V USA doutná vzpoura kvůli zákonu o toaletách

  13:02aktualizováno  13:02
- Ve Spojených státech doutná vzpoura proti federálnímu zákonu o toaletách, který je zdrojem nesčetných nesnází pro Američany, nucené tak trávit dny neustálým splachováním. Aby americký Kongres dosáhl úspor vody, schválil v roce 1994 zákon, podle něhož se snižuje obsah vody v nádržích na toaletách vyráběných a instalovaných v zemi na maximálně 5,7 litru. Dříve měly nádrže až dvojnásobný obsah.
Záměr to byl chvályhodný, ale změnil každodenní život Američanů v hrůzný sen.
"Telefonovaly nám tisíce lidí, dostali jsme tisíce dopisů a vzkazů od nespokojených spotřebitelů, že se jim záchody pořád ucpávají, že musejí pořád splachovat a že tak nakonec vodu vůbec neušetří," konstatoval nedávno kongresman Joe Knollenberg při slyšení v jednom z podvýborů americké Sněmovny reprezentantů.
Podle republikánského kongresmana, autora návrhu zákona, který má situaci napravit, z toho plyne jasná výzva: Ať se vláda přijde na naše záchody podívat!
"Doufám, že tento návrh konečně projde," říká sanitární inspektorka Diana Villarealová. "U nových záchodů musíte splachovat dvakrát nebo třikrát, a to už nemluvím o tom, že se neustále ucpávají."
Rubriky rad spotřebitelům v časopisech jsou stále plné dotazů, jak se předpisu o záchodových rezervoárech vyhnout. Například obyvatelka z Annapolisu (Maryland), která dostavuje dům a potřebuje instalovat toaletu, píše: "Jsem tak trochu zoufalá, když jsem viděla, jaké zkušenosti má s těmito hajzlíky můj známý."
V Texasu mají nové typy záchodů figurovat na seznamu komise pro ochranu přírodních zdrojů tohoto státu. Výsledkem je černý trh s použitými toaletami sahající až do sousedních států.
Majitelka obchodu se starožitnostmi Deanna Jonesová z Ady v Oklahomě jezdí každý týden do Dallasu, aby zásobila svou firmu trůny z druhé ruky. "Lidé tyhle nové směšné záchodky nechtějí," vysvětluje.
Samozřejmě jsou k mání toalety "ultra low-flush", které jsou schopny změnit tenoučký pramínek vody v mocný příval. Jejich ceny jsou však dosti nepřístupné, dosahují až 1000 dolarů.
"Musíte mačkat poněkud déle, pokud potřebujete spláchnout větší odpad," konstatuje Keith Riley, předseda sdružení instalatérů.
Zákon vede k tomu, že si nyní Američané začínají obstarávat velkokapacitní toalety v Kanadě, kde je legislativa tolerantnější.
"Můžete tam koupit záchody s mnohem větší nádrží, o objemu až 12,5 litru, ale jen pro vlastní potřebu, ne pro další prodej," vysvětluje Keith Riley.
Na kanadských hranicích se nyní rozeběhl čilý nelegální obchod a profesionálové se z něho snaží k nelibosti celníků co nejvíce vytěžit.
Používání toalet představuje 45 procent spotřeby vodu pro jednu průměrnou domácnost, což je za rok kolem 50.000 litrů vody na spláchnutí 600 litrů odpadu.
Jak píše v listu Los Angeles Times jeden nespokojený spotřebitel, je ekologický argument přitažený za vlasy: "S novými záchody se sice ročně ušetří 32 miliard litrů vody, ale to představuje jen jedno procento vody spotřebované za rok v městské zóně na jihu Kalifornie."
Autor:
Témata: Poradna: Vlasy

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Vévodkyně Meghan se pochlubila bříškem, byla hvězdou modních cen

Vévodkyně Meghan (Dublin, 10. července 2018)

Těhotná vévodkyně ze Sussexu Meghan (37) se nečekaně ukázala na udílení britských módních cen. Na pódiu předávala...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Zpovědi dětských hvězd: Michal Dvořák z Lucie ve 14 letech zazářil ve filmu

Michal Dvořák ve filmu Sonáta pro zrzku (1980)

Málokdo ví, že člen skupiny Lucie a zakladatel Vivaldianna Michal Dvořák (53) zazářil ve svých čtrnácti letech ve...

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Byly doby, kdy jsem veškerý volný čas prospala, říká Kateřina Kornová

Kateřina Kornová

Bývalá modelka, herečka a lektorka jógy Kateřina Kornová (51) nedávno zavzpomínala na krušné časy, které prožila coby...

Najdete na iDNES.cz