Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tomáš Verner účinkuje ve hře, která si bere na paškál Dělnickou stranu

  11:04aktualizováno  11:04
Krasobruslař Tomáš Verner přijal roli v divadelní hře Vandaska souboru Ztracená existence, který ji uvede ve středu v divadle Ypsilon. Verner hraje sám sebe. Svou roli ale musel natočit.

Tomáš Verner trénuje převážně v Kanadě. Součástí představení jsou proto filmové projekce. Verner natáčel ve svém nejoblíbenějším kostýmu z Mistrovství Evropy ve Varšavě 2007, kde získal stříbrnou medaili.

"Tomáš má velký komediální talent, jak je patrné i z jeho volných jízd, a i když se na žádném divadle nepodílel, ihned s naší nabídkou souhlasil. Navíc taky není lhostejný k tomu, jak se v současnosti radikalizuje pravice," vysvětlil spoluautor a režisér Alexandr Guha.

Jeho postava představuje krasobruslaře, kteří jsou v této divadelní alegorii utlačovanou skupinou obyvatel. Vládne dělnická strana, která je karikována jako včelí společenství v čele s první dělnicí, matkou Tomáše Vandase. Ta i ve skutečnosti sehrála klíčovou roli po zákazu DS a vzniku DSSS.

Tomáš Verner a herec Vojtěch Dvořák jako krasobruslaři ve vězení pod dohledem

Tomáš Verner a herec Vojtěch Dvořák jako krasobruslaři ve vězení pod dohledem včelího trubce v podání Jana Kozáka.

Herec a spoluautor hry Vojtěch Dvořák jako krasobruslař

Herec a spoluautor hry Vojtěch Dvořák jako krasobruslař

"Ve chvíli, kdy se konečně státnímu aparátu podařilo zrušit Dělnickou stranu, už měli připravenou jinou stranu, kterou přejmenovali, provokativně k DS přidali ještě SS, a vesele fungují a ve volbách kandidují dál. V naší satiře to chce právě ona Vandaska kompletně ovládnout a nastolí totalitu,“ uvedl Guha.

Ztracená existence

Poloprofesionální divadelní soubor, který má za 12 let existence na repertoáru 4 celovečerní hry a bezpočet krátkých skečů. Nejznámější inscenací je revue Dentální rapsodie, která má více než 80 repríz. Od původně studentské recese přešel soubor k aktuální politické satiře a v současné době jsou stálým hostem Studia Ypsilon.

"Každá taková ideologie potřebuje najít vnitřního nepřítele. Jednou je to Žid, podruhé kdokoliv s tmavou pletí, jindy to mohou být máničky... A když to vyhrotíme do absurdity, může to padnout třeba na krasobruslaře. Hromadí drahé kovy v medailích, jejich flitry na kostýmech jdou zcela proti špinavé práci našich včelích dělníků, a tak jim dají během noci dlouhých žihadel co proto," dodal.

A v tomto disentu působí právě postava Tomáše Vernera. Nejdřív díky svému krasobruslařskému umu uniká trubcům, kteří představují ochranné sbory dělníků. Nakonec ho ale dostanou a on skončí ve vězení s dalším krasobruslařem v podání herce Klicperova divadla a spoluautora hry Vojtěcha Dvořáka.

"Problém byl s časem, kterého Tomáš kvůli tréninku v zahraničí moc nemá. Záběry ze zimního stadionu jsme proto museli točit během hluboké noci. Projevily se zkušenosti z exhibicí, což se hodilo, protože právě všechny tyhle krasobruslařské pukrle jsou ve hře postaveny mimo zákon," řekl režisér.

Představení plné drsného humoru navštívil v Ypsilonce i předseda DSSS Tomáš Vandas. "Bylo znát, že někteří návštěvníci byli mým příchodem překvapeni a neustále si mě trochu s ostychem prohlíželi. Snad jestli nemám nějakou zbraň či baseballovou pálku... Přiznám se, že byly chvíle, kdy jsem se upřímně smál. Mnoho jich však nebylo," napsal na svých stránkách po jeho zhlédnutí.
Nejčtenější

Filmový Borat za Čechy zaplatil pokutu a šel s nimi na pivo

Sacha Baron Cohen alias Borat se skupinou Čechů před kazašskou ambasádou v...

Anglický herec Sacha Baron Cohen (46) drží slovo. Tvrdí to skupinka Čechů, která se s představitelem filmového Borata...

Princ William se poprvé objevil na veřejnosti s vyholenou hlavou

Princ William s vlasy střiženými na milimetr

Britský korunní princ William (35) přestal maskovat řídnutí vlasů a od dvorního kadeřníka své manželky Kate (36) si...Poláková bude měsíce bez Lišky. Bojím se, ale dcery to nesmí poznat

Barbora Poláková (28. listopadu 2017)

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková (34) zůstala na tři měsíce s dětmi sama doma. Její partner Pavel Liška (46) totiž s...

Móda z plesu: Turzonovová jako bohyně, sexy Kociánová, šokující redaktorka

Móda z bratislavského Plesu v Opeře 2018

Pražská smetánka se už druhý rok musí obejít bez Plesu v Opeře. Historická budova Opery se totiž opravuje. Módní...

Rodenova bitva s bulvárem pokračuje. Herec vysoudil další statisíce

Karel Roden (28. února 2017)

Herec Karel Roden (55) pokračuje v boji s bulvárem kvůli zveřejňování detailů ze soukromí. Podal sérii žalob, ve...

Další z rubriky

Od 14 let jsem tlustá, tak jsem držela různé diety, přiznala Pawlowská

Halina Pawlowská

Halina Pawlowská (62) je známá svou korpulentní postavou. Jistý čas se celkem úspěšně snažila přebytečná kila shazovat...

Sobota: Alkohol skoro nepiju, hospody jsou pro mě nebezpečná zóna

Luděk Sobota (22. listopadu 2013)

Smích diváků je pro Luďka Sobotu (74) stále drogou. „Považoval bych za tragédii, kdybych lidi už rozesmát nedokázal,“...

Jsou to pokrytci, obvinila Bardotová ženy z kampaní proti obtěžování

Brigitte Bardotová (Paříž, 28. září 2006)

Francouzská herečka Brigitte Bardotová (83) obvinila z pokrytectví většinu hereček, které se podílejí na kampani proti...

Najdete na iDNES.cz