Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úsměv a síla Stelly Zázvorkové

  9:58aktualizováno  9:58
Mluví o ní jako o "naší Stellince" a pasují ji takřka na národní baterii optimismu a energie. "Jsem dobrák. Ale trvalo mi padesát let, než jsem se to naučila," říká sama Stella Zázvorková. Pod jejím všudypřítomným úsměvem se totiž skrývá velká síla a pohnutý život. Za dva měsíce jí bude jedenaosmdesát a je jednou z nejzkušenějších českých hereček současnosti. HLASUJTE V ANKETĚ: Patří podle vás Stella Zázvorková mezi významné české osobnosti dneška?

Už před šestnácti lety se tehdejší noviny podivovaly, že je i ve svém "jubilejním" věku pořád v jednom kole. A to platí pro Stellu Zázvorkovou pořád. V roce 2003 stejně jako celý její profesní život.

Nejtěžší zkouška
Divadlo, film, televize, ale i estrády či komorní divadelní a besední vystoupení jí vyplňují čas. A jak sama říká, práce a přátelé, především ti divadelní, jí pomohli dostat se z krizí, které jí osud připravil.

Tou největší ranou, jakou asi může život člověku připravit, byla ztráta milovaného dítěte. Šestnáctiletá dcera Jana si vzala život. To Stellu Zázvorkovou natrvalo změnilo; v osobním i profesním životě. A to jí ještě krátce po smrti dcery zemřel - vlastně taky dobrovolně, když po úrazu odmítal jíst - tatínek.

"Je to bolest, o které nerada veřejně mluvím, ani po těch letech nemám k tomu sílu. Ale vím, že mě změnila. Snad k lepšímu." Tvrdí, že bývala vzteklá, vzdorovitá, žárlivá. Stelluška vidí rudě, říkávali o ní rodiče. I kolegové, kteří ji dlouho znají, o tom vědí své.

Herecká sláva
"Vždycky jsem se chtěla proslavit, být něčím víc než jen tou holčičkou, co ani není moc hezká," vzpomíná energická herečka. Možná nesplňuje všechny "tabulkové" předpoklady ideální ženské krásy, ale její kariéře v divadle to neuškodilo. "Někdo ty čarodějnice hrát musí," říkávala.

Herecké začátky však nebyly nikterak slavné - dvakrát se nedostala na konzervatoř. V patnácti utekla z domova; a jak to vidí dnes, na zkoušky se tehdy připravila prachmizerně. Místo konzervatoře tak prošla díky otci anglickou internátní školou. I proto dodnes ovládá vedle angličtiny několik dalších jazyků a čte si Agathu Christie, ale i Seneku v originále.

"Domů jsem jezdila jen na víkendy. Kromě angličtiny jsem se také naučila každé ráno i večer pročesávat své dlouhé vlasy. Sto tahů ráno, sto tahů večer. Dělám to tak dodnes," říká žena, která si vlasy nebarví, a když jsou rozpuštěné, stříbrně jí pokrývají celá záda.

Stella Zázvorková si cestu do divadelního světa otevřela přes divadelní školu E. F. Buriana. V sedmnácti, v dobách už skoro válečných. Vyvzdorovala si ji přes protesty své matky. Neodradilo ji ani přísné Burianovo hodnocení. "Máte tendenci k přehánění a nemáte konkurenční sklony," řekl jí tehdy.

U Buriana pak dostala základy herectví, tance i zpěvu. Tady se také potkala například s Vlastimilem Brodským, tady začínala éra divadelní party, která během let válečných a po nich prošla Větrníkem, Divadlem satiry a nakonec zakotvila ve Werichově souboru.

To byla podle Stelly Zázvorkové nejšťastnější etapa jejího profesního života. Etapa, v níž se zrodilo důvěrné přátelství s Werichem, na nějž vzpomíná a z něhož dodnes čerpá. A kdo jednou viděl jejich výkon v televizní inscenaci Čechovova Medvěda, rovněž nezapomene. "Nenávidím vás!" Její pojetí tohoto čechovovského vyznání lásky je nepřekonané a asi nepřekonatelné.

