Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úsměv a síla Stelly Zázvorkové

  9:58aktualizováno  9:58
Mluví o ní jako o "naší Stellince" a pasují ji takřka na národní baterii optimismu a energie. "Jsem dobrák. Ale trvalo mi padesát let, než jsem se to naučila," říká sama Stella Zázvorková. Pod jejím všudypřítomným úsměvem se totiž skrývá velká síla a pohnutý život. Za dva měsíce jí bude jedenaosmdesát a je jednou z nejzkušenějších českých hereček současnosti. HLASUJTE V ANKETĚ: Patří podle vás Stella Zázvorková mezi významné české osobnosti dneška?

Už před šestnácti lety se tehdejší noviny podivovaly, že je i ve svém "jubilejním" věku pořád v jednom kole. A to platí pro Stellu Zázvorkovou pořád. V roce 2003 stejně jako celý její profesní život.

Nejtěžší zkouška
Divadlo, film, televize, ale i estrády či komorní divadelní a besední vystoupení jí vyplňují čas. A jak sama říká, práce a přátelé, především ti divadelní, jí pomohli dostat se z krizí, které jí osud připravil.

Tou největší ranou, jakou asi může život člověku připravit, byla ztráta milovaného dítěte. Šestnáctiletá dcera Jana si vzala život. To Stellu Zázvorkovou natrvalo změnilo; v osobním i profesním životě. A to jí ještě krátce po smrti dcery zemřel - vlastně taky dobrovolně, když po úrazu odmítal jíst - tatínek.

"Je to bolest, o které nerada veřejně mluvím, ani po těch letech nemám k tomu sílu. Ale vím, že mě změnila. Snad k lepšímu." Tvrdí, že bývala vzteklá, vzdorovitá, žárlivá. Stelluška vidí rudě, říkávali o ní rodiče. I kolegové, kteří ji dlouho znají, o tom vědí své.

Herecká sláva
"Vždycky jsem se chtěla proslavit, být něčím víc než jen tou holčičkou, co ani není moc hezká," vzpomíná energická herečka. Možná nesplňuje všechny "tabulkové" předpoklady ideální ženské krásy, ale její kariéře v divadle to neuškodilo. "Někdo ty čarodějnice hrát musí," říkávala.

Herecké začátky však nebyly nikterak slavné - dvakrát se nedostala na konzervatoř. V patnácti utekla z domova; a jak to vidí dnes, na zkoušky se tehdy připravila prachmizerně. Místo konzervatoře tak prošla díky otci anglickou internátní školou. I proto dodnes ovládá vedle angličtiny několik dalších jazyků a čte si Agathu Christie, ale i Seneku v originále.

"Domů jsem jezdila jen na víkendy. Kromě angličtiny jsem se také naučila každé ráno i večer pročesávat své dlouhé vlasy. Sto tahů ráno, sto tahů večer. Dělám to tak dodnes," říká žena, která si vlasy nebarví, a když jsou rozpuštěné, stříbrně jí pokrývají celá záda.

Stella Zázvorková si cestu do divadelního světa otevřela přes divadelní školu E. F. Buriana. V sedmnácti, v dobách už skoro válečných. Vyvzdorovala si ji přes protesty své matky. Neodradilo ji ani přísné Burianovo hodnocení. "Máte tendenci k přehánění a nemáte konkurenční sklony," řekl jí tehdy.

U Buriana pak dostala základy herectví, tance i zpěvu. Tady se také potkala například s Vlastimilem Brodským, tady začínala éra divadelní party, která během let válečných a po nich prošla Větrníkem, Divadlem satiry a nakonec zakotvila ve Werichově souboru.

To byla podle Stelly Zázvorkové nejšťastnější etapa jejího profesního života. Etapa, v níž se zrodilo důvěrné přátelství s Werichem, na nějž vzpomíná a z něhož dodnes čerpá. A kdo jednou viděl jejich výkon v televizní inscenaci Čechovova Medvěda, rovněž nezapomene. "Nenávidím vás!" Její pojetí tohoto čechovovského vyznání lásky je nepřekonané a asi nepřekonatelné.

