Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tomáš Halík, kněz, který se táže

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud se někdo domnívá, že zná Tomáše Halíka, protože ho často viděl v televizi nebo četl některý z nesčetných rozhovorů, mýlí se. Paradoxně právě proto, že Halík je osobností mediálně tak známou. Tento kněz a vysokoškolský profesor je totiž oním typem osobnosti, jíž se říkává velký komunikátor.Který z těchto lidí podle vás nejvíc prospěl České republice?

Podobně jako jiné známé postavy, i on je autorem nejen svých názorů, ale i svého mediálního obrazu. Určitá sebestylizace však k roli profesora a kněze jistě patří.

Životní dráha Tomáše Halíka se běžnému průběhu v mnohém vymyká. Byl jediným dítětem již starších rodičů. Otec byl známým editorem spisů Karla Čapka. Podle rodinného podání se Halík starší kdysi nabídl Čapkovi, že mu uspořádá knihovnu, a byl dosti rázně odbyt. "No, pane doktore, radši si udělejte pořádek v té své knihovně." Nakonec k tomu srovnání vlastně došlo, jenže až desetiletí po Čapkově smrti.

Duch první republiky
Vztah k Čapkovi a intelektuální tradici první republiky naznačuje, v jaké atmosféře malý Tomáš vyrůstal. K otcovým přátelům patřili lidé ovlivnění duchem a kulturou předválečné demokracie - jako Vladimír Holan, Jaroslav Seifert, František Langer, Karel Hoffmeister, později i Václav Havel.

Je pravděpodobné, že něco z jejich vlivu ulpělo i na Halíkovi mladším. V každém případě se už v této době projevuje jeho výrazný individualismus. Pokusy dát ho do školky skončily katastrofou. Dodnes vzpomíná s hrůzou na tepláčky, které mu přidělili.

Pozdější katolický kněz však až do studentských let rozhodně jednou věcí ovlivněn nebyl, totiž katolickým náboženstvím. Dokonce jako dítě ještě napsal rozsáhlý román odehrávající se v husitských dobách. V šedesátých letech však Halík konvertoval ke křesťanství.

Tento čas ostatně neprožil v tom duchu jako jeho vrstevníci (například Beatles, říká, na něj velký dojem neudělali). Na intelektuální kvas, reprezentovaný zachmuřenými mladými muži procházejícími se po Praze se spisy Franze Kafky pod paží, však vzpomíná rád.

Koncem této doby se také Halík setkává s generací teologů, kteří konečně mohli uskutečňovat myšlenky obnovy církve po druhém vatikánském koncilu. U svatého Tomáše na Malé Straně se scházeli studenti, aby naslouchali tehdejším "hvězdám" katolického intelektuálního nebe. (Když se Halík po listopadu 1989 stává rektorem studentského kostela u Salvátora u Karlova mostu, kruh se jakoby uzavřel.)

Osobnosti jako Bonaventura Bouše, Antonín Mandl nebo Jiří Němec však směly veřejně zazářit jen nakrátko. Šedesátá léta se svou atmosférou, která se už pravděpodobně nikdy nebude opakovat, byla pro formování Halíka jako křesťana i intelektuála zřejmě zásadní.

Doba temna
Roky 1968 a 1969 představovaly pro Tomáše Halíka stejné dilema jako pro tisíce dalších Čechoslováků. Má po invazi zůstat, nebo odejít do exilu, než spadne klec? V té době Halík studoval v Anglii a kontrast mezi svobodným akademickým prostředím Británie a nastávajícím temnem doma nemohl být větší. Při návštěvě Prahy chodil po ulicích a uvažoval, zda zemi opustit.

Na čin svého spolužáka z filozofické fakulty Jana Palacha Halík nikdy nezapomene a bude ho často připomínat. "Na rekviem jsem nesl do kostela Palachovu posmrtnou masku od Olbrama Zoubka a pak ji přenesl na filozofickou fakultu, kde jsme sundali Leninovu bystu a Palacha dali do výklenku nad schody místo ní. Tu noční cestu Prahou s Palachovou posmrtnou maskou pod zimníkem nikdy nezapomenu; byla to příležitost k jakémusi vnitřnímu dialogu s ním. Něco jsem tehdy slíbil a také jsem to dodržel."

V době začínající normalizace ještě Halík směl dokončit svou disertaci na téma: sociální nauka církve. Ačkoli nebyla zrovna "marxistická", podařilo se ji díky pomoci dosud nevyhozených slušných učitelů obhájit. Děkovací řeč při promoci pronášel právě on a zakončil ji Čapkovým citátem: "Pravda je víc než moc, protože je trvalá."

Akademická dráha byla za nových poměrů vyloučena, ale tehdejší vysoké školy stejně nebyly místem duchovního kvasu. Intelektuální život se přenesl jinam. "Vydal jsem se do své soukromé války s komunismem ve znamení Leninova hesla Učit se, učit se, učit se."

Pokud bylo Halíkovu okolí i rodině nápadné, že se nežení (což bylo u sympatického a inteligentního muže skoro podezřelé), příčina toho byla pro mnohé nečekaná. Dne 21. října 1978 byl Tomáš Halík v někdejší Německé demokratické republice erfurtským biskupem Hugem Aufderbeckem tajně vysvěcen na katolického kněze.

V osmdesátých letech se angažoval jako poradce kardinála Františka Tomáška. Byl to čas, který Halík před studenty někdy žertem nazývá "ty krásné časy náboženské nesvobody". Neformální kontakty, žádná byrokracie, jež dusí duchovní život, intelektuální kvas, praktický ekumenismus, naděje v rozkvět církve a společnosti - to vše mělo přijít, jen co komunisté zmizí.

Právě Halík je jedním z autorů projektu Desetiletí duchovní obnovy národa. Kdyby komunismus trval o něco déle, mohlo se Desetiletí stát významným alternativním projektem. Přišel však listopadový převrat a účastníky takzvaných ilegálních aktivit pohltily nové úkoly.

Po převratu
Tomáš Halík se stal rektorem studentského kostela u Salvátora, zástupcem generálního sekretáře Biskupské konference ČSFR a odborným asistentem na katolické teologické fakultě v Praze. Po disidentu a teologu Josefu Zvěřinovi pak zaujal místo v čele České křesťanské akademie. Byl i jedním z těch, kdo se přičinili o neplánovaný příjezd papeže Jana Pavla II. do Československa v roce 1990 na pozvání prezidenta Havla.

Sám se s papežem také několikrát setkal. "Jednou mi papež ukázal na svém stole řádku knih Václava Havla a ptal se, co by si měl především přečíst. Namátkou jsem jmenoval asi tři tituly, které jsem považoval za nejzávažnější, a on mi řekl: To jsem četl. Byl jsem překvapen a on doplnil: Papež čte v noci."

Halíkův poněkud "nekatolický" plnovous hlava církve komentovala tak, že za něj Halíka občas zatahala. "Má plnovous jako pravoslavný, asi ho pošleme do Ruska! prohodil jednou k sekretáři Dziwiszovi. Ale já si vousy nemůžu oholit, namítl jsem. Proč? podivil se papež. Nu, jsou už dotýkané papežem - to znamená, že jsou něco jako relikvie! Papež se rozesmál a už nikdy o mých vousech nehovořil."

Přes veškerý Halíkův humor neměl devadesátá léta jednoduchá. Nepatří sice mezi liberály, jak se někdy objevují v západních církvích (pro toho, kdo má rád nálepky, je intelektuální konzervativec), ale mnoha příslušníky duchovenstva a některými věřícími je považován za církevního "pokrokáře". To je ovšem značné zjednodušení.

Halík není "pokrokový", ale chce být otevřený. Ve skutečnosti patří mezi myslitele, kteří ho inspirují, třeba Američan Michael Novak. Přesto se dostal do konfliktu s vedením teologické fakulty v Praze, které stálo zřetelně na fundamentalistických pozicích.

K Halíkovi přelomu století patří neodlučně i jeho angažmá v politice jako vědomí odpovědnosti za věci veřejné. Není náhoda, že ho prezident Havel kdysi jmenoval jako jednoho z možných nástupců. I když není pravděpodobné, že by se v současném Česku stal kněz prezidentem, Halík považuje za dobré, že je taková alternativa aspoň myslitelná.

Co bude dál? Halík se stáhl z mnoha církevních aktivit a za své pole považuje práci s mládeží ve svém studentském kostele a práci na univerzitě. V posledních letech vykonal také mnoho zahraničních cest, které literárně zúročil v knihách Ptal jsem se cest a Co je bez chvění, není pevné. Zatím se zdá, že se Halík nechvěje a stále se ještě ptá.

TOMÁŠ HALÍK

Odkud jsem
Ze dvou starých chodských rodů, sídlících po staletí v Domažlicích; z "čapkovské rodiny"; z Prahy, kde jsem se 1. června 1948 narodil a žiju (rád) 55 let.

Čím vším jsem byl
Studentem, vojínem, podnikovým psychologem, psychoterapeutem alkoholiků; knězem podzemní církve; asistentem na teologické fakultě, profesorem na filozofické fakultě; poradcem kardinála Tomáška, Jana Pavla II. (pro dialog s nevěřícími) a Václava Havla; sekretářem Biskupské konference, prezidentem České křesťanské akademie; studentským duchovním, hostujícím profesorem univerzit XYZ; polárníkem-amatérem, autorem knížek; poutníkem v labyrintu světa a stavitelem mostů mezi lidmi odlišných přesvědčení.

Co se mi v životě asi nejvíc povedlo
Pár lidem pomoci v opravdu těžkých životních situacích; hodně mladých inspirovat a povzbuzovat k hledání trvalých hodnot a vnitřní svobody; neznámý počet čtenářů a posluchačů podnítit k zamyšlení a toleranci; projít svět a nedělat tam Čechům ostudu.

Můj nejbližší velký úkol
Zvolnit životní tempo - zvažuju, zda přijmout pozvání přednášet a bádat rok na Harvardově univerzitě v USA, nebo se stáhnout na určitou dobu do ticha a dopsat dvě knížky.

Autoři: ,


Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Eva Pilarová skončila s vážným úrazem v nemocnici

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Eva Pilarová

Zpěvačka Eva Pilarová (78) musela být po vážném úrazu okamžitě odvezena do nemocnice a neprodleně operována....Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Bývalá tenistka Martina Hingisová se podruhé vdala

Martina Hingisová si vzala sportovního lékaře Harryho Leemanna.

Někdejší tenisová světová jednička Martina Hingisová (37) se v pátek ve švýcarském městě Bad Ragaz podruhé vdala. Vzala...

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Další z rubriky

Madonna mi posílala dva roky zamilované vzkazy, říká bývalá modelka

Amanda Cazaletová

Bývalá modelka Amanda Cazaletová (53), která měla s Madonnou vášnivou scénu v jejím videoklipu Justify My Love,...

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Syn je rezervovaný, dcera jde do všeho po hlavě, prozradila kněžna Charlene

Monacký kníže Albert II., kněžna Charlene a jejich děti princ Jacques a...

Manželka monackého knížete Alberta II. (60) Charlene (40) nedávno promluvila o knížecí rodině. Její tříletá dvojčata,...

Najdete na iDNES.cz