Smutek? Samota?
Jak přímočarý a úspěšný se zdá být její život herecký, tak v soukromí to Stella Zázvorková nikdy jednoduché neměla. Když vzpomíná na dětství, je šťastnou hvězdou bohémský otec, skvělý prvorepublikový architekt, patrně zodpovědný za její umělecké geny. I když ani vztahy s ním nebyly vždy ideální, z hereččiných slov je znát, jak ho měla ráda.

V protikladu k otci stojí ve vzpomínkách její matka. "My s maminkou jsme k sobě nikdy nebyly moc upřímné. Matka byla výjimečně krásná, noblesní žena. Jenže její krása a noblesa občas studily," vzpomíná například ve své knize vzpomínek, kde přes přebohatý fotografický doprovod nenajdete ani jedinou fotografii s matkou.

"Mamince to s tatínkem nevyšlo, a tak se na nás dětech mstila," říká Stella Zázvorková. Často vzpomíná, jak matka stavěla do kontrastu vlastní krásu se vzhledem své dcery. "Ani stín mé krásy nejseš," říkala mi. "A ty nemáš zase žádný šarm," odsekla jí vzdorovitá dívka Stella.

Hned po válce se Stella Zázvorková jako Markétka ve Faustovi seznámila se svým Mefistofelem, Milošem Kopeckým. To bylo na jevišti divadla Větrník. V šestačtyřicátém už slavila herecká Praha bláznivou svatbu, kterou - jak jinak - maminka viděla jen nerada. Naopak otec si s Milošem Kopeckým padl do noty. "Flámovali spolu."

Manželství dlouho nevydrželo. "Ani nemohlo patřit k nejvydařenějším. Chyběly k tomu i ty nejzákladnější podmínky, neměli jsme byt ani peníze. Brali jsme se i kvůli tomu, že jsem čekala dítě, ale neměli jsme čas utvořit rodinu. On mě ale poznamenal rukou mistra, jako housle. A je pravda, že věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala."

Byť Stella Zázvorková patřila spíše k "bohatýrům" než k tichým vodám, nikdy se znovu nevdala. Tvrdí, že sice žije sama, ale není osamělá. "Programově vyhledávám společnost mladých lidí. Nikdy se nenudím. Pravda, někdy mi je smutno, ale osud se pak postará, aby mi bylo hůř, a hned si pak víc vážím toho, co mám." Ale víc už o svém soukromí mluvit nechce.

Úsměv díky síle
Pro většinu diváků je Stella Zázvorková usměvavou herečkou, která vyniká především v komediálních rolích - ve filmech i v televizi. Jen málokdo umí hrát ty postavy tak, aby "lidi řvali smíchy". Paní Vyhlídková v Andělovi na horách, Peggy s Huhukoktejlem ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, paní Mráčková ve snímku Jak utopit doktora Mráčka, Nováková v příbězích o závistivých sousedech Zítra to roztočíme, drahoušku, paní Majerová v Arabele...

Kdo ty role nezná? A kdo neviděl Kolju, Pelíšky nebo Babí léto, pod jejichž úspěch se Stella Zázvorková výrazně podepsala? Statistika mluví o dvou stovkách filmových rolí, desítky dalších vytvořila na divadle.

Skvělé Babí léto bylo bohužel poslední velkou filmovou rolí Vlastimila Brodského. Stella Zázvorková seznam zdaleka nechce uzavřít. "Někdo ty staré přeci hrát musí, ne?" říká herečka, i když se už snaží trochu se šetřit a hlídá si zdraví. Vrací se na pódia i k natáčení po událostech, které by jiného poslaly do kolen. Po těžké autonehodě i po sérii pádů a úrazů posledních čtyř let.

Ačkoli v rozhovorech a televizních vystoupeních se vždycky snaží naplnit očekávání a rozdávat optimismus i naději, na stáří nic krásného nevidí. "Jak to říkal Werich: Je to hrozné, ale je to jediná možnost, jak zůstat naživu. To, že stáří je moudrost, že stáří je krásné, že je to usmíření, tak to není pravda. Já v roli Marie Terezie říkám: Domnívala jsem se, že až budu stará, smířím se s Bohem, lidmi a budu mít klid. Nemám ho a nedokážu vysvětlit proč," cituje a dodává: "A musím říct, že ani já ho nemám."

