Tajemství Einsteinova mozku

  17:28aktualizováno  17:28
- Kanadští vědci zkoumající mozek Alberta Einsteina se domnívají, že mozek tvůrce teorie relativity byl od narození anatomicky odlišný od průměrných jedinců. Vědci z ontarijské McMasterovy univerzity zjistili, že spodní část temenního laloku Einsteinova mozku, která je podle dosavadních průzkumů "odpovědná" za matematické myšlení, byla u Einsteina o 15 procent větší na obou hemisférách než u průměrného lidského mozku.
"Tato oblast mozku je důležitá pro vizuální a prostorové myšlení, pro trojrozměrné představy a matematickou úvahu," říká šéfka studie neuroložka Sandra Witelsonová.
U Einsteinova mozku dále chybí část rýhy procházející normálně od přední části mozku dozadu. "Takový tvar nebyl pozorován u žádného zkoumaného mozku a není ani uveden v žádném anatomickém atlase," řekla Witelsonová. Výsledek jejího výzkumu byl otištěn v britském lékařském časopise The Lancet.
"Neměli bychom z toho ale vyvozovat, že náš intelekt určuje jenom anatomie. Víme, že prostředí má při učení a vývoji mozku významnou roli. Z výzkumu jsme se dověděli, že prostředí není jediný faktor," řekla.
Výzkum prokázal význam dolní části temenního laloku mozku, v níž se podle neuroložky Einsteinův mozek nelišil od průměrných lidí pouze velikostí, ale zřejmě také mikroskopicky.
Kanadští vědci srovnávali mozek tvůrce teorie relativity s mozky 35 mužů a 56 žen, o nichž se vědělo, že měli v době úmrtí průměrnou inteligenci. Provedli srovnání mezi mozkem Einsteina a ostatními mužskými mozky a potom druhou skupinu zúžili na osm mozků mužů, kteří zemřeli v podobném věku jako slavný fyzik.
Einsteinův mozek se po zvážení a měření od předu dozadu v ničem kromě temenního laloku nelišil a Witelsonová k tomu říká, že tím padly teorie některých vědců, kteří tvrdí, že váha mozku je znakem inteligence.
Podle ní je tajemství intelektových schopností obsaženo spíš v absenci části rýhy. V místě, kde chybí, podle ní mohlo existovat víc spojení mezi neurony a jejich "spolupráce" tak byla rychlejší.
Neuroložka se domnívá, že Einsteinův mozek postrádal část rýhy asi od narození, a nikoli, že vymizela díky jeho inteligenci.
"Nevíme, zda má mozek každého výborného fyzika nebo matematika stejný tvar. Vypadá to tak a je to neodolatelná teorie, ale potřebujeme další důkazy," říká.
Profesor psychologie na Stanfordově univerzitě John Gabrieli, který se kanadské studie neúčastnil, říká, že klíčem k vysoké inteligenci může být rýha a spojení mezi neurony. "Zatím nic nevíme, takže vše, co je naznačeno, je zajímavé. Na jeho (Einsteinově) mozku musí být něco, co ho činilo tak výjimečným," řekl.
Zároveň ale upozornil na to, že Einsteinova genialita byla velmi výjimečná a že ačkoli zkoumání jeho mozku může vědcům naznačit cestu k fyziologické podobě inteligence, výsledek bude těžko aplikovatelný pro srovnání běžných rozdílů schopností mezi normálními lidmi.
Witelsonová se nyní chce věnovat zkoumání mozků žijících matematiků. Einsteinův mozek získala od Thomase Harveye, který se dověděl o výzkumech ontarijské univerzity.
Harvey byl patolog v malé nemocnici v Princetonu ve státě New Jersey, kde Einstein v roce 1955 ve věku 76 let zemřel. Provedl pitvu, zjistil, že Einstein zemřel přirozenou smrtí, mozek zakonzervoval a vzal domů. Dal pak několik malých částí k výzkumu různým vědcům, ale až do ontarijské práce nebyla provedena žádná velká studie.

Albert Einstein (1879 - 1955)

Albert Einstein píšící

Albert Einstein v roce 1920

Tato skleněná nádobka obsahuje kousku Einsteinova mozku

Dětství Alberta Einsteina

Dvacetiletý Albert Einstein

Albert Einstein jezdící

Albert Einstein hrající

Albert Einstein ležící

Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Vévodkyně Meghan se pochlubila bříškem, byla hvězdou modních cen

Vévodkyně Meghan (Dublin, 10. července 2018)

Těhotná vévodkyně ze Sussexu Meghan (37) se nečekaně ukázala na udílení britských módních cen. Na pódiu předávala...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Manželka prince chtěla milionové výživné. Na syny dostane pár tisíc

Princ Louis Lucemburský a princezna Tessy se syny Gabrielem (vpravo) a Noahem...

Lucemburský princ Louis (30) se kvůli své lásce, neurozené vojačce Tessy Antonyové (31) kdysi vzdal trůnu. Po dvanácti...

Zpovědi dětských hvězd: Michal Dvořák z Lucie ve 14 letech zazářil ve filmu

Michal Dvořák ve filmu Sonáta pro zrzku (1980)

Málokdo ví, že člen skupiny Lucie a zakladatel Vivaldianna Michal Dvořák (53) zazářil ve svých čtrnácti letech ve...

Sestra Kardashianek je ve třiadvaceti letech nejlépe placenou modelkou

Kendall Jennerová

Kendall Jennerová (23) je druhý rok po sobě nejlépe placenou modelkou. Podle magazínu Forbes si v období od června 2017...

Najdete na iDNES.cz