Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trest za pomluvu Šafránkové je přísnější

  20:49aktualizováno  20:49
Soud zvýšil fotografovi Jiřímu Janouškovi trest za pomluvu herečky Libuše Šafránkové, kterou před půldruhým rokem otiskl bulvární Super. Fotograf a jeho švagrová byli loni v září odsouzeni ke čtyřem měsícům s odkladem na 24 a 15 měsíců. Po odvolání obžaloby soudce trest pro Janouška zdvojnásobil.
Libuše Šafránková a Josef Abrhám

Libuše Šafránková a Josef Abrhám - Manželům Libuši Šafránkové a Josefu Abrhámovi se u soudu dostalo satisfakce. Napotřetí soudkyně rozhodla, že obžalovaní jsou vinni. Lhali bulvárnímu deníku, když přišli se zprávou o hereččiných problémech s alkoholem. | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Soud dvojnásobným trestem kárá fotografa Supru za jeho neprofesionalitu. Jako novinář musel předpokládat, že jeho informaci redakce může otisknout, tvrdila státní zástupkyně. 

Ústní pomluva, za níž byla odsouzena jeho švagrová, se vinou Janouška dostala do novin. Bulvár tak otiskl, že herečka měla problémy s alkoholem a že ji manžel terorizuje.

Manželé Libuše Šafránková a Josef Abrhám k soudu tentokrát nepřišli. Jednání se účastnila pouze hereččina sestra Miroslava.

Proti rozsudku už není odvolání.

Super lhal, přiznali obžalovaní
Jiří Janoušek a jeho švagrová Jana Čapčuková čelili obžalobě poté, co bulvární plátek popisoval údajné hereččiny problémy s alkoholem. Dál popisoval, že manžel Josef Abrhám herečku bije a závidí jí úspěch v branži.

Do redakce to jako zaručenou zprávu přinesl právě Janoušek. Do novin ji napsali redaktoři Věra Janoutová a Dalibor Mácha, ale ti souzeni nebyli a u soudu vystupovali pouze jako svědci.

Janoušek a Čapčuková už při prvním přelíčení přiznali, že Super lhal a herečce se poprvé omluvili.

Trestní odpovědnost podle soudkyně nenesou za to, že zprávu o údajném léčení herečky v protialkoholní léčebně předali dál. Provinili se tím, že následně redaktorům potvrdili, že informace je pravdivá.

Janoušek totiž od své švagrové získal písemné prohlášení, v němž podpisem stvrdila, že se herečka se opravdu léčila. "Poškodili tím čest a důstojnost paní Šafránkové," uvedla soudkyně.

Fotograf Janoušek a jeho švagrová k poslednímu stání nepřišli. Překvapivě nedorazila ani Libuše Šafránková s manželem a sestrou, kteří proces od počátku sledovali. Jejich zmocněnec Jiří Nikodým byl ale s rozsudkem spokojen.

"Jsme spokojeni. Přáli jsme si, aby rozsudek potvrdil jejich vinu. Neuvážené jednání obžalovaných mělo pro mé klienty drastické důsledky. Nyní bylo veřejně odsouzeno. V tom vidíme smysl procesu."

Po třetím stání
"Jsme rádi, že vyšlo veřejně najevo, jak takový bulvární plátek fungoval," řekli manželé zpravodaji MF DNES po dalším přelíčení.

Svědek, režisér Zdeněk Troška, potvrdil, že Janoušek po odvysílání upoutávky na inkriminovaný článek a vydání deníku, okamžitě volal do redakce. "To snad nemyslíte vážně," rozčiloval se podle Trošky.

Státní zástupkyně navrhovala pro obžalované podmínku až na dva roky, obhajoba žádala zproštění viny.

Po druhém stání
Druhé soudní stání koncem října muselo být odročeno, protože nepřišel přizvaný režisér Zdeněk Troška. Ten měl svědčit ve prospěch obžalovaného. Soudkyně tedy vyslechla pouze bývalého šéfredaktora Supru Petra Štěpánka a ředitele léčebny ve Šternberku Vladimíra Havlíka.

Petr Štěpánek potvrdil, že za obsah článku nesou odpovědnost jeho dva autoři. "Povinností autorů je si informace ověřit, oni jdou s kůží na trh," uvedl Štěpánek. Dodal však, že redaktorům důvěřoval. "Janoutová mi říkala, že o tom (že měla herečka problémy s alkoholem) už ví každý, jenom já ne," vysvětlil.

Vladimír Havlík potvrdil, že pracuje v léčebně od roku 1969 a že se tam paní Šafránková nikdy neléčila ani ústavně ani ambulantně. "Všichni naši zaměstnanci se takovému tvrzení jen smějí," prohlásil ředitel šternberské léčebny.

Stejně jako prvního stání, zúčastnili se i druhého přelíčení oba manželé, herečka Libuše Šafránková i herec Josef Abrhám.

