V USA doutná vzpoura kvůli zákonu o toaletách

  13:02aktualizováno  13:02
- Ve Spojených státech doutná vzpoura proti federálnímu zákonu o toaletách, který je zdrojem nesčetných nesnází pro Američany, nucené tak trávit dny neustálým splachováním. Aby americký Kongres dosáhl úspor vody, schválil v roce 1994 zákon, podle něhož se snižuje obsah vody v nádržích na toaletách vyráběných a instalovaných v zemi na maximálně 5,7 litru. Dříve měly nádrže až dvojnásobný obsah.
Záměr to byl chvályhodný, ale změnil každodenní život Američanů v hrůzný sen.
"Telefonovaly nám tisíce lidí, dostali jsme tisíce dopisů a vzkazů od nespokojených spotřebitelů, že se jim záchody pořád ucpávají, že musejí pořád splachovat a že tak nakonec vodu vůbec neušetří," konstatoval nedávno kongresman Joe Knollenberg při slyšení v jednom z podvýborů americké Sněmovny reprezentantů.
Podle republikánského kongresmana, autora návrhu zákona, který má situaci napravit, z toho plyne jasná výzva: Ať se vláda přijde na naše záchody podívat!
"Doufám, že tento návrh konečně projde," říká sanitární inspektorka Diana Villarealová. "U nových záchodů musíte splachovat dvakrát nebo třikrát, a to už nemluvím o tom, že se neustále ucpávají."
Rubriky rad spotřebitelům v časopisech jsou stále plné dotazů, jak se předpisu o záchodových rezervoárech vyhnout. Například obyvatelka z Annapolisu (Maryland), která dostavuje dům a potřebuje instalovat toaletu, píše: "Jsem tak trochu zoufalá, když jsem viděla, jaké zkušenosti má s těmito hajzlíky můj známý."
V Texasu mají nové typy záchodů figurovat na seznamu komise pro ochranu přírodních zdrojů tohoto státu. Výsledkem je černý trh s použitými toaletami sahající až do sousedních států.
Majitelka obchodu se starožitnostmi Deanna Jonesová z Ady v Oklahomě jezdí každý týden do Dallasu, aby zásobila svou firmu trůny z druhé ruky. "Lidé tyhle nové směšné záchodky nechtějí," vysvětluje.
Samozřejmě jsou k mání toalety "ultra low-flush", které jsou schopny změnit tenoučký pramínek vody v mocný příval. Jejich ceny jsou však dosti nepřístupné, dosahují až 1000 dolarů.
"Musíte mačkat poněkud déle, pokud potřebujete spláchnout větší odpad," konstatuje Keith Riley, předseda sdružení instalatérů.
Zákon vede k tomu, že si nyní Američané začínají obstarávat velkokapacitní toalety v Kanadě, kde je legislativa tolerantnější.
"Můžete tam koupit záchody s mnohem větší nádrží, o objemu až 12,5 litru, ale jen pro vlastní potřebu, ne pro další prodej," vysvětluje Keith Riley.
Na kanadských hranicích se nyní rozeběhl čilý nelegální obchod a profesionálové se z něho snaží k nelibosti celníků co nejvíce vytěžit.
Používání toalet představuje 45 procent spotřeby vodu pro jednu průměrnou domácnost, což je za rok kolem 50.000 litrů vody na spláchnutí 600 litrů odpadu.
Jak píše v listu Los Angeles Times jeden nespokojený spotřebitel, je ekologický argument přitažený za vlasy: "S novými záchody se sice ročně ušetří 32 miliard litrů vody, ale to představuje jen jedno procento vody spotřebované za rok v městské zóně na jihu Kalifornie."
Autor:


Témata: Poradna: Vlasy

Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Mesarošová dala synovi netradiční jméno, musela čekat na schválení

Dominika Mesarošová

Dominika Mesarošová (32) měsíc po porodu prozradila, jak pojmenovala svého syna. Musela čekat na schválení úřady....

Další z rubriky

Skandál s masturbací mě stál 35 milionů dolarů, říká komik Louis C.K.

Americký komik Louis C.K. je držitelem několika cen EMMY (15. února 2015, New...

Americký komik Louis C.K. (51) při své nejnovější stand-up show okomentoval, co se v jeho životě dělo od minulého roku....

Po porodu jsem nechtěla mít sex, přiznala Kardashianová

Kim Kardashianová se pyšní výrazným pozadím, pro které se hodí jednodílné...

Selfie královna Kim Kardashianová (39) se na sociálních sítích prezentuje jako sexuální dračice. V reálu si...

Ve škole mě šikanovali, přiznala hvězda seriálu Hra o trůny

Maisie Williamsová (Toronto Film Festival, 9. září 2017)

Maisie Williamsová (21), představitelka Aryi Starkové ze seriálu Hra o trůny, v aktuálním rozhovoru přiznala, že ji...Najdete na iDNES.cz