Přesto Stella Zázvorková prožívá krásný podzim života: "Zimu svého života, tu asi nebudu mít ráda. Je sice normální, že léta přibývají, ale já si nechci připustit myšlenku, že bych něco nemohla. Nemohla hrát. Filmovat. Nemohla pro své přátele a známé připravovat dobrá papáníčka. Řídit auto. Cestovat za přáteli do Ameriky nebo na dovolenou do Řecka či na Sardinii. Nemohla číst v originále krásné knížky," vypočítává. S úsměvem, za kterým je cítit sílu.

STELLA ZÁZVORKOVÁ

Odkud jsem
Narodila jsem se 14. dubna 1922 v Praze. Otec byl známý architekt a bohém, který když vešel do místnosti, tak se všechny dámy přepudrovaly.

Čím vším jsem byla
Vždycky jen herečkou. V patnácti jsem odešla z domova. Když jsem neudělala zkoušky na konzervatoř, vystudovala jsem anglickou internátní školu a pak šla na hereckou školu E. F. Buriana. Po válce jsem vystřídala několik pražských scén a v roce 1962 jsem přešla se souborem Divadla ABC do Městských divadel pražských. Tam jsem zůstala až do roku 1990.

Co se mi v životě asi nejvíc povedlo
Že jsem mohla takovou dobu hrát a pořád hraju. To se povede málokomu.

Můj nejbližší velký úkol
To je ve hvězdách, to já vůbec neplánuju! Mám toho pořád spoustu, nic konkrétního před sebe nestavím. Co přijde, to přijde.

Autoři:


Nejčtenější

Stejný otec i věk. Synové Schwarzeneggera jsou však každý úplně jiný

Christopher Schwarzenegger a Joseph Baena

I přes část stejné genetické výbavy jsou nejmladší synové Arnolda Schwarzeneggera (71) hodně rozdílní. Christopher...

Stropnický s přítelem koupili zámek. Zachráníme kulturní dědictví, říkají

Předseda Zelených Matěj Stropnický byl hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3....

Bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický (34) a jeho přítel Dan Krejčík (24) se rozhodli odstěhovat z Prahy na...Nemyslím si, že za naším rozchodem je někdo třetí, tvrdí Vondráčková

Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková (38) přiznala, že ji překvapila potřeba Tomáše Plekance (35) sdílet okamžitě informaci o jejich...

Jak vypadám v reálu, je pro mnohé zklamáním, říká hvězda Hry o trůny

Lena Headeyová na Zlatých glóbech (Beverly Hills, 7. ledna 2018)

Představitelka seriálové Cersei Lannisterové, herečka Lena Headeyová (44) přiznala, že lidé jsou mnohdy zklamaní z...

Nikol Štíbrová se rozešla s přítelem a otcem svého syna

Nikol Štíbrová a Martin Kyncl

Nikol Štíbrová (31) je sama. Rozešla se se svým snoubencem Martinem Kynclem (31), se kterým má syna Mathiase, jenž na...

Další z rubriky

Verner o rodičovství: Nerad bych chodil s dětmi do kina jako důchodce

Sára Naivertová a Tomáš Verner

Před 10 lety získal krasobruslař Tomáš Verner (32) zlato na mistrovství Evropy. Po skončení kariéry začal komentovat...

Místo setkání s Werichem jsem šel na rande, přiznal Josef Dvořák

Josef Dvořák

Jako herec i člen fotbalového týmu osobností procestoval Josef Dvořák (76) takřka celý svět, cizokrajným pochutinám se...

Paulsonová: Nechala jsem si zmrazit vajíčka, abych jednou nelitovala

Sarah Paulsonová a Holland Taylorová na party Vanity Fair po Oscarech (Los...

Herečka Sarah Paulsonová (43) se netají lesbickou orientací. Žije s o 32 let starší kolegyní Holland Taylorovou a ještě...

Najdete na iDNES.cz