Po prvním stání
Mácha s Janoutovou se odvolávají na důvěryhodné informace svého kolegy fotografa, jemuž je sdělila švagrová, zdravotní sestra ze Šternberka. Právě v tamější léčebně se měla herečka podrobit protialkoholní terapii. Jana Čapčuková však v léčebně nikdy nepracovala a zprávy o herečce měla jen z doslechu.

"K alkoholu mám spíš zdrženlivý vztah, moc mi to nechutná. Nikdy jsem se kvůli alkoholismu neléčila," řekla Šafránková.

Podle Janouška bylo jeho povinností přinést kolegům informaci jako tip na článek, ale nestaral se o další ověření faktů. Mácha s Janoutovou naopak u soudu dosvědčili, že Janouškův tip považovali za ověřený a podle toho s ním naložili. Tvrdili, že pracovali léta jako tým tří lidí, z nichž každý ručil za své informace.

Pomluva je jako neštovice
K Obvodnímu soudu pro Prahu 4 přišla Libuše Šafránková se svou sestrou a manželem Josefem Abrhámem. Všichni se shodli, že zveřejněné lži je dodnes poškozují.

"Trpí tím celá rodina včetně dětí. Je to jako neštovice. Vyléčíte se, ale jste poznamenáni," řekl zpravodaji MF DNES Abrhám, který chtěl kvůli pomluvám dokonce odmítnout natáčení nových dílů Nemocnice na kraji města.

"Byl to hrozný šok. Nemůžu se z toho vzpamatovat," přiznává po roce Libuše Šafránková.

Super: Šafránková pije a manžel ji terorizuje
Během jediného dne, loni začátkem října, se herečce Libuši Šafránkové zhroutil kus světa - přinesli jí výtisk deníku Super. V něm se dočetla, že pije a že byla v protialkoholické léčebně. Vinu na tom údajně nese i její manžel Josef Abrhám, který ji terorizuje, žárlí na její úspěchy a každou její roli podmiňuje tím, že se tam najde práce i pro něho.

DÁLE ČŤETE

Záznam on-line rozhovoru s L. Šafránkovou a J. Abrhámem

"Je to lež, všechno je to špinavá lež," tvrdili od samého začátku manželé. "Ale jak se máme bránit," ptali se. Získali potvrzení z dotyčné léčebny, že herečka nikdy nebyla jejich pacientkou, osvědčení svého lékaře prokazující totéž, žádali tiskovou opravu. Podali trestní oznámení...
 
Herci pocítili na vlastní kůži, že bulvár přitvrdil. To ostatně mediální odborníci dávno věděli. Stačí vzpomenout na cyklus o milenkách Karla Gotta či fotografie poloodhalené Petry Buzkové z téhož období.

Super skončil v červenci 2002. 

Autoři: ,Nejčtenější

Leoš Mareš se podruhé oženil. Moniku Koblížkovou si vzal na zámku

Leoš Mareš a Monika Koblížková (Karlovy Vary, 3. července 2016)

Leoš Mareš (41) je od úterý podruhé ženáčem. Na zámku v Litomyšli si vzal svou přítelkyni Moniku Koblížkovou (36)....

Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...Amerika nebyl dobrý nápad, pořád jsem brečela, přiznala Prachařová

Mariana Prachařová

Zpěvačka Mariana Prachařová (23) se rozhodla postavit na vlastní nohy a vydala se sama do Ameriky. Tímto rozhodnutím ze...

Leoš Mareš potvrdil svatbu. Monika je moje Superstar, napsal

Leoš Mareš a jeho druhá manželka Monika

Moderátor Leoš Mareš (41) se nejdřív snažil svou druhou svatbu utajit a vůbec ji ani nekomentoval. Nyní ovšem fanouškům...

Celý život žiji od výplaty k výplatě, přiznal Petr Zvěřina

Petr Zvěřina (11. listopadu 2014)

Petr Zvěřina (40), který se proslavil hlavně díky reality show VyVolení, si vyzkoušel život mezi bezdomovci. Loni v...

Další z rubriky

Karel Gott je stále v nemocnici. Bude chybět i na Česko-Slovenském plese

Karel Gott na bratislavském koncertě (25. ledna 2018)

Zpěvák Karel Gott (78) je stále v nemocnici, kde ho hospitalizovali kvůli silné chřipce. Lékaři mu ani po několika...

Švantnerová i Moravcová se na plese pochlubily šperky za milion

Nikol Švantnerová na Česko-Slovenském plese 2018

Obecní dům popáté hostil Česko-Slovenský ples. Slavnostní večer se nesl v duchu oslav 100. výročí vzniku Československa...

Stephen Fry oznámil, že bojuje s rakovinou prostaty

Stephen Fry (Londýn, 7. dubna 2017)

Britský herec, komik, spisovatel a scenárista Stephen Fry (60) se svěřil, že má rakovinu prostaty. S onkologickým...

Najdete na iDNES.cz