Trojnásobná šampionka letos na titul nemyslí

  15:27aktualizováno  15:27
- Česká republika je vzhledem ke svým výsledkům z předchozích mezinárodních soutěží jedním z hlavních favoritů letošního mistrovství světa v rýžování zlata. Její dosud nejúspěšnější reprezentantkou je na Kutnohorsku. trojnásobná světová šampionka Veronika Štědrá z obce Malešov Ta však letos na zisk dalšího titulu nepomýšlí. Soutěže se sice zúčastní, svoji pozornost však zaměří v rolích víceprezidentky Světové asociace zlatokopů a tiskové mluvčí mistrovství světa především na jeho, pokud možno bezproblémový, průběh.
"Právě nyní se ukáže, jak kvalitně jsme toto mistrovství světa v uplynulých třech letech připravili a jestli jsme na něco důležitého nezapomněli," říká Veronika Štědrá, která již devět let pracuje v Českém geologickém ústavu. Cesta Veroniky k soutěžím v rýžování zlata byla náhodná a jednoduchá zároveň. Už od malička totiž sbírala různé nerosty a ještě předtím, než šla na vysokou školu, zkoušela těžké minerály včetně zlata i rýžovat.
"Krátce po skončení školy jsem se v geologickém ústavu podílela v roce 1991 na přípravě výstavy nerostů, která byla součástí mistrovství republiky v rýžování zlata v Louňovicích pod Blaníkem. K účasti v soutěži jsem se nechala vyhecovat a vyhrála jsem ji. No a nevěnujte se tomu dál, když máte na začátku takový úspěch," vzpomíná.
Stejně raketový nástup měla i na mezinárodní scéně, kdy hned při první účasti České republiky na mistrovství světa v roce 1991 ve švédském Kopparbergu získala titul. "Přinesli jsme do šampionátů úplně nový rozměr založený na našem vžitém skautingu," říká v současné době nejlepší žena v soutěžním rýžování zlata na světě.
Po Švédsku získala Veronika Štědrá další dva tituly na mistrovství světa v kanadském Dawson City v roce 1996 a o rok později v italském Vigevanu. Nepovedlo se jí ale loňské mistrovství světa v americké Colomě, kde ve finále obsadila osmnácté místo. "Je to hodně záležitost psychické pohody. Mě ale v té době zaměstnávala spíše má půlroční dcera, kterou jsem měla s sebou, a příprava propagačního večera. Ten jsme pořádali jako organizátoři mistrovství světa v dalším roce. Účastníky šampionátu, kteří si pochutnávali na bramborácích a plzeňském pivu, byl velmi vysoce hodnocen," říká.
Veronika Štědrá dokáže vyrýžovat při soutěžích zlatinky z patnácti kilogramů písku i za dvě minuty a čtyři vteřiny. Mistryní světa se však stala i časem čtyři a půl minuty. "Výsledný čas se hodně liší podle materiálu, z kterého se má obvykle pět až dvanáct zlatinek vyrýžovat. Odhaduji, že ve Velké Lečici se budou časy nejlepších pohybovat kolem dvou a půl až tří minut," tipuje výkonnost svých kamarádů a zároveň soupeřů.
Autor:


Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Mesarošová dala synovi netradiční jméno, musela čekat na schválení

Dominika Mesarošová

Dominika Mesarošová (32) měsíc po porodu prozradila, jak pojmenovala svého syna. Musela čekat na schválení úřady....

Další z rubriky

Rosie O'Donnellová se zasnoubila. Chce si vzít o 23 let mladší přítelkyni

Elizabeth Rooneyová a Rosie O'Donnellová (New York, 7. května 2018)

Herečka a moderátorka Rosie O'Donnellová (56) se pochlubila, že je opět zasnoubená. Její vyvolenou je bývalá vojačka a...

Patrika jsem milovala, jako všechny muže před ním, říká Dara Rolins

Dara Rolins

Už před více jak půl rokem se Dara Rolins (45) rozešla s Patrikem Rytmusem Vrbovským (41). Raper zapomněl na minulost a...

Chřipka u mě přešla v únavový syndrom, přiznala Claire Foyová

Herečka Claire Foyová na premiéře filmu První člověk (25. září 2018, Paříž)

Britská herečka Claire Foyová (34) přiznala, že kvůli vysokému pracovnímu nasazení a následné nemoci jí lékaři...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP Basis Senior Consultant

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 KčNajdete na iDNES.cz