Smutek? Samota?
Jak přímočarý a úspěšný se zdá být její život herecký, tak v soukromí to Stella Zázvorková nikdy jednoduché neměla. Když vzpomíná na dětství, je šťastnou hvězdou bohémský otec, skvělý prvorepublikový architekt, patrně zodpovědný za její umělecké geny. I když ani vztahy s ním nebyly vždy ideální, z hereččiných slov je znát, jak ho měla ráda.

V protikladu k otci stojí ve vzpomínkách její matka. "My s maminkou jsme k sobě nikdy nebyly moc upřímné. Matka byla výjimečně krásná, noblesní žena. Jenže její krása a noblesa občas studily," vzpomíná například ve své knize vzpomínek, kde přes přebohatý fotografický doprovod nenajdete ani jedinou fotografii s matkou.

"Mamince to s tatínkem nevyšlo, a tak se na nás dětech mstila," říká Stella Zázvorková. Často vzpomíná, jak matka stavěla do kontrastu vlastní krásu se vzhledem své dcery. "Ani stín mé krásy nejseš," říkala mi. "A ty nemáš zase žádný šarm," odsekla jí vzdorovitá dívka Stella.

Hned po válce se Stella Zázvorková jako Markétka ve Faustovi seznámila se svým Mefistofelem, Milošem Kopeckým. To bylo na jevišti divadla Větrník. V šestačtyřicátém už slavila herecká Praha bláznivou svatbu, kterou - jak jinak - maminka viděla jen nerada. Naopak otec si s Milošem Kopeckým padl do noty. "Flámovali spolu."

Manželství dlouho nevydrželo. "Ani nemohlo patřit k nejvydařenějším. Chyběly k tomu i ty nejzákladnější podmínky, neměli jsme byt ani peníze. Brali jsme se i kvůli tomu, že jsem čekala dítě, ale neměli jsme čas utvořit rodinu. On mě ale poznamenal rukou mistra, jako housle. A je pravda, že věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala."

Byť Stella Zázvorková patřila spíše k "bohatýrům" než k tichým vodám, nikdy se znovu nevdala. Tvrdí, že sice žije sama, ale není osamělá. "Programově vyhledávám společnost mladých lidí. Nikdy se nenudím. Pravda, někdy mi je smutno, ale osud se pak postará, aby mi bylo hůř, a hned si pak víc vážím toho, co mám." Ale víc už o svém soukromí mluvit nechce.

Úsměv díky síle
Pro většinu diváků je Stella Zázvorková usměvavou herečkou, která vyniká především v komediálních rolích - ve filmech i v televizi. Jen málokdo umí hrát ty postavy tak, aby "lidi řvali smíchy". Paní Vyhlídková v Andělovi na horách, Peggy s Huhukoktejlem ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, paní Mráčková ve snímku Jak utopit doktora Mráčka, Nováková v příbězích o závistivých sousedech Zítra to roztočíme, drahoušku, paní Majerová v Arabele...

Kdo ty role nezná? A kdo neviděl Kolju, Pelíšky nebo Babí léto, pod jejichž úspěch se Stella Zázvorková výrazně podepsala? Statistika mluví o dvou stovkách filmových rolí, desítky dalších vytvořila na divadle.

Skvělé Babí léto bylo bohužel poslední velkou filmovou rolí Vlastimila Brodského. Stella Zázvorková seznam zdaleka nechce uzavřít. "Někdo ty staré přeci hrát musí, ne?" říká herečka, i když se už snaží trochu se šetřit a hlídá si zdraví. Vrací se na pódia i k natáčení po událostech, které by jiného poslaly do kolen. Po těžké autonehodě i po sérii pádů a úrazů posledních čtyř let.

Ačkoli v rozhovorech a televizních vystoupeních se vždycky snaží naplnit očekávání a rozdávat optimismus i naději, na stáří nic krásného nevidí. "Jak to říkal Werich: Je to hrozné, ale je to jediná možnost, jak zůstat naživu. To, že stáří je moudrost, že stáří je krásné, že je to usmíření, tak to není pravda. Já v roli Marie Terezie říkám: Domnívala jsem se, že až budu stará, smířím se s Bohem, lidmi a budu mít klid. Nemám ho a nedokážu vysvětlit proč," cituje a dodává: "A musím říct, že ani já ho nemám."

