Tajemství Einsteinova mozku

  17:28aktualizováno  17:28
- Kanadští vědci zkoumající mozek Alberta Einsteina se domnívají, že mozek tvůrce teorie relativity byl od narození anatomicky odlišný od průměrných jedinců. Vědci z ontarijské McMasterovy univerzity zjistili, že spodní část temenního laloku Einsteinova mozku, která je podle dosavadních průzkumů "odpovědná" za matematické myšlení, byla u Einsteina o 15 procent větší na obou hemisférách než u průměrného lidského mozku.
"Tato oblast mozku je důležitá pro vizuální a prostorové myšlení, pro trojrozměrné představy a matematickou úvahu," říká šéfka studie neuroložka Sandra Witelsonová.
U Einsteinova mozku dále chybí část rýhy procházející normálně od přední části mozku dozadu. "Takový tvar nebyl pozorován u žádného zkoumaného mozku a není ani uveden v žádném anatomickém atlase," řekla Witelsonová. Výsledek jejího výzkumu byl otištěn v britském lékařském časopise The Lancet.
"Neměli bychom z toho ale vyvozovat, že náš intelekt určuje jenom anatomie. Víme, že prostředí má při učení a vývoji mozku významnou roli. Z výzkumu jsme se dověděli, že prostředí není jediný faktor," řekla.
Výzkum prokázal význam dolní části temenního laloku mozku, v níž se podle neuroložky Einsteinův mozek nelišil od průměrných lidí pouze velikostí, ale zřejmě také mikroskopicky.
Kanadští vědci srovnávali mozek tvůrce teorie relativity s mozky 35 mužů a 56 žen, o nichž se vědělo, že měli v době úmrtí průměrnou inteligenci. Provedli srovnání mezi mozkem Einsteina a ostatními mužskými mozky a potom druhou skupinu zúžili na osm mozků mužů, kteří zemřeli v podobném věku jako slavný fyzik.
Einsteinův mozek se po zvážení a měření od předu dozadu v ničem kromě temenního laloku nelišil a Witelsonová k tomu říká, že tím padly teorie některých vědců, kteří tvrdí, že váha mozku je znakem inteligence.
Podle ní je tajemství intelektových schopností obsaženo spíš v absenci části rýhy. V místě, kde chybí, podle ní mohlo existovat víc spojení mezi neurony a jejich "spolupráce" tak byla rychlejší.
Neuroložka se domnívá, že Einsteinův mozek postrádal část rýhy asi od narození, a nikoli, že vymizela díky jeho inteligenci.
"Nevíme, zda má mozek každého výborného fyzika nebo matematika stejný tvar. Vypadá to tak a je to neodolatelná teorie, ale potřebujeme další důkazy," říká.
Profesor psychologie na Stanfordově univerzitě John Gabrieli, který se kanadské studie neúčastnil, říká, že klíčem k vysoké inteligenci může být rýha a spojení mezi neurony. "Zatím nic nevíme, takže vše, co je naznačeno, je zajímavé. Na jeho (Einsteinově) mozku musí být něco, co ho činilo tak výjimečným," řekl.
Zároveň ale upozornil na to, že Einsteinova genialita byla velmi výjimečná a že ačkoli zkoumání jeho mozku může vědcům naznačit cestu k fyziologické podobě inteligence, výsledek bude těžko aplikovatelný pro srovnání běžných rozdílů schopností mezi normálními lidmi.
Witelsonová se nyní chce věnovat zkoumání mozků žijících matematiků. Einsteinův mozek získala od Thomase Harveye, který se dověděl o výzkumech ontarijské univerzity.
Harvey byl patolog v malé nemocnici v Princetonu ve státě New Jersey, kde Einstein v roce 1955 ve věku 76 let zemřel. Provedl pitvu, zjistil, že Einstein zemřel přirozenou smrtí, mozek zakonzervoval a vzal domů. Dal pak několik malých částí k výzkumu různým vědcům, ale až do ontarijské práce nebyla provedena žádná velká studie.

Albert Einstein (1879 - 1955)

Albert Einstein píšící

Albert Einstein v roce 1920

Tato skleněná nádobka obsahuje kousku Einsteinova mozku

Dětství Alberta Einsteina

Dvacetiletý Albert Einstein

Albert Einstein jezdící

Albert Einstein hrající

Albert Einstein ležící

Autor:


Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Mesarošová dala synovi netradiční jméno, musela čekat na schválení

Dominika Mesarošová

Dominika Mesarošová (32) měsíc po porodu prozradila, jak pojmenovala svého syna. Musela čekat na schválení úřady....

Další z rubriky

Skandál s masturbací mě stál 35 milionů dolarů, říká komik Louis C.K.

Americký komik Louis C.K. je držitelem několika cen EMMY (15. února 2015, New...

Americký komik Louis C.K. (51) při své nejnovější stand-up show okomentoval, co se v jeho životě dělo od minulého roku....

Když jsme přišli o dceru, nechtěl jsem žít, říká Gary Barlow z Take That

Gary Barlow (Londýn, 1. března 2018)

Gary Barlow (47) přiznal, že poté, co jeho manželka Dawn Andrewsová (48) porodila před šesti lety mrtvou dceru Poppy,...

Patrika jsem milovala, jako všechny muže před ním, říká Dara Rolins

Dara Rolins

Už před více jak půl rokem se Dara Rolins (45) rozešla s Patrikem Rytmusem Vrbovským (41). Raper zapomněl na minulost a...Najdete na iDNES.cz