Sušené květiny neodkvetou ani v zimě

- Zahradní ani luční květiny nemusí odkvést s posledním podzimním paprskem slunce. Naopak: mohou připomínat vlídnější období roku barvami, tvarem i vůní. Stačí si vzít na procházku košík, nůžky a vybrat ty, které v suchém stavu dočkají až do jara. "Pro sbírání květin na sušení je nejvhodnější suchý, slunný den. Pokud chcete usušit rozvinutý květ, je dobré utrhnout rostlinu těsně před rozpukem - květ se totiž během sušení stačí rozvinout
 Plně rozvitý květ však během sušení často odkvete a odpadá," doporučuje botanička Jana Škorničková. Ne každá rostlina se ovšem na sušení hodí - potíže bývají hlavně s těmi, které mají tlusté stonky, listy či objemné dužnaté plody. S předsušením ale může pomoci i samo slunce - stačí si vybírat na suchých, výslunných stanovištích: na skalách, stráních a ve stepních společenstvech. Spoustu barev, tvarů i jmen však lze vybrat i na loukách, v zahradě, ale třeba také ve zdánlivě obyčejném trnitém křoví.

Vzduch nebo glycerin

Pro vlastní sušení se hodí dvě poměrně jednoduché techniky: rostliny s bylinnými stonky se zavěsí do dobře větrané místnosti, dřeviny se dávají do vázy s glycerinem, který do nich nasákne a poslouží jako konzervační látka. Jednotlivé květy nemusíte zavěšovat na trám, ale můžete si sestrojit jednoduchý sušák: stačí srolovat z plotového pletiva s malými oky válec. Otvory v něm pak poslouží jako věšáky, jimiž prostrčíte stonky květů. "Někdy se při sušení používají i složitější techniky, jako je třeba prosypávání pískem, silikagelem nebo boraxem ale ty se hodí především pro uchování jednotlivých květů. Pro větvičky zahradních i planých podzimních rostlin postačí obyčejné vysušení vzduchem či preparace glycerinem," doplňuje pražská květinářka Marta Pragerová.

Co je bílé, bude hnědé

Rozhodně byste se při sušení měli vyhnout plnému slunci, které listům i květům vypije syté barvy. Ani tak ovšem není zaručeno, že po vysušení budou mít květy stejnou barvu, jakou lákají hmyz na louce. "V herbářích se jen zřídkakdy podaří, aby si bílý květ zachoval původní barvu. Bílá barva se po vysušení většinou přemění na zahnědlý nebo žlutavý odstín - a to platí pro květiny do suchých vazeb stejně jako pro herbářové sbírky. Výjimkou jsou ovšem rostliny, které jsou do jisté míry vysušené už na záhoně nebo v přírodě - například známé slaměnky, limonky nebo nevěstin závoj čili gypsophilla," upozorňuje Jana Škorničková.

* * *

Rostliny, které uschnou do červena

buk červený
hortenzie
limonka
ostrožka
pomponková jiřinka
ruj
růže
červenokvětý řebříček
smilek (slaměnka)
šuškarda
vřesovec

Rostliny, které budou po usušení žluté nebo oranžové

kukuřice
mochyně židovská třešeň
měsíček
listopadka
pryskyřník
růže
sápa
smil
šťovík
vratič
zlatobýl
žlutý řebříček

Rostliny, které budou po vysušení zelené a hnědé

břečťan
česnek karatavský
kapraď
laskavec
mechy
merlík
myrta
orobinec
pelyněk černobýl
rákos
rezeda
trávy
orobinec

Rostliny, které budou po vysušení modré

bělotrn
čechrava
hortenzie
limonka
máčka
oměj
stračka



Jemné tónovací kytice v podzimních barvách.