Přesto Stella Zázvorková prožívá krásný podzim života: "Zimu svého života, tu asi nebudu mít ráda. Je sice normální, že léta přibývají, ale já si nechci připustit myšlenku, že bych něco nemohla. Nemohla hrát. Filmovat. Nemohla pro své přátele a známé připravovat dobrá papáníčka. Řídit auto. Cestovat za přáteli do Ameriky nebo na dovolenou do Řecka či na Sardinii. Nemohla číst v originále krásné knížky," vypočítává. S úsměvem, za kterým je cítit sílu.

STELLA ZÁZVORKOVÁ

Odkud jsem
Narodila jsem se 14. dubna 1922 v Praze. Otec byl známý architekt a bohém, který když vešel do místnosti, tak se všechny dámy přepudrovaly.

Čím vším jsem byla
Vždycky jen herečkou. V patnácti jsem odešla z domova. Když jsem neudělala zkoušky na konzervatoř, vystudovala jsem anglickou internátní školu a pak šla na hereckou školu E. F. Buriana. Po válce jsem vystřídala několik pražských scén a v roce 1962 jsem přešla se souborem Divadla ABC do Městských divadel pražských. Tam jsem zůstala až do roku 1990.

Co se mi v životě asi nejvíc povedlo
Že jsem mohla takovou dobu hrát a pořád hraju. To se povede málokomu.

Můj nejbližší velký úkol
To je ve hvězdách, to já vůbec neplánuju! Mám toho pořád spoustu, nic konkrétního před sebe nestavím. Co přijde, to přijde.

Autoři:Nejčtenější

Lubomír Zaorálek a Šárka Bednářová na hudebním festivalu Benátská! v libereckém...
Lubomír Zaorálek přiznal po letech vztah s bývalou moderátorkou ČT

Přítelkyní předsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka (61) je bývalá moderátorka České televize Šárka Bednářová (55). O jejich...

Ewa Farna a Martin Chobot se vzali. Zpěvačka to na sociálních sítích oznámila...
Ewa Farna se vdala. Není to jen papír, říká o manželství

Zpěvačka Ewa Farna (25) je vdanou paní. Vzala si svého přítele Martina Chobota (28), s nímž chodí už čtyři roky. Znají...Jiří Paroubek a Gabriela Kalábková (14. září 2017)
Gábina je klidná, spolehlivá a oddaná, říká Paroubek o nové přítelkyni

Bývalý premiér Jiří Paroubek (65) vyrazil na oslavu narozenin producenta Františka Janečka (73) s novou přítelkyní. S...

LÁSKA POD LUPOU: Helena Vondráčková a Martin Michal
Manžel Vondráčkové chce kvůli zrušenému koncertu omluvu i po Kalouskovi

Zrušeným opavským koncertem Heleny Vondráčkové (70) se bude zabývat policie. Podle manžela a manažera zpěvačky Martina...

Tatiana Vilhelmová
Vilhelmová: Čtyřicítka na krku, na další svatbu jsem ještě moc divoška

Tatiana Vilhelmová (39) si sotva rok a půl od premiéry filmu Teorie tygra opět zahraje dceru Elišky Balzerové. Bude to...

Další z rubriky

Jan Révai
Jsou lidé hloupí a chytří. Bohužel těch prvních je víc, říká Jan Révai

Je velkým milovníkem sportu, ať jde o tenis, nebo hokej. Nejčastěji však brázdí cesty na motorce. Herec Jan Révai (43)...

Květa Fialová
Herečka Květa Fialová je v nemocnici, její stav je prý vážný

Herečku Květu Fialovou (88) převezli z průhonického Alzheimercentra do jedné z pražských nemocnic. Podle Blesku je její...

Marie Kružíková a Filip Renč se vzali 22. září 2017 v Praze.
Filip Renč se oženil, vzal si těhotnou přítelkyni mladší o 22 let

Režisér Filip Renč (52) vstoupil do stavu manželského s herečkou Marií Kružíkovou, která den po svatbě oslaví 30....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.