V Thajsku nekradou jen kapsáři, ale i sloni

Když se řekne Thajsko, každému se okamžitě vybaví sexuální turistika. Kromě thajských kněžek lásky však k této zemi patří neodmyslitelně také sloni. Právě tato největší suchozemská zvířata se odjakživa těšila přízni králů Muang Thai - Země svobodných, jak se Thajsko dříve nazývalo. Tamní chov slonů patřil vždy k nejlepším na světě. Dnešní Thajsko těží hlavně z dolarů plynoucích z turistiky a z pronájmů vojenských základen.
Není tedy divu, že v zemi, kde se cizincům vychází všemožně vstříc, se záhy zrodil nápad zřídit sloní farmy. Turistovi, který se v hodinách dějepisu učil o rozzuřených kartaginských válečných slonech rozdupávajících na kaši římské legie, zde předvedou chobotnatce jako dobromyslné hory masa.

Turistické bedekry varují návštěvníky země, že jediné nebezpečí, které jim hrozí, jsou kapsáři. Nikde se však už nepíše, že v Thajsku kradou kromě lidí i sloni!

"Ihned po vstupu do vyhlášené sloní farmy v Chiang Rai jsem totiž ucítil podezřelý tlak v kapse kalhot. Rychle jsem se otočil, abych toho lumpa chytil, než mi uteče. Jenže za mnou nikdo nebyl! Šátrání v kapse ovšem nepřestávalo. Sklouzl jsem očima k zemi a ke svému úžasu jsem uviděl malé slůně, ne větší než doga. Můj kapesník mu vyloženě nechutnal, takže svůj chobot přemístilo do kapsy souseda a vesele pokračovalo v prohlídce," popisuje své zážitky zpravodaj Korza.

Chovatel slůněte návštěvníkům vzápětí vysvětlil, že Kali je zvyklý dostávat od příchozích něco dobrého na zub. Tyto dobroty, většinou ovoce, se dají koupit ve stáncích v areálu farmy a turista pak jimi může sám nakrmit kteréhokoliv slona.
 
Pověstná sloní inteligence je tu velmi dobře patrná už z toho, že jakmile se některý z turistů přiblíží ke stánku s ovocem, ihned si to k němu v jasném očekávání zamíří také nejbližší sloní rodinka, kterých tu za dohledu svých chovatelů v areálu farmy korzuje volně mezi lidmi vždy několik.

Chovatelé, kterým se tu říká mahúdi, dokáží se slony neuvěřitelné kousky. Toto povolání se dědí z otce na syna, a tak budoucí mahúdi vyrůstají odmalička v sloní blízkosti. Přesto se při sledování jejich akrobacie s těžkými břemeny nebo během vystoupení sloního orchestru při hře na trubky nelze ubránit obdivu k těmto inteligentním zvířatům a jejich trpělivým ošetřovatelům.

Každá farma má kromě klasických ukázek práce se slony několik specialit, které se odehrávají vždy v přesně určený čas. Například divácky oblíbené sloní koupele a řádění ve vodě, což tato zvířata opravdu milují, je možno na farmě v Chiang Rai spatřit jen dvakrát denně, vždy dopoledne, a pak večer, těsně před zavírací hodinou.