Trojnásobná šampionka letos na titul nemyslí

  15:27aktualizováno  15:27
- Česká republika je vzhledem ke svým výsledkům z předchozích mezinárodních soutěží jedním z hlavních favoritů letošního mistrovství světa v rýžování zlata. Její dosud nejúspěšnější reprezentantkou je na Kutnohorsku. trojnásobná světová šampionka Veronika Štědrá z obce Malešov Ta však letos na zisk dalšího titulu nepomýšlí. Soutěže se sice zúčastní, svoji pozornost však zaměří v rolích víceprezidentky Světové asociace zlatokopů a tiskové mluvčí mistrovství světa především na jeho, pokud možno bezproblémový, průběh.
"Právě nyní se ukáže, jak kvalitně jsme toto mistrovství světa v uplynulých třech letech připravili a jestli jsme na něco důležitého nezapomněli," říká Veronika Štědrá, která již devět let pracuje v Českém geologickém ústavu. Cesta Veroniky k soutěžím v rýžování zlata byla náhodná a jednoduchá zároveň. Už od malička totiž sbírala různé nerosty a ještě předtím, než šla na vysokou školu, zkoušela těžké minerály včetně zlata i rýžovat.
"Krátce po skončení školy jsem se v geologickém ústavu podílela v roce 1991 na přípravě výstavy nerostů, která byla součástí mistrovství republiky v rýžování zlata v Louňovicích pod Blaníkem. K účasti v soutěži jsem se nechala vyhecovat a vyhrála jsem ji. No a nevěnujte se tomu dál, když máte na začátku takový úspěch," vzpomíná.
Stejně raketový nástup měla i na mezinárodní scéně, kdy hned při první účasti České republiky na mistrovství světa v roce 1991 ve švédském Kopparbergu získala titul. "Přinesli jsme do šampionátů úplně nový rozměr založený na našem vžitém skautingu," říká v současné době nejlepší žena v soutěžním rýžování zlata na světě.
Po Švédsku získala Veronika Štědrá další dva tituly na mistrovství světa v kanadském Dawson City v roce 1996 a o rok později v italském Vigevanu. Nepovedlo se jí ale loňské mistrovství světa v americké Colomě, kde ve finále obsadila osmnácté místo. "Je to hodně záležitost psychické pohody. Mě ale v té době zaměstnávala spíše má půlroční dcera, kterou jsem měla s sebou, a příprava propagačního večera. Ten jsme pořádali jako organizátoři mistrovství světa v dalším roce. Účastníky šampionátu, kteří si pochutnávali na bramborácích a plzeňském pivu, byl velmi vysoce hodnocen," říká.
Veronika Štědrá dokáže vyrýžovat při soutěžích zlatinky z patnácti kilogramů písku i za dvě minuty a čtyři vteřiny. Mistryní světa se však stala i časem čtyři a půl minuty. "Výsledný čas se hodně liší podle materiálu, z kterého se má obvykle pět až dvanáct zlatinek vyrýžovat. Odhaduji, že ve Velké Lečici se budou časy nejlepších pohybovat kolem dvou a půl až tří minut," tipuje výkonnost svých kamarádů a zároveň soupeřů.
Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Dublérka Jovovichové při natáčení přišla o ruku, teď žaluje producenty

Olivia Jacksonová

Britská kaskadérka Olivia Jacksonová (35) zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou (42) při natáčení filmu Resident...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Pozdravy princů. William se pochlubil dětmi, Harry svatebním ohňostrojem

Princ William, vévodkyně Kate a jejich děti princ George, princezna Charlotte a...

Britská královská rodina tradičně každý rok posílá vánoční pozdravy. Kensingtonský palác nyní zveřejnil fotografie,...

Dublérka Jovovichové při natáčení přišla o ruku, teď žaluje producenty

Olivia Jacksonová

Britská kaskadérka Olivia Jacksonová (35) zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou (42) při natáčení filmu Resident...

Sestra Kardashianek je ve třiadvaceti letech nejlépe placenou modelkou

Kendall Jennerová

Kendall Jennerová (23) je druhý rok po sobě nejlépe placenou modelkou. Podle magazínu Forbes si v období od června 2017...

Najdete na iDNES.cz