Ve Španělsku byly objeveny jeskynní malby

- Významný soubor jeskynních maleb a rytin, jehož stáří je odhadováno na 13,5 tisíce let, byl objeven na soukromém pozemku v Castro Urdiales v severošpanělské Kantábrii. Informovaly o tom agentury s odvoláním na sdělení regionální vlády v Kantábrii.

Soubor maleb, pocházející zřejmě z období magdaleniénu (16.000 až 8500 př.n.l.), tvoří malby červené - jeden kůň a různé skvrny či znaky na stěnách jeskyně - a černé - šest bizonů, jeden tur, tři neidentifikovaní čtyřnožci a dva koně.

Po celé jeskyni byly nalezeny také rytiny, které mohly být vytvořeny buď prsty nebo nějakým rydlem či nožem. Podle archeologů, kteří byli pověřeni probádáním jeskyně, je celý soubor v docela přijatelném stavu a ze stylového hlediska homogenní.

Tři metry vysoká a 50 metrů dlouhá jeskyně Aurelia obsahuje figury podobné malbám nalezeným v baskické lokalitě Lequechiqui, v lokalitě Covaciella v Asturiasu či kantabrijské Altamiře.

Jako jiné objevy, i tento byl dílem náhody. Majitelé statku, v jehož areálu se odehrávaly blíže nespecifikované práce, o existenci jeskyně věděli, dokonce její malou vchodovou část využívali již několik let jako vinný sklípek. Netušili však nic o její skutečné velikosti, natož aby měli ponětí o malbách.

Na území Kantábrie jsou známy již asi tři desítky jeskynních nalezišť či svatyň z období magdalénienu (mladší paleolit), které se nacházejí především podél pobřeží nebo ve vnitrozemí, ovšem v nízké nadmořské výšce.