Nebyl jsem předurčen k rolím milenců a milovníků, říkával o sobě Brodský

Seriál
Čtyři velikáni českého divadla, filmu a televize by letos oslavili velké výročí: narodili se před sto lety. Jejich umění a život připomene seriál filmového historika Pavla Taussiga pro Magazín DNES. Druhý díl vyzdvihne Vlastimila Brodského (†81), který jako málokdo uměl neobyčejně hrát obyčejné lidi.
Vlastimil Brodský a Jana Brejchová

Vlastimil Brodský a Jana Brejchová | foto: Pressdata

Vzpomínáte na závěrečnou scénu komedie Svět patří nám? Vznikla v roce 1937. Z továrny proudí dělníci, mezi nimi ústřední dvojice, tedy Jiří Voskovec a Jan Werich. Nikdo netušil, že v davu anonymních komparzistů je skryt šestnáctiletý mladík, z nějž se stane jeden z nejpopulárnějších herců.

Jak mohl vědět režisér Martin Frič, že o šestnáct roků později mu právě jeho instinkt zavelí, aby Vlastimila Brodského obsadil do role doktora Kozdery ve filmu Tajemství krve? Stejně tak netušil Jan Werich, že za jeho a Voskovcovými zády nadšeně šlape jeho budoucí partner z televizních komedií Slzy, které svět nevidí a Uspořená libra i z filmu Až přijde kocour.

Paradoxní je, že původně nechtěl být hercem, protože byl v dospívání velmi nesmělý a stydlivý. A neméně paradoxní je, že trémou netrpěl při veřejném tancování a stepování.

Magazín DNES+TV

Když bylo Brodskému devatenáct, nechal se v Ústavu lidské práce prozkoumat, zda má k herectví předpoklady. Později, už jako uznávaný herec, výsledek zveřejnil. Pro všeobecné pobavení. „Ve své povaze musí často vyrovnávati konflikty citových výstřelků s volním úsilím a kontrolou střízlivého rozumu. Má sklon k mnohostranné činnosti. Pokud se dovede nadchnout pro nějaký plán, je schopen jej provést až do konce.“

Lékařský posudek patrně známého hypochondra nepotěšil: „Normální ostrost smyslová, tělesný stav bez nálezu choroby.“ A taky: „Neurologický nález negativní, avšak značně citlivá vnímavost a duševní pohnutlivost, kteráž pro povolání herecké není kontraindikací.“

Nejen komedie

Když se v roce 1950 z Divadla na Královských Vinohradech stalo Ústřední divadlo československé armády, překvapivě a dobrovolně se do zeleného převlékl i třicetiletý Vlastimil Brodský. Však si vysloužil! V repertoáru, o jehož úrovni dostatečně vypovídají samotné tituly – Dukla, Stalingradci, Vojenská čest, Ohně na horách, Čapajev, Bitva na pochodu – pouze paběrkoval. Ale nedosti na tom. Svým stylem a projevem se tak výrazně odlišoval, že ho bdělí a ostražití kritici kárali, ba spílali mu. Po uvedení sovětské hry Sláva, v níž představoval listonoše, mu vytýkali, že úsilí kolegů sabotoval. Nejenže nezobrazil sovětského člověka, ale „svým kabaretním humorem narušil obraz života, v němž rostou, zocelují se smělí lidé stalinské epochy“.

Letní seriál filmového historika Pavla Taussiga má čtyři díly:

V závorkách jsou data, kdy články vyšly/vyjdou v Magazínu DNES.

Brodský měl svobodně na vybranou, ale neodešel jako někteří kolegové do jiného angažmá: „Já kráva tam zůstal a brzo jsem začal litovat, protože to, co jsme hráli, byl ukrutný paskvil.“ Pro pozdější Divadlo na Vinohradech, hlavně v éře ředitele Pavlíčka, se však stal oporou.

Na Brodského komediální talent sázel ve filmu především režisér Zdeněk Podskalský, který mu často dopřával za mužského partnera Jiřího Sováka. Toužil z nich stvořit komickou dvojici. Dodatečně nechal připsat dvě postavy do veselohry Kam čert nemůže; pro Brodského hradního kastelána, pro Sováka předsedu družstva. V další Podskalského komedii Spadla s měsíce už oba hrají veselé družstevníky.

