Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci se rozloučili s Havlem prezidentem

  18:13aktualizováno  18:13
Desítky umělců se ve čtvrtek 30. ledna večer v historické budově Národního divadla rozloučily s prezidentem Václavem Havlem. Slavnostní, více než tříhodinovou show nazvanou Pocta Václavu Havlovi, uvedla herečka Věra Galatíková. Svou řeč zakončila slovy: "Vážený pane Václave Havle, děkujeme Vám!". Vyjádření díků se pak ozývala po celý zbytek večera. Jeho záznam nyní vychází na DVD a VHS.
Prohlédněte si bohatou fotogalerii.
NOVÉ: Podívejte se na videoukázky.

První píseň zazpívala Bára Basiková. Vybrala si Psát od prvních řádků z muzikálu Jesus Christ Superstar.

Po ní přišel na jeviště duchovní Tomáš Halík. "Někdy jste mluvil spíše jako disident než jako prezident," řekl a dodal, že Havel do politiky vložil také kulturní a duchovní rozměr. Na závěr vzkázal: "Ať žije Václav Havel!"

Následně ovládl jeviště Daniel Hůlka a po něm na Havla - kdysi technického pracovníka v divadle ABC - zavzpomínaly Jaroslava Adamová, Květa Fialová a Stella Zázvorková. "Jsem ráda, že jsem se s Václavem Havlem setkala jako s kulisákem," pronesla Adamová. Zázvorková prezidentovi popřála už jen to dobré. "A k tomu mu dopomáhej Bůh a Dáša."

Když na podium dorazil Karel Gott a začal píseň Když jsem já byl tenkrát kluk, na plátně za ním se objevily fotografie z Havlova dětství. Snímky prezidenta z různých období pak doprovázely i některá následující vystoupení.

Z dalších umělců vystoupili Táňa Fischerová, Helena Vondráčková, Eliška Balzerová, Štefan Margita či Jiří Stivín. Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem předvedli "balet", po nich vystoupilo se svou hrou Divadlo Sklep. "Ať Tvůj duch, Václave, Hradem vládne dál," pronesla bílá paní. Zhruba dvacítka herců pak poklekla, otočila se do prezidentské lóže a zvolala: "Sire Václave, oroduj za nás!"

Slavnostní večer z Národního divadla, který odvysílala televize Prima pod názvem Pocta Václavu Havlovi, vychází momentálně také na DVD a VHS. Jedná se téměř o identickou podobu televizního pořadu, který je navíc na DVD doplněn o několik bonusových materiálů, které se nedostaly do televizního záznamu, dále o dokument Václava Mattlacha o Václavu Havlovi, "film o filmu" - tedy jak celý projekt vznikal a také o záznam Audience z Národního Divadla v nezkrácené podobě, kde účinkují Josef Abrhám, Pavel Landovský a Jiřina Bohdalová. Až do konce roku 2003 je možné zakoupit v síti Bontonlad DVD za 399 Kč a VHS za 249 korun.
Úryvek z dobového tisku (Rudé právo z roku 1977) přečetl herec a ředitel pražského divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer, Ivana Chýlková s Janem Krausem pak vystoupili s novinovými titulky článků o prezidentském páru, které vytvořily vtipnou mozaiku. "Tichá domácnost na Hradě, Vydírá Havla dítětem?, Prezident dal vale špitálu, Jak si Havel namaloval hrnečky, Havlovi flámovali do rána, Havel si vybral sex," ozývalo se Národním divadlem.

Houslový virtuoz Václav Hudeček zahrál pro prezidenta Dvořákovu Humoresku, vystřídali ho Michal Pavlíček s Kamilem Střihavkou a písní Jak ze sna procitám z muzikálu Jesus Christ Superstar.

Jiří Bartoška přišel na jeviště ve staré zimní bundě. V té samé předstoupil v listopadu ´89 před dav, který skandoval "Ať žije Havel!". Dokazuje to záznam, jenž byl promítnut na velké plátno za Bartoškovými zády. Marta Kubišová pak zazpívala Modlitbu pro Martu.

Po přestávce mohli diváci v sále i lidé na ulici před obří obrazovkou zhlédnout Pražský výběr, Borise Rösnera, Ondřeje Vetchého či Hanu Zagorovou.

