Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavíková: byla moc zlá, nebo hodná?

  17:44aktualizováno  17:44
Někoho přiváděla k zuřivosti, jiný se na ni těšil. Drsná, ironická, jízlivá. To je Zuzana Slavíková v televizní soutěži Nejslabší! Máte padáka! Po dvou a půl letech pořad končí. Byla moderátorka příliš zlá? Anebo měla být ještě tvrdší?

Když jsme ji viděli v prvním díle, který Nova vysílala 15. února 2002, většina z nás nevěřícně zírala. Místo přívětivého moderátora, který soutěžící hýčká, jsme koukali na drzou dračici.

Probůh, co si to k těm lidem dovoluje? To napadalo především starší diváky uvyklé dřívějším vlídným soutěžím od Deseti stupňů ke zlaté přes Šest ran do klobouku až k Videostopu či Pokladu Anežky České.

Fúrie s ulízanými vlasy, černými brýlemi a v černém hábitu šokovala už vzhledem. A k tomu ty jedovaté poznámky! