V Pelhřimově padaly rekordy

- Dokážete udělat s kopacím míčem v sedě 184, v leže 159 a vestoje 236 hlaviček za sebou? Charalambose Bursase to v pátek odpoledne na devátém ročníku festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar v Pelhřimově dokázal. Město až do neděle žilo možnými i nemožnými disciplínami, které tu pro soutěžící přichystala agentura Dobrý den. Padaly rekordy úctyhodné i legrační. A ke všemu celé Masarykovo náměstí lemovaly obří exponáty zapůjčené místním muzeem rekordů a kuriozit, například obří čajová konvice, obří nůše či velikonoční vajíčko a novinka: obří půllitr z perníku.
Podívejte se na fotografie.

Unikátní výkon podal v sobotu devětašedesátiletý Karol Ostertag z Bratislavy, přezdívaný magnetický muž, který na s rukama svěšenýma podél těla udržel na své hrudi 152,5 kg těžké kovové závaží po dobu 17,41 sekund. Z kategorie úctyhodných výkonů mohli diváci obdivovat také žonglování se třemi vrhačskými koulemi nebo hadího Ladislava Salaye z Prostějova, který se v osmašedesáti letech a při své výšce 185 cm složil do krabice o rozměrech 49x60x52 cm.  Martin Komárek zvaný Dřevosochař zase na náměstí vyřezal motorovou pilou dvoumetrovou maketu Eiffelovy věže. Ke kuriózním pak patřil například nový český rekord Zdeňka Čejky ze Zámlyní. Doplivl hrášek na vzdálenost devíti metrů a deseti centimetr. Novou recesní disciplínou bylo rychlostní vymydlení patnáctigramového mýádla. Nejrychleji to zvládl Jiří Juren z Teplic - za 8 hodin, 46 minut a devět sekund. Za pozornost určitě stála nádherná korintská váza Tomáše Kordy z Vrchlabí zhotovená z 26 211 zápalek. Tak by se dalo pokračovat, neboť rekordů padlo za víkend několik desítek. (hledejte na adrese www.dobryden.cz )

Sobotní večer patřil pro změnu ohnivým disciplínám. Duo Dragon předvedlo chůzi po rozpálených střepech, či přeseknutí jablka položeného na krku ležícího člověka. Fred Meier spolu s Petrou Pipkovou překonali dosavadní světový rekord v počtu lidí v nafukovacím balónku (nafouknutý má průměr asi 180cm) - vešlo se do něj 22 lidí a sám Maier se postaral o vyvrcholení večera, když se dokázal na hořícím laně uvolnit ze svěrací kazajky.
V neděli se soutěžilo v různých pivních disciplínách: koulení či vzpírání sudů, nejvíc půllitrů v jedné ruce, pití tupláku, balancování lahváče na prstu, pití půllitru ve stoji na rukách apod. Jednou z kuriozit byla také tzv. "Kachna na pivu", jejímž autorem je Jenda Benda z Třebíče. Dokázal totiž spolu s asistenty postavit historický automobil Citroen 2 CV (tzv.kachnu o hmotnosti 600 kg) na čtyři tupláky s pivem.
Další informace hledejte na adrese www.dobryden.cz

Soutěž v házení a chytání palačinek z pánve byla veřejná.

Protože soutěž v hodu palačinkou byla pro všechny, zůčastnila se jí i celá řada dětí.

Obří konvička mám u dna průměr 1,19 metru a objem 640 litrů, v roce 1995 ji vyrobila NEZA Pelhřimov a na letošním festivalu se v ní vařila voda na čaj nebo grog.

Obří kraslice je také exponátem pelhřimovského Muzea kuriozit.

Osmašedesátiletý Ladislav Salaj z Prostějova je skutečně v ohromné kondici.

Ladislav Salaj z Prostějova se dokáže směstnat do bedy veliké 49x60x52 cm.

Martin Komárek zvaný Dřevosochař vyřezal motorovou pilou ze smrkového dřeva dvoumetrovou maketu Eiffelovy věže za 13 hodin, 33 minut, 27 vteřin.

Atrakcí pro děti bylo také lovení udicí plechovek z bazénu.

Největší perníkový půllitr vyrobili pardubičtí perníkáři. Měřil 250 cm, dno mělo průměr 190 cm a vážil 293 kg. Z okénka se pak podávalo pivo.

Magnetický dvaasedmdesítikilogramový muž Karol Ostertag z Bratislavy překonal absolutní světový rekord, když pouze svou hrudí zvedl kovovou zátěž o hmotnosti 152,5 kg.

Za otevřeným pódiem na domě visela obří košile.

Podvečerní atmosféra sobotního Masarykova náměstí v Pelhřimově, lemovaná skvostnou architekturou.

Kaskadér Petr Fiodor z Tábora umí mimo jiné plivat oheň.

Jenom poleva na obří perníkový půllitr vážila půl metráku.

Dřevěné kolo rodiny Lénártovcov z Matúškova ve slovenském okrese Galanta.

Kytara Tomáše Kordy, jejíž čelo je vyrobeno ze 16 854 zápalek. Výroba trvala 2 738 hodin.

Unikátní korintská váza Tomáše Kordy z Vrchlabí je ze 36 211 zápalek a 51 124 hlaviček a stála autora 7 542 hodiny práce.

Tomáš Korda z Vrchlabí bude mít v srpnu v Pelhřimově samostatnou výstavu, na které představí také svůj dosud největší obraz s kovbojem na koni v trysku. Na jeho výrobu spotřeboval prý skoro 74 000 sirek.