V New Yorku začala rozsáhlá přehlídka českého designu

- V New Yorku začala v pondělí navečer rozsáhlá přehlídka českého designu zahrnující interiérovou tvorbu, sklo, šperkařství a užitkové předměty. Přehlídku pořádá České centrum ve spolupráci s newyorskými galeriemi a prodejními organizacemi.
Téměř desítka českých návrhářů považuje přehlídku za příležitost k tomu, aby prosadila ve světě sebe a český design, který navazuje od roku 1989 soustavný kontakt se světem.
První velká výstava začíná v Radio House Gallery, v níž představí svoji tvorbu pod názvem Pražský design bez titulků členové studia Olgoj Chorchoj a Najbrt and Lev a Eva Eislerová. Druhou hlavní akci nazvanou Český design '99 uspořádá česká společnost Tunnel, která ve spolupráci s předním newyorským designerským obchodem Totem Design Group vystaví v jeho prostorách nábytkářskou a interiérovou tvorbu.
Obě hlavní akce bude doprovázet výstava interiérových snímků fotografa Jana Pohribného, dále prezentace tavené plastiky ze sklářské dílny Zdeňka Lhotského, ukázka šperkařské tvorby Evy Eislerové, Pavla Opočenského a Barbory Škorpilové a výstava sklářských prací Martina Rosola v Bostonu.
"Chceme ukázat, že naše práce jsou stejně normální jako všude jinde ve světě," řekl  Aleš Najbrt na zahajovacím večeru v Českém středisku. Po roce 1989 totiž čeští designéři dohánějí přerušené spojení se světem a snaží se přesvědčit, že Česká republika není v návrhářství okrajovou zemí, vysvětlil Najbrt.
Studium, které založil spolu s Pavlem Lvem v roce 1994, má nyní sedm členů a pracuje ve všech oblastech grafického designu, především však v oblasti filmu, divadla, výstav a časopiseckého návrhářství.
Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj připomněl, že přehlídka pomůže především tomu, že se studium stane "přijatelnější pro výrobce", současně však upozornil, že v České republice ještě podnikoví manažeři díky nynější hospodářsko-politické situaci význam kvalitního designu nedoceňují.
Studio Olgoj Chorchoj vzniklo v roce 1990. Spoluzakladatelé Němeček a Michal Froněk zaměřili pozornost na architekturu, interiér, design nábytku a užitkových předmětů. Studium získalo letos českou Prestižní cenu Interiér '99 za návrh vnitřku administrativní budovy České pojišťovny a PPF v Praze.
Eva Eislerová, která od roku 1983 žije a tvoří ve Spojených státech, v úvodním proslovu vyjádřila přesvědčení, že mladá návrhářská generace "vrátí Českou republiku na mapu světového designu". Řekla, že český design potřebuje silné osobnosti a spojení s výrobou a trhem, z něhož přicházejí výzvy a také podněty k soutěživosti, která je pro růst návrhářů nesmírně důležitá.