AMERICKÝ ÚSMĚV. Nyní je možné ho docílit i pomocí speciální "protézy"

AMERICKÝ ÚSMĚV. Nyní je možné ho docílit i pomocí speciální "protézy" | foto: Profimedia.cz

TEST: Poznejte úsměvy slavných a zjistěte, jaký typ používáte vy

  • 23
Radost, štěstí, pohoda, vyrovnanost, spokojenost... To všechno umíme vyjádřit grimasou, aniž bychom museli promluvit. To všechno umí úsměv, který se v říjnu dočkal i svého světového dne. U této příležitosti jsme pro vás sestavili test, v němž byste mohli poznat onu radostnou grimasu známých osobností. A vůbec, co takový smích dokáže na člověka prozradit?

Tradici Světového dne úsměvu má na triku americký malíř a tvůrce reklam Harvey Ball, kterému kdysi nebylo lhostejné, že morálka v práci má tendenci upadat. Ve snaze nakopnout tým jisté firmy se mu povedlo něco, co zásadně ovlivnilo jeho další život. A nejen jeho.

Otestujte se

Poznáte úsměv známých osobností?

Totiž - nakreslil prvního smajlíka. Stalo se tak v roce 1963, kdy se jeho obraz rázem stal nejznámějším symbolem dobré vůle a dobré nálady na této planetě.

"Každý z nás by měl laskavým a vlídným gestům věnovat alespoň jeden den," tvrdil dnes už zesnulý umělec, který Světový den úsměvu odstartoval v roce 1999 založením společnosti Smile Corporation. Celý projekt měl a má charitativní podtext a od svého založení se řídí jednoduchým sloganem - Udělej akt milosrdenství - pomoz jedné osobě se usmát. "Úsměv je totiž něco, co má každý z nás, co každý z nás může darovat, aniž by na tom byl škodný," tvrdil Harvey Ball, který zemřel v roce 2001.

Tradice veselých říjnových pátků (Světový den úsměvu připadá na první pátek v říjnu) ale naštěstí jeho smrtí neskončila. Naopak. Firma je v rozkvětu a každoročně pořádá nejrůznější akce, které mají za cíl jediné - vyvolat onu typickou grimasu, která spolehlivě reaguje na vtip, radostnou novinu, ale i na pomoc nebo pozdrav.

Lhář, nebo vlídný člověk?

Zajímavostí však je, že většina lidí nedokáže uvědoměle rozlišit mezi falešným a upřímným úsměvem. Většinou jsme spokojení, když se na nás někdo prostě usměje - ať už je jeho úsměv skutečný, nebo předstíraný. Úsměv je odzbrojující gesto, a proto se většina lidí domnívá, že je nejoblíbenějším nástrojem lhářů. Paul Ekman ve svém výzkumu prokázal, že pokud lidé lžou, usmívají se méně než obvykle. Platí to zejména o mužích.

Ekman je přesvědčen, že lháři si uvědomují, že většina lidí si spojuje úsměv se lhaním, a proto lhář úmyslně omezuje úsměvy. Lhářův úsměv se objevuje rychleji než upřímný úsměv a trvá mnohem déle, téměř jako by si lhář nasadil masku.

Předstíraný úsměv je často výraznější na jedné straně obličeje, protože obě poloviny mozku se snaží o to, aby úsměv působil přirozeně. Příslušná část mozkové kůry, která odpovídá za výrazy tváře, se nachází v pravé hemisféře a vysílá signály převážně do levé poloviny těla. V důsledku toho se předstírané emoce zrcadlí výrazněji v levé části tváře. Při upřímném úsměvu vydávají obě hemisféry rovnoměrné pokyny.

Jsou ale i případy, kdy lidé úsměv skrývají. Záměrně. Nedostatek úsměvů v takových případech vysvětluje, proč na nás dominantní lidé, jako například Vladimir Putin, James Cagney, Clint Eastwood, Margaret Thatcherová a Charles Bronson, často působí nerudně nebo agresivně. Neusmívají se proto, že prostě v žádném ohledu nechtějí vypadat poddajně. Výzkum provedený v soudních síních ukázal, že po omluvě pronesené s úsměvem následuje nižší trest než po omluvě bez úsměvu.

Pět běžných typů úsměvů

1) Úsměv se sevřenými rty

Usmívající se sevřené rty tvoří přímou linku a skrývají zuby. Tento úsměv naznačuje, že usmívající se člověk má nějaké tajemství nebo s vámi nechce sdílet určitý názor nebo postoj. Mají jej v oblibě ženy, které nechtějí dát najevo, že se jim někdo nelíbí.

Barbra Streisand

Ostatní ženy zřetelně rozpoznají, že tento úsměv vlastně znamená odmítnutí. Muži to většinou nevnímají. Úsměv se sevřenými rty říká, že žena má tajemství a nehodlá se s vámi o ně podělit.

2) Pokřivený úsměv

Každá strana obličeje při tomto úsměvu prozrazuje protichůdné pocity. O člověku na obrázku A lze říci, že pravá mozková hemisféra zvedá levé obočí, levý lícní sval a levou tvář. Výsledkem je určitý typ úsměvu na levé polovině obličeje. Naopak levá hemisféra stahuje stejné svaly na pravé polovině obličeje směrem dolů a výsledkem je hněvivé zamračení. Pokud na svislou osu obrázku A postavíte oboustranné zrcadlo kolmo směrem k papíru, bude každá strana zrcadlit obličej se zcela odlišným výrazem.

Typ úsměvu

Zrcadlením pravé strany obličeje vznikne obrázek B se širokým úsměvem, zatímco zrcadlení levé strany (obrázek C) odhalí hněvivé zamračení. Pokřivený úsměv je charakteristický pro západní svět a nelze jej vytvořit jinak než úmyslně. Vyjadřuje jízlivost a sarkasmus.

3) Úsměv s pokleslou dolní čelistí

Při tomto nacvičeném úsměvu nechá člověk poklesnout dolní čelist, aby vyvolal dojem, že se směje nebo má hravou náladu. Tento trik s oblibou používá například Joker z filmu Batman, Bill Clinton či Hugh Grant.

Hugh Grant

Vede je k tomu snaha vyvolat příznivou reakci u diváků nebo touha získat více voličských hlasů.

4) Úsměv s pohledem směřujícím stranou a vzhůru

Pokud se člověk usmívá se sevřenými rty, mírně skloněnou hlavou a pohledem směřujícím maličko vzhůru, vypadá mladistvě, hravě a tajnůstkářsky. Bylo prokázáno, že tento ostýchavý úsměv na tváři ženy mají v oblibě muži na celém světě. Probouzejí se v nich totiž otcovské pocity a touha chránit ženu a pečovat o ni.

Princ William sleduje Australian Open

Je to jeden z úsměvů, jimiž si princezna Diana získávala srdce lidí na celém světě. Muži ji chtěli chránit a ženy se jí chtěly podobat. Není nijak překvapivé, že tento úsměv je v repertoáru žen, které chtějí upoutat pozornost mužů. Působí na ně svůdně a je to silný signál vyzývající muže: "Pojď blíž." Stejný úsměv nyní používá princ William. Získává jím přízeň lidí a připomíná svou matku. Dianin úsměv s pohledem namířeným stranou a vzhůru silně působil na muže i ženy.

5) Úšklebek George W. Bushe

Bývalý prezident George W. Bush má na tváři trvalý úsměv. Ray Birdwhistell zjistil, že úsměv na tváři lidí střední třídy se nejčastěji objevuje u obyvatel Atlanty, Louisvillu, Memphisu, Nashvillu a u většiny Texasanů. Bush pochází z Texasu a Texasané se usmívají více než ostatní Američané.

George Bush a Ivan Gašparovič.

Pokud se člověk v Texasu neusmívá, může se setkat s otázkou, jestli ho něco naštvalo, zatímco usmívající se člověk v New Yorku bude čelit otázce, co je tady k smíchu. Také prezident Jimmy Carter se jako Jižan celou dobu usmíval. Znepokojoval tím Seveřany, kteří se obávali, že ví něco, co oni sami nevědí.Obálka knihy Řeč těla nakladatelství Portál

Úryvek převzat z knihy Řeč těla (nakladatelství Portál)


Britská královská rodina