Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukázka z knihy: Opilou Bartošovou museli zachraňovat i střihači

Exkluzivně   9:53aktualizováno  9:53
Tento týden vyjde kniha bývalé hospodyně Ivety Bartošové. Zlata Dvořáková říká, že do ní sepsala své zážitky ze zpěvaččina boje s alkoholem. Z knihy s názvem "Iveto, sbohem… Iveta Bartošová očima důvěrnice" přinášíme ukázku. Manželé Iveta Bartošová a Jiří Pomeje se od knihy distancovali.

Iveta Bartošová v roce 2005. Už tehdy podle knihy Iveto, sbohem... bojovala s alkoholem. | foto: KORZO

Pár dokonce podal žalobu i žádost o vydání předběžného opatření, které by zabránilo samotné publikaci. Odvolává se na to, že kniha může ublížit především synovi Arturovi Štaidlovi (viz předchozí článek o možném zákazu vydání).

o autorce

Jiří Pomeje a Ivetina osobní asistentka Golda

Zlata Dvořáková, bývalá dlouholetá hospodyně Ivety Bartošové

Golda, jak se Dvořákové přezdívá, vzpomíná například na prosinec roku 2005. Tehdy si Bartošovou pozval do svého pořadu Jen blbni! bavič Zdeněk Izer, který mohl na vlastní oči vidět, jak vypadá společensky "upravená" zpěvačka.

"Iveta na tom byla tak zle, že skoro nemohla mluvit. Byl zázrak, že její vystoupení pustili na obrazovku. Střihači však odvedli vynikající práci, a tak nebylo tak okatě poznat, že sotva stála na nohou," líčí Golda. "Zmohla se jen na jednoslovné odpovědi ano nebo ne. Koktala, nebyla schopna naučit se ani jednu celou větu, a tak zoufalý režisér musel několikrát kvůli jejímu stavu zastavovat natáčení, než se podařilo scénku jakž takž dokončit."

Dvořáková v knize, která vychází ve středu, se marně snaží najít odpověď na otázku, proč zpěvačka démonu alkoholu vůbec propadla. "Dnes již nikdo přesně nezjistí, co bylo roznětkou počátku alkoholických potíží Ivety Bartošové. Možná za tím byla její labilní psychika, kterou notně pošramotila aféra s Romanem Třískou (člověk, který měl zpěvačku podle její výpovědi znásilnit - pozn. red.), rozhodně je ale pravda, že důležitou roli sehrála Ivetina neschopnost udržet si normálně fungující partnerský vztah. Ze zpěvačky se postupně a velmi plíživě, že to její okolí jen stěží mohlo postřehnout, stávala troska."

Zpěvačka Iveta Bartošová - takto ji vyfotila její bývalá hospodyně Zlata Dvořáková

Zpěvačka Iveta Bartošová - takto ji vyfotila její bývalá hospodyně Zlata Dvořáková

Bývalá hospodyně Zlata Dvořáková se knihou snaží očistit své jméno a pověst, kterou měla pošpinit po rozvázání dlouholeté a důvěrné spolupráce právě Iveta Bartošová. "Tato kniha si nedává za cíl pošpinit již tak pošramocenou pověst mé bývalé přítelkyně. Mým přáním bylo napsat čistou pravdu a očistit své jméno od jejích nechutných útoků," píše v úvodu Golda, která paradoxně doufá, že její zpověď pomůže i hlavní aktérce. "Pokud Iveta najde vnitřní sílu, otevře tuto knihu a začte se do ní, může jí to také pomoci. Mnoho svých potíží si totiž stále nepřipouští, a kdo ví, zda si po přečtení těchto řádků nevyjasní, že na tom přece jen bude něco pravdy. Kdyby k tomu došlo, byla bych neskonale šťastná!"

Spoluautorem knihy je novinář David Zápal. S Dvořákovou se možných problémů nebojí. "Žaloby se nebojíme. Knihu zkontrolovalo několik právníků a pokud Jiří s Ivetou nemají nějaké velmi vlivné známé v soudnictví, žádný rozumný člověk v taláru nemůže zákaz vydat. K soudu, který má proběhnout v nejbližších dnech, přineseme důkazy, že ne kniha, ale Iveta ubližuje svou medializací svému synovi. Důkazů máme mnoho," zůstává v klidu autorka Zlata Dvořáková.

UKÁZKA Z KNIHY

Iveto, sbohem... Iveta Bartošová očima důvěrnice
Autoři: Zlata Dvořáková, David Zápal

Démon alkoholu útočí

Dnes již nikdo přesně nezjistí, co bylo roznětkou počátku alkoholických potíží Ivety Bartošové. Možná za tím byla její labilní psychika, kterou notně pošramotila aféra s Romanem Třískou, rozhodně je ale pravda, že důležitou roli sehrála Ivetina neschopnost udržet si normálně fungující partnerský vztah. Ze zpěvačky se postupně a velmi plíživě, že to její okolí jen stěží mohlo postřehnout, stávala troska. Až postupem času bylo nad slunce jasnější, že situace je neudržitelná, a pokud se Ivetu nepodaří ze spárů alkoholu vymanit, dopadne tragicky.

