V Číně objeven další terakotový válečník

- Dalšího válečníka z terakotové armády prvního čínského císaře Čchin Š'-chuanga, dokonale zachovalého a v původních zářivých barvách z 3.století před naším letopočtem, objevili čínští archeologové v druhé šachtě nekropole u starodávného hlavního města Sianu ve středočínské provincii Šan-si. Informovala o tom agentura Nová Čína.
Socha z pálené hlíny představuje pravděpodobně lučištníka, jak napovídá mj. jeho pokrčená noha. Je to "nejlepší válečník z dosud nalezených ve druhé šachtě na Čchinově pohřebišti", upozornil jeden z badatelů.
Jeho brnění má jasně červenou barvu, píše agentura, podle níž byli v barvách vyvedeni všichni bojovníci předtím, než je poničily plameny a rabování vesničany během povstání koncem 3. století př.n.l. Tehdy ztratila barvu většina z 8000 terakotových vojáků a koní v nekropoli císaře Čchina, kterému se jako prvnímu podařilo v roce 220 př.n.l. sjednotit různá čínská panství.
Sochy z pálené hlíny, které mají přibližně životní velikost, jsou velmi citlivé na změny teploty a své barvy ztrácely i během vykopávek a restauračních prací. Nicméně nedávno čínští a němečtí vědci vyvinuli metodu, jak zachovat barvu jejich oděvů i tváří.
Objev tohoto nového bojovníka umožní získat více informací o odění příslušníků terakotové armády, uzavírá Nová Čína.

Témata: Poradna: Barvy