Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítěz: Rád dám 117 tisíc onkologii

  10:36aktualizováno  10:36
Kalendáře Pirelli 2004 vydražil v internetové aukci na iDNES Milan Šebo za 117 tisíc korun. "Prostě jsem ho v kanceláři chtěl," prohlásil pražský podnikatel po dražbě. Přiznal, že chtěl jít nejvýš na 95 tisíc. "Jsem lehce opocený. Vždyť za poslední hodinu suma narostla o padesát tisíc!"
Září - Pirelli 2004

Září - Pirelli 2004 - Pirelli 2004. Na fotografii měsíce září pózuje pro kalendář Pirelli 2004 česká modelka Karolina Kurková. | foto: Pirelli

PRŮBĚH AUKCE ZDE

"Je to můj první kalendář Pirelli. Opravdu jsem o něj hodně stál," řekl iDNES.

V předchozích letech se Šebo aukce nezúčastnil, protože byl pracovně mimo republiku.

"Jsem rád, že peníze půjdou na onkologii, protože sám jsem měl onkologické problémy," přiznal Šebo.

Stal se novým majitelem neprodejného exempláře kalendáře Pirelli 2004 s číslem 429 s věnováním a podpisem Nicka Knighta a tří modelek.

První rok dostal Masarykův onkologický ústav v Brně z dražby kalendáře na iDNES 56 tisíc korun, loni 83 tisíc korun. Letos poputuje 117 tisíc korun na ústavní projekt Krokodýlek.

Zdeněk Vacl ze společnosti Pirelli byl s výsledkem aukce více než spokojen. "Vydražená částka je neuvěřitelná," reagoval krátce po uzavření dražby.

"Gratuluji vydražiteli a samozřejmě děkuji všem zúčastněným za jejich snahu přispět na projekt Masarykova onkologického ústavu v Brně. Osobně jsem velmi rád, že se naší společnosti podařilo najít využití exkluzivního uměleckého díla i pro potřeby léčby dětských pacientů onkologických oddělení. Jde o skutečný přesah umělecké fotografie, která pomáhá i léčit," řekl Zdeněk Vacl.

Autorem fotografií je Nick Knight
Autorem zářivých a abstraktních fotografií kalendáře Pirelli 2004 je Nick Knight. Jeho snímky připomínají sochy. "Usiloval jsem o to, aby byl kalendář pohledem heterosexuálního muže na ženy," říká Knight.

"Kalendář na příští rok narušuje všechny zaběhnuté formy – zatímco tento kultovní produkt běžně zobrazoval ženskou sexualitu tak, jak byla chápána muži, tentokrát se obsah změnil, tvrdí Knight známý tím, že rozvrací stereotypní pohled na ženskou krásu.  

Knight fotil například v minulosti smyslné křivky Sary Morrisson ve Vogue, Sophie Dahl ve I-D a proslavil se i výběrem sedmdesátiletých až osmdesátiletých mužů a žen pro nezapomenutelnou reklamní kampaň Levi‘s.

Aby získal inspiraci, obrátil se tentokrát Knight na ženy nejrůznějších profesí a hovořil s každou z nich. "Požádal jsem se je o jejich nápady, co by v Kalendáři Pirelli rády viděly, abych jim umožnil ovlivnit tématické zaměření," říká, "a pak jsem je demonstroval. Jejich reakce byly neuvěřitelně rozmanité, od velmi pasivních k velmi dominantním."

Ačkoli se každá fotografie vztahuje k nápadům jednotlivých žen, jejich jména tvůrci neprozradí.

"Je to jako maškarní bál," vysvětluje Knight. "Lidé se ho účastní, protože se jim líbí anonymita, mohou ukázat jinou stránku sebe sama bez toho, aniž by byli odhaleni. A já nechci tyto ženy odhalovat."

Rozhovor
s Karolinou Kurkovou

Knightova přípravná technika "rozpouštění" fotografií velmi vyhovuje obzvláště tomuto projektu: každý záběr má perfektně zaostřené místo a ostatní je spíše jen obtaženo.

Dražba kalendáře Pirelli 2002

"Chtěl jsem, aby fotografie vyvolávaly fantazii," vysvětluje Knight. "Když sníte, používáte jen přibližný obraz a tento obraz se stane zřetelným až v okamžiku, kdy se připojí konkrétní

Dražba kalendáře Pirelli 2003

detaily; v opačném případě je obraz nejasný. Zároveň jsem však chtěl použít techniku, která udělá tyto obrazy vizuálně jasnými."

Ženy z kalendáře Pirreli (abecední pořadí):
Bjork, Catherine Deneuve, Tracey Emin, Marianne Faithfull, Heidi Fleiss, Emma Forrest, Courtney Love, Stella McCartney, Catherine Millet, Aimee Mullins, Isabell Rossellini, Emmanuelle Seigneur, Liv Tyler, Elizabeth Wurtzel.

Konečný výsledek, který vznikal v Londýně více než tři měsíce, je zároveň erotický i velmi záhadný. Ženy jsou zobrazeny jako agresivní a triumfální římská císařovna Messalina, jenž povstává ze spleti pokorných, nahých mužů a její jemná samostatná alabastrová křivka těhotenského břicha se vznáší v poli šarlatových vlčích máků.


FOTOGRAF NICK KNIGHT
se narodil v roce 1958, patří mezi nejvlivnější světové fotografy a zároveň je zakladatelem a ředitelem SHOWstudio.com. Žije v Londýně, společně se svou ženou a třemi dětmi.
Za svou práci pro Vogue, Dazed and Confused, i-D a Visionaire získal Nick celou řadu ocenění, stejně jako za módní a reklamní projekty pro zákazníky, jako jsou Alexander McQueen, Calvin Klein, Christian Dior, Levi‘s, Yohji Yamamoto, Yves Saint Laurent a Jennifer Lopez. Fotil také přebaly desek pro Bjork, Davida Bowieho, Kylie Minogue a Massive Attack.
Jako módní fotograf neustále popírá konvenční chápání krásy. Jeho první kniha fotografií, skinheadů, byla vydána v roce 1982. Od té doby vytvořil Nicknight 12 letou retrospektivu a knihu Flora, série fotografií květin, obě publikoval Schirmer Mosel. Pro národní historické muzeum v Londýně vytvořil stálou expozici Plant Power (Síla rostlin).
Získal řadu ocenění a vystavoval v nejprestižnějších galeriích na světě.
Od roku 2000 můžeme vidět jeho práce pro SHOWstudio i ve filmech a interaktivních projektech a v roce 2001 režíroval video Bjork pro píseň Pagan Poetry (Pohanská poezie). Nedávno, v červnu 2003, získalo SHOWstudio ocenění „Webby Award“ za nejlepší módní web na světě.

Autoři:


Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Další z rubriky

Zpěvačka Cher popírá práci chirurgů, mladě prý vypadá díky stravě

Zpěvačka Cher (Los Angeles, 12. dubna 2017)

Zpěvačka a herečka Cher (72) je veselá kopa. Za její vizáží stojí stovky hodin práce šikovných rukou plastických...

Lidé na ulici po mně často chtějí lékařskou pomoc, říká Gránský

David Gránský

Herec a moderátor Top Star magazínu David Gránský (26) se před pár dny na dovolené zasnoubil. A to letos stihl už dvě...

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Najdete na iDNES.cz