Dnes Golda již nespočítá, v kolika případech skoro na kolenou prosila Ivetu, aby se vzpamatovala. "Proboha, kočičko, nepij! Vždyť takhle Láďovi dáváš Artura na zlatém tácu!"

"Slibuju, už se toho nedotknu. Víš, jak mi je ten alkohol odporný. Piju jen proto, že nemůžu spát" vymlouvala se v těch chvílích Iveta.

Obálka knihy o Ivetě Bartošové

Obálka knihy o Ivetě Bartošové

Jindy se našel další důvod, proč se oddávat alkoholu: princeznu české popmusic bolel žaludek, tak si potřebovala dát panáka. Nebo měla trému před vystoupením. Rozbolela ji hlava. Nebo ji někdo rozčílil. K bolestem žaludku se váže jedna smutná historka. Zpěvačka byla tak přesvědčena o tom, že za její problémy může nemoc vnitřních orgánů, že se rozhodla svěřit do rukou filipínského lékaře. Ten jí za obrovskou sumu z jater "vyoperoval" neexistující nádor.

Jeden čas zpěvačka holdovala především vínu. Její míra byla tehdy dvě lahve "sedmičky" denně. I tak to bylo přespříliš. Jeden čas se naopak její dávka rapidně snížila. Byla totiž již v takovém stavu, že aby mohla konečně začít fungovat jako matka i zpěvačka, srkala víno prakticky jen po lžičkách. Teprve později Iveta přešla na vodku. V počátcích kupovala značkovou finskou, časem, když se zhoršovala její finanční situace, se snižovala i kvalita pití – proudem tekla pražská vodka a nakonec i tekutina se stejným názvem, ale bůhvíjakého původu z levných vietnamských prodejen.

Oblíbila si i nápoj mužů, kteří mají také své dny – fernet. Ale vodka měla přednost. Na rozdíl od vína a fernetu totiž není z dechu tolik poznat, že člověk právě před chvílí vypil například půl lahve naráz. Iveta Goldě stokrát přísahala, že pije naposled, dokonce si na jednu vodku černým fixem napsala: MOJE POSLEDNÍ. Samozřejmě to pravda nebyla a těch lahví ještě padlo bezpočet. "Nikdo se hlavně nesmí o mém pití dozvědět. Nesmíš to nikomu říct! Pomůžeš mi, kočičko, abych se toho zbavila?" žadonila Iveta.
Nejčtenější

Karel vyznává spíš bigamii, já polyamorii, říká milenka Janečka

Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinova

Nová žena miliardáře Karla Janečka (44) Lilia Khosnoutdinova (29) se těší na společný život i miminko. Zatímco ona se...

Režisér Jiří Menzel podstoupil náročnou operaci a je v umělém spánku

Jiří Menzel (13. října 2013)

Oscarový režisér Jiří Menzel leží ve vážném stavu v pražských Střešovicích v Ústřední vojenské nemocnici, uvedla...Serena Williamsová s manželem zveřejnili první fotky ze svatby

Serena Williamsová, Alexis Ohanian a jejich dcera Alexis Olympia na oficiální...

Tenistka Serena Williamsová (36) se svým manželem Alexisem Ohanianem (34) zveřejnili na sociálních sítích fotografie z...

Měla jsem vztek, říká Berenika Kohoutová o krachu manželství

Berenika Kohoutová

Tomu se říká špatné období. Každý den dřela na novém vystoupení pro show Tvoje tvář má známý hlas a přitom v soukromí...

Štěpánek a Vaidišová jsou čtyři roky po rozvodu opět spolu

Nicole Vaidišová a Radek Štěpánek v roce 2008

Exmanželé Radek Štěpánek (38) a Nicole Vaidišová (28) opět tvoří pár. Už v říjnu se spolu objevili na fotbalovém utkání...Další z rubriky

Jako „mrtvej“ se cítím výborně, žertuje Pavel Soukup

Pavel Soukup a jeho manželka Isabela

Právě oslavil třetí narozeniny ode dne, kdy „zemřel“. Pavel Soukup (68) a jeho manželka Isabela (51) pro magazín Rodina...

Ještě bych se někdy v životě chtěla vyspat, říká o mateřství Tomešová

Michaela Tomešová

Herečka a zpěvačka Michaela Tomešová (26) si mateřství užívá. Ale jak sama přiznává, párkrát do měsíce si s radostí...

Jsme jako dvojčata, říkají milenci Jennifer Lopezová a Alex Rodriguez

Jennifer Lopezová a Alex Rodriguez na Met Gala (New York, 1. května 2017)

Zpěvačka Jennifer Lopezová (48) a baseballista Alex Rodriguez (42) svou lásku neskrývají. Milenci, kteří spolu chodí už...Najdete na iDNES.cz