Ovšem nejšťastnější nápad Podskalský měl, když tuto dvojici doplnil o Jana Libíčka a v komedii Světáci z nich vytvořil trio venkovských fasádníků, kteří si chtějí v Praze užít. Za to mu jsou milovníci tohoto filmu dodnes vděční. Komedie šla do kin v říjnu 1969, tedy už za rozbíhající se normalizace, ale nabídla spoustu protirežimních vtipů.

Režisér Podskalský využil rovněž Brodského autorských schopností. Slavný herec je autorem námětu k satiře z roku 1958 Mezi zemí a nebem. Původní název je správný. V době, kdy vládl materialismus nad idealismem a vše duchovní bylo osočováno jako tmářské, musela být uvedena na prvním místě země – v rozporu s ustáleným rčením. Postavu úředníka Nováčka psal autor Vlastimil Brodský „na tělo“ herci Vlastimilu Brodskému.

Vlastimil Brodský a Viola Zinková ve filmu Čintamani & podvodník (1964)

Velkého komika logicky spojujeme s komediemi, ale velikost prokázal i tím, jak ztvárnil záporné postavy. Odpudivost kolaborantského rady Zednicka v oscarovém filmu Ostře sledované vlaky nebo ministra v komedii Zločin v šantánu zvýraznil zdánlivě netečným výrazem tváře, v níž dominují brýle bez obrouček jako znak moci. Naopak Očenáš v legendě Všichni dobří rodáci jako by snímal z diváků jejich hříchy. Muž ušlechtilých zájmů a kupodivu i kostelní varhaník se jako komunista podílí na poúnorových represáliích. V závěru se vrací do městečka, aby se dozvěděl o osudu toho nejlepšího rodáka, sedláka Františka.

V dalším trezorovém díle Skřivánci na niti hrál intelektuála a vzdělance vyhnaného na okraj společnosti, který se dovolává Kanta a opírá se o řád hvězdného vesmíru a osobní vnitřní řád. To je patrně postava, s níž nejvíc můžeme ztotožňovat jejího představitele.

Filmy s manželkou

Když si Vlastimil Brodský bral Janu Brejchovou, byl u obřadu i Jan Werich. „Komu z nás dvou byl za svědka, to už si nepamatuju. Asi Janě. Byla hezčí!“ A bývalý ženich při vzpomínce vtipkoval dál: „Můj v pořadí druhý – a doufám, že poslední – svatební den. Snad to bylo někdy v březnu v roce 1964. Myslím 13. 3. ve 13 hodin. U stolu nás bylo 13. Původně jsem si myslel, že třináctka je šťastné číslo.“

Brodský a Brejchová spolu točili často: Smrt černého krále, Farářův konec, Arabela. Trefně znějí tituly Hodíme se k sobě, miláčku...? a Ženu ani květinou neuhodíš. Při natáčení muzikálové Noci na Karlštejně obývali společnou šatnu, jejíž skromnou výbavu zdobila krásná kytice frézií. Hlavně členky štábu obdivovaly galantnost Otce vlasti, který ji věnoval k prvnímu natáčecímu dni své manželce, představitelce Elišky Pomořanské.

Jana Brejchová a Vlastimil Brodský ve filmu Noc na Karlštejně (1973)

K potřeštěné veselohře Ďábelské líbánky si vymysleli dokonce námět a oba hráli hlavní postavy. Roli nesmělého ctitele dostal Jaromír Hanzlík, který však v civilu nesmělost odložil. A tak po letech opuštěný manžel otevřeně napsal: „Nesmíme zapomenout, že moje žena odcházela k němu s tím, že já jsem největší trouba světa a on je nejkrásnější a nejmoudřejší Adonis zeměkoule. Mně ale Jarda Hanzlík vůbec nevadil, protože zastávám teorii, že je údělem chlapů namlouvat si ženské. Záleží na tom, jestli ta ženská chce, nebo nechce citově splynout s novým zájemcem. A to i když se jedná o ženu téměř bližního.“

Brodský se sebeironií mluvil o tom, že vzhledem ke svým dispozicím či spíš indispozicím nebyl předurčen k rolím milenců a milovníků: „Jedině v Ústředním divadle československé armády bylo možné i nemožné, a tak jsem v milostné scéně odnášel v náručí Toničku Hegerlíkovou z jeviště do zákulisí, aniž jsem s ní upadl. Byla to nejtěžší role mého života.“

Vlastimil Brodský v televizním seriálu Hrdinové okamžiku (1961)

Herec odmítal falešnou heroizaci předváděných postav. Moc dobře věděl, že lidé mají své velké nectnosti a chyby, ale že bývají chvíle, kdy se i ti největší bázlivci napřímí a bez potřeby patetických gest se odhodlají k činu, dokonce hrdinskému. 

Je trochu paradox, že o takovém napřímení vypověděl mimo své domovské teritorium.Stalo se tak ve filmu Jakub lhář, odehrávajícím se v koncentračním táboře a natočeném v někdejší Německé demokratické republice. Představitel titulní role získal na festivalu v Berlíně 1975 Stříbrného medvěda za nejlepší mužský výkon a film byl nominován na Oscara.

Pět slavných rolí

Kastelán Pupenec (Bílá paní)
Odvážný a statečný bojovník proti pokrytectví a lži. Jeho heslem je: „Mistr Jan Hus také ctil pravdu!“ Ten ale neměl rodinu, namítá jeho manželka. Z manželského dialogu se zrodila velice známá pobídka: Drž hubu a plav!

Prouza (Světáci)
Z trojice fasádníků je obezřetnější a opatrnější, problémy se snaží řešit promyšleněji než ostatní. Okouzluje milou a úsměvnou stydlivostí a cudností, která nijak neoslabuje jeho mužství, v porovnání s partnery přece jen ne tak chlapácké.

Kostelník (Farářův konec)
Představitel falešného faráře neskrýval údiv, že film se mohl promítat, byť v čase, kdy ještě nenastala tuhá normalizace. „Ale oni byli dost tupí, takže některé věci straně a vládě dost unikaly.“

Bílá paní (1965)

Světáci (1969)

Farářův konec (1968)

Babí léto (2001)

Císař Karel IV. (Noc na Karlštejně)
Vlastimilu Brodskému se do devátého společného filmu s režisérem Zdeňkem Podskalským nechtělo: „Neměl jsem pro roli absolutně žádné dispozice. Říkal jsem Zdeňkovi, že moudrého vzdělance nemůže hrát trouba.“

František Hána (Babí léto)
Příběh muže, který se odmítá podvolit rezignujícímu stáří. Poslední filmová role Vlastimila Brodského, za niž byl dekorován Českým lvem. Stejné ocenění získali i jeho partneři Stella Zázvorková a Stanislav Zindulka.

20. července 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

22. března 2024  19:07,  aktualizováno  20:05

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

24. března 2024

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

26. března 2024  15:14

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila....

Budu upřímná, jedno dítě mi stačí, přiznává Patricie Pagáčová

22. března 2024

Moderuje jenom výjimečně. Patricie Pagáčová se cítí být především herečkou. I když na velkou roli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec konspirací. Diagnóza princezny Kate přepisuje příběh uplynulých týdnů

23. března 2024  17:15

V královské rodině představuje Kate (42) závan svěžesti. Z lavičky v rozkvetlé zahradě vyslala...

Kristen Stewartová a její snoubenka si před svatbou nechaly zmrazit vajíčka

28. března 2024  9:12

Herečka Kristen Stewartová (33) prozradila, že si se snoubenkou Dylan Meyerovou (37) nechaly...

Herci za katedrou: Profesor Hrbolek, fyzikářka a nechybí ani Igor Hnízdo

28. března 2024

Některé jsme milovali, další nám lezli na nervy. Každý z nás měl oblíbené i neoblíbené filmové a...

Labilní Hajská i prvňáček Oliva. Seriálu My všichni školou povinní je 40 let

28. března 2024

Nesmrtelný, kultovní, herecky nabitý a znamenitě napsaný. V My všichni školou povinní si najdou své...

Životních křižovatek je v mém životě spousta, říká herečka Zuzana Kajnarová

28. března 2024

Premium Pro svou práci potřebuje Zuzana Kajnarová nové impulzy, a i proto nezůstává v televizních...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...