"Zájem o vstupenky byl tak mimořádný, že jsme mezi historickou budovou Národního divadla a Novou scénou umístili projekční obrazovku," vysvětlil producent Janis Sidovský.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak vystoupili s "Abdikační řečí Járy Cimrmana". Ta byla prolnuta mnohými narážkami na Havlovy výroky nebo činy Dagmar Havlové. "Naše rezervace nevzkvétá a vy si svého náčelníka nevážíte, i když jiní by vám ho záviděli," neslo se nad auditoriem.

Věra Bílá a Kale publikum roztleskali, poté Pavel Landovský a Josef Abrhám zahráli kus z Havlovy hry z roku 1975 Audience. Společně s Jiřinou Bohdalovou pak předvedli hru Karla Šípa (2003) s názvem "Dál".

Tradičně netradiční bylo vystoupení Jaroslava Duška, který humorně uváděl videozáznam s proslovy díků Václavu Havlovi z úst světových politiků a dalších osobností jako Madelaine Albrightová, Kofi Annan, Sean Connery, Aleš Valenta. V prvním spotu mohli diváci slyšet poděkování bývalého amerického prezidenta George Bushe, poslední příspěvek patřil jeho synovi. Dušek na to navázal zvoláním: "Nechť mládnete jako George Bush i vy!"

Bolek Polívka přišel na jeviště o berlích s Viktorem Fialkou, jenž ztělesňoval prince Charlese. Po Viktoru Preisovi, Vlastě Chramostové a Magdaleně Kožené se přišel s prezidentem rozloučit Marek Eben. Pointou jeho inteligentně humorné řeči byly prezidentské milosti.

"Celý život uděloval milosti, ale svůj trest si vždy odseděl natvrdo. Dnes dostává milost prezident Havel." Poté se na plátně promítnul dokumentární sestřih z Havlova prezidentského období "Václav Havel, občan a prezident (1989-2003), jehož autorem je Jan Matlach.

Na závěr předal ředitel Národního divadla Daniel Dvořák prezidentovi Zlatou pamětní medaili ND. Následoval bouřlivý potlesk. Havel vzápětí poděkoval své manželce a také zlaté kapličce "za propůjčení tomuto pořadu". Byl jsem upřímně překvapen tím množstvím přátel a umělců, kteří zde vystoupili," pronesl.

Po příchodu Dagmar Havlové padl polibek, po kterém se na jevišti shromáždili všichni účinkující a zazpívali "Život je jen náhoda". Václav Havel na samotný závěr dodal, že to není odchod, ale návrat. "Je to návrat do světa, z něhož jsem vzešel," ukončil slavnostní večer.

Národní divadlo bylo zcela plné. O přestávce po chodbách korzovaly známé tváře, ministr kultury Pavel Dostál, předseda vlády Vladimír Špidla, ministr zahraničí Cyril Svoboda, ministr pro informatiku Vladimír Mlynář a samozřejmě také herci a další umělci.

Tajemství velkého večera bylo předčasně prozrazeno
Překvapení pro Václava Havla na rozloučenou s prezidentskou funkcí je prozrazeno. Podrobný scénář programu, který chystala jako překvapení jeho žena Dagmar, zveřejnil časopis Týden.

List se dostal prezidentovi do ruky a na Hradě zavládlo značné rozladění. "Pan prezident časopis viděl, ale definitivní podobou se nechá překvapit," potvrdil hradní mluvčí Martin Krafl.

Dagmar Havlová, hlavní dramaturgyně představení v Národním divadle, a ředitel pořádající agentury Janis Sidovský se snaží zachránit, co se dá. Zveřejněný detailní scénář byl podle Krafla jen "jakousi mediální verzí".

"Definitivní podoba zůstává tajemstvím až do poslední chvíle," tvrdil mluvčí. "Časopis otiskl jen předběžnou verzi scénáře. Ta byla delší než ta současná a některé věci v ní nebyly ani zahrnuty."

O tom, že se časopis zřejmě trefil do černého, však svědčí Sidovského podrážděná reakce. "Přišlo mi to velmi nekorektní, zrušili jsme jim na večer akreditaci," přiznal velmi nestandardní odvetný krok.

Na výrazné změny ve scénáři je zřejmě už stejně pozdě. Jednotlivá vystoupení šedesátky herců a zpěváků jsou dávno nacvičena. "Zkoušky mluvených a činoherních částí probíhají už přes měsíc. Ve středu se celý den zkoušelo s orchestrem a trénovali i téměř všichni interpreti," potvrdil Sidovský. 

