Vymývání mozků na islámských plážích v Maroku

- S hlavami zahalenými do islámských šátků, oblečené do dlouhých šatů a kalhot - v tomto úboru se koupají stovky marockých žen a dívek na pláži v marockém Bunajmu asi 170 kilometrů jižně od Rabatu. Agentura AFP píše, že pláž existuje díky ozbrojeným islamistům, kteří ji střeží.
Kdysi pustého místa odděleného od hlavní dopravní tepny z Casablanky do Azimmuru řídkým lesíkem se stejně jako dvou podobných - u Míná Hasan Sání a Tetuánu na severu od Rabatu - chopili maročtí islamisté. Zřídili tu výletní útočiště pro nejchudší občany, kteří chtějí i v přírodě zůstat věrni striktním požadavkům islámu.

Levicový deník Liberté v článku nazvaném "Jak se zbožně opálit" pláže islamistů ostře kritizoval. "Nejdřív to byli soukromníci, kteří zabrali ohromné pobřežní pozemky. Teď se zde usazují fundamentalisté, a to z důvodů, jež nemají s krásou moře a slunce nic společného," napsal autor článku. Poměry, při nichž jsou lidé striktně oddělováni podle pohlaví a jež zakazují hudbu, list přirovnává k "vymývání mozků".

Nejvíc ze všech se kvůli pláži angažovala fundamentalistická organizace Al-Adl val-Ihsaní (Spravedlnost a dobročinnost). Od roku 1992 je sice zakázaná, ale úřady tolerují její kulturní a sociální činnost.

Muži a chlapci se v Bunajmu koupou asi 200 metrů od ženské části pláže v dlouhých kalhotách, ale s nahou horní polovinou těla. Ženské a mužské zóny působnosti jsou od sebe viditelně odděleny na břehu i ve vodě.

"Zdejší výletníci jsou z nejchudších vrstev obyvatelstva. Chtějí si užít přírody a zůstat při tom muslimy věrnými koránu a Mohamedovým zvyklostem," říká jeden z organizátorů Abdal Chalaf Andarí. Jeho organizace - Al-Adl val-Ihsaní - vznikla na začátku 60. let s cílem bojovat proti bezvěrcům a nastolit islámskou společnost. Její šéf, šajch Abdas Salám Jasín, žije v domácím vězení.

Pláž v Bunajmu navštívilo jenom v srpnu na 60 tisíc lidí, většinou stoupenců programu Al-Adl val Ihsaní. "Věrní rádi vychutnávají zdejší klid a jsou při tom odděleni od morálního úpadku panujícího na jiných místech," tvrdí jeden ze 60 dobrovolných záchranářů Mahdžúb Atta. Jiná místa prý znehodnocuje "nahota, prostituce, drogy a alkohol".

Místní kemp rozdělený na několik zón je vybaven tlampači, zdravotnickým střediskem, v němž pracuje islámský lékař, ambulancí i lékárnou. Je zde pět modliteben, tržiště a prostranství, kde se rokuje a pořádají se kulturní i náboženské akce. Instalovány byly také dva elektrické generátory nabíjející stovky lamp osvětlujících pláž. Za to vše zaplatí rodina za den pouhých 15 dírhámů (1,5 dolaru).

Marocké úřady se zdají nenadálým růstem islamisty zřizovaných letních "kempů" podél pobřeží zaskočeny. "Aby nám oficiální místa zabránila provozovat vlastní pláže, mají jedinou možnost - použít sílu. Když vidí naše odhodlání, mnozí se už touto eventualitou začali zabývat," tvrdí hrdě správce kempu v Bunajmu Muhammad Lálu.