V lese můžete nalézt skutečné rarity

- Skutečné houbařské rarity, které se v lesích České republiky dlouhá léta vůbec nevyskytovaly, mohou v těchto dnech nalézt houbaři, kteří se nedají odradit tím, že obvyklé houby příliš nerostou. Mnohé z nich ani nepokládají za houby. "Příkladem může být pstřeň dubový, lidově nazývaný volský jazyk," řekl České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha.

"Pstřeň dubový roste většinou na pařezech nebo částečně odumřelých stromech, má skutečně tvar jazyka a po rozříznutí má krvavě červenou barvu," vysvětlil Smotlacha a dodal, že navíc se tato houba upravuje jako ovar.

Na pařezech roste i jedlý choroš šupinatý. Nalézt lze i další vzácné druhy hub, k nimž patří hřib medotrpký a kaštanový. "To jsou houby, které téměř vymizely. Snad nám to chce příroda nyní vynahradit," uvedl Smotlacha.

Jinak podle něj v důsledku sucha houby příliš nerostou, i když třeba na Šumavě či na Karlovarsku, oproti okolí Prahy, vytrvalí houbaři s prázdnou z lesa nechodí.

Mykologové očekávají, že houbařská sezóna nastane až v druhé polovině září. "Pokud však bude pro houby vhodné počasí, s přibývajícím Měsícem by mohli být houbaři celkem úspěšní už dříve," podotkl Smotlacha.