letišti zase bude, určitě znova přifrčí valašská letka. Mimochodem, ten seskok v tandemu byl zážitek! Předtím mi kladli na srdce - Směj se, pořád se ve vzduchu směj! Já myslel, že je to kvůli kameře, která to točila, ale pak jsem pochopil, že to kvůli větru musíte mít pusu od ucha k uchu! Letíte volným pádem z patnácti set metrů, vlítne vám to do nosu, nemůžete se nadechnout, pak se otevře padák - a najednou se vznášíte, všude kolem ticho, nádhera. Dokonce mi na chvíli půjčili i řízení. V životě se má zkusit všechno. Aspoň jednou.

* Třeba klášter, ten nezkusíte? Nebo vesmír?
Klášter ne. Do vesmíru se podívám, až to bude levnější. Taky mě láká Himálaj, zkoušel jsem lézt po skalách, když jsem byl v ústeckém divadle, a vždycky mě překvapilo, jak se jednou stranou ztěžka drápete nahoru, ačkoli z druhé tam vede krásný, pohodlný chodníček. Ale stojí to za to - jako pokaždé, když člověk překoná sám sebe. Jen jsem líný táhnout na vrcholky dvacet kilo, když ve vodě je ta výstroj lehčí.

* Jak jste propadl potápění?
Poprvé mě tam hodili kamarádi v Mexiku, pak jsem udělal kurz doma a teď závěrečné zkoušky zase v Mexiku. Přitom jsem míval k vodě spíš respekt, držel se u pobřeží, ale díky potápění jsem zjistil, že když nedělám zbytečné frajeřinky, není se čeho bát. Jak říká kamarád, hrdinů jsou plné hřbitovy. Jen jednou mi došel pod vodou vzduch, pak jsem dýchal se zkušeným kolegou z jeho lahve, a jindy jsem si zase špatně nastavil počítač, takže mi pořád varovně ukazoval figurku mrtvého potápěče.

* Tím spíš: co vás na tom tak přitahuje?
Ten úžasný život pod vodou a jeho přesný řád. Malí klauni brání sasanku, šmejdí kolem vás pavučiny - to jste nevěděla, že jsou i pod vodou? To je takové zvířátko, vypadá jako neviditelná niť. A ticho, všude krásná samota a ticho, jako když jsem na chalupě chodíval sám na pět šest hodin do lesa na houby.

* Už nechodíte?
Už nemám chalupu. Ale pod vodou se koukáte do očí barakudě, pak se objeví želva, prohlédne si vás - Ahoj! - a odplave. Nádhera.

* Mluvíte o tichu a samotě, jenže na souši musíte zřejmě dostát své roli populárního herce a zábavného komika. Jak to děláte, když nemáte náladu a fanoušci dorážejí? Pošlete je do háje?
Já radši někam zalezu, ztratím se, nejlépe pod vodu. Nejsem na lidi sprostý, to neumím, radši to nějak otočím a ukecám. Pravda je, že někdy se takové situace vymknou. Třeba Josef Dvořák se jednou tak dlouho slušně omlouval, že si se svými rozparáděnými příznivci nepřipije, až mu dali do zubů a vyrazili mu je.

* Jedna věc je, že lidé od vás humor čekají, jiná věc, jestli ten dar vůbec sdílejí. Potkal jste někdy člověka, který nemá absolutně ani stopu smyslu pro humor?
Jsou takoví lidé, určitě. Já se jim raději vyhýbám.

* Nedá se humoru naučit?
Ne, nedá, to nejde. A víte, co je vůbec nejhorší? Když si lidi neumějí dělat legraci sami ze sebe. Naštěstí jsem potkal i ty, co to dokážou neuvěřitelně. Chcete veselou pointu?

* Ráda, sem s ní.
Když jsme točili nejnovější Básníky, dostal jsem pro svou roli odborného poradce z pohřební služby. Že sám chodil v černém, je logické. Že celá v černém chodí i jeho manželka - no prosím. Ale představte si, že i jejich dítě má černý kočárek, černou čepičku, černou zavinovačku... A že namísto nějakého běžného sloganu jako Světlu vstříc má jejich pohřební služba firemní logo s heslem Vaše smrt - naše radost.

Pavel Zedníček před vystoupením v představení Richard III.

Herec Pavel Zedníček pózoval pro fotografy v objetí neznámé blondýnky.

Pavel Zedníček připíjí na zdar valašské Slivovize netradičně pivem.

Autoři:Nejčtenější

Končíme, oznámili Pokondři. Je to umělá kauza, říká vedení stanice
Je to definitivní, končíme. Těžkej Pokondr odchází z Frekvence 1

Moderátoři Roman Ondráček a Miloš Pokorný tento měsíc skončí na Frekvenci 1. Těžkej Pokondr se na tom dohodl se...

Duo Těžkej Pokondr
Končíme, oznámili Pokondři. Je to umělá kauza, říká vedení stanice

V úterý se na sociálních sítích objevily informace, že moderátorské duo Roman Ondráček a Miloš Pokorný alias Těžkej...Princ William sleduje, jak vévodkyně Kate tančí s medvídkem Paddingtonem...
Těhotná Kate si zatančila s medvědem. Její strýc má průšvih

Těhotná vévodkyně Kate (35) sice stále trpí ranní nevolností, ale pomalu se začíná vracet ke královským oficialitám. V...

Modelka Yasmin Le Bonová nafotila v padesáti letech kampaň na plavky.
Najednou mám prsa, břicho a boky, říká o stárnutí modelka Le Bonová

Britská kráska Yasmin Le Bonová (52) patřila v osmdesátých letech k nejžádanějším modelkám. Manželka frontmana kapely...

Agáta Prachařová a Jakub Prachař
Agáta Prachařová: Všichni říkají, že je dcera celý Kuba. Ze mě nemá nic

Agáta Prachařová (32) je od porodu dcery přes měsícem, 13. září, v jednom kole. Nejde však jenom o péči o děti a...

Další z rubriky

Princ William a vévodkyně Kate (Berlín, 20. července 2017)
Třetí potomek Williama a Kate se narodí v dubnu 2018, oznámil palác

Třetí potomek prince Williama (35) a jeho manželky Kate (35) přijde na svět příští rok v dubnu. Zprávu o termínu...

Alena Šeredová
Nejsem rozvedená a ani zasnoubená, přiznala Alena Šeredová

Modelka Alena Šeredová (39) v roce 2014 ukončila vztah s fotbalistou Gigi Buffonem (39), se kterým má dva syny. V...

Herečka Catherine Zeta-Jonesová se svou dcerou.
Dcera má ambice stát se herečkou, říká Catherina Zeta-Jonesová

Dcera Catheriny Zeta-Jonesové (47) a Michaela Douglase (72) Carys (14) se rozhodla vydat ve stopách slavných rodičů....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.