Pokud se bude něco upravovat, půjde spíše jen o věci technického rázu.

Večer je dílem první dámy
O nápadu uspořádat slavnost na manželovu počest přemýšlela Dagmar Havlová dva roky. Osobně se podílela také na scénáři. Národní divadlo vybrala jako místo rozloučení s prezidentem proto, že 1. ledna 1990 se tu konalo slavnostní představení opery Libuše od Bedřicha Smetany, které zahájilo Havlovo třináctileté funkční období. "Kruh se uzavírá," vysvětlila Dagmar Havlová.

Do divadla první dáma pozvala také bývalé undergroundové hudebníky Jaroslava Hutku a Vlastu Třešňáka, ti však účast odmítli. "Mezi účinkujícími jsou lidé, kterých si nevážím," vysvětlil Třešňák a oficiálně se vymluvil na nemoc.

Skupina Plastic People of the Universe mezi pozvanými nebyla. "S Helenou Vondráčkovou v jedné místnosti být nemusím," prohlásil znechuceně Vratislav Brabenec, jeden z "Plastiků".

Většina účinkujících připravila svůj výstup jen pro tento neopakovatelný večer. Všichni vystoupili bez nároku na honorář. Své vystoupení považují za dárek Václavu Havlovi. Obdobný večer se konal v září v New Yorku při Havlově návštěvě Spojených států.

Záznam benefičního večera odvysílá v poslední den funkčního období Václava Havla, 2. února 2003, TV Prima a Český rozhlas 1 Radiožurnál.

Václav Havel s manželkou Dagmar na slavnosti v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Bára Basiková zpívá Václavu Havlovi na slavnosti v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Jiří Lábus a Oldřich Kaiser při slavnostním večeru pro Václava Havla v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Tomáš Halík

Helena Vondráčková zpívá na počest Václava Havla v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Daniel Hůlka na slavnosti v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Poctu Václavu Havlovi přišel do Národního divadla vzdát i Karel Gott. (30. ledna 2003)

Jan Kraus se svou životní partnerkou Ivanou Chýlkovou.

Marta Kubišová při slavnostním loučení s prezidentem Havlem v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Josef Abrhám na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Jiřina Bohdalová na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Jiřina Bohdalová a Pavel Landovský na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Jaroslav Dušek na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Tomáš Hanák a Divadlo Sklep na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Václav Hudeček na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Věra Bílá a Kale na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Ministr pro informatiku Vladimír Mlynář telefonuje o přestávce slavnostního večera Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Stella Zázvorková, Květa Fialová a Jaroslava Adamová na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Divadlo Sklep na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Ladislav Smoljak na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Předseda vlády Vladimír Špidla o přestávce slavnostního večera Pocta Václavu Havlovi v Národním divadle. Za ním kráčí jeho manželka. (30. ledna 2003)

Zdeněk Svěrák na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Ministr zahraničí Cyril Svoboda o přestávce slavnostního večera Pocta Václavu Havlovi v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Ondřej Vetchý na jevišti Národního divadla při slavnostním večeru Pocta Václavu Havlovi. (30. ledna 2003)

Autoři: ,


Nejčtenější

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...

Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Černá v záloze, žádná selfie a podpisy. Pravidla, která platí pro Meghan

Vévodkyně Meghan a princ Harry na letní party na britské ambasádě v Irsku...

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle (36) musí coby členka královské rodiny dodržovat řadu pravidel. Držet by se jich...

Další z rubriky

Michael Douglas prosí svého nejstaršího syna, aby se k němu nastěhoval

Michael Douglas (14. ledna 2014)

Syn herce Michaela Douglase (73) Cameron (39) byl v roce 2010 odsouzen za prodej heroinu. V roce 2016 ho po šesti...

Jako dítě mě šikanovali, říká hvězda filmů Mamma Mia Seyfriedová

Amanda Seyfriedová (10. ledna 2013)

Amanda Seyfriedová (32) přiznala, že i když se stala úspěšnou dětskou modelkou, ve škole kvůli svému vzhledu trpěla...

Jsem pansexuál a líbí se mi i muži, tvrdí ženatý zpěvák Brendon Urie

Brendon Urie

Zpěvák Brendon Urie (31) tvrdí, že je pansexuálem. Přestože je pět let ženatý se Sarah Orzechowskou, nebojí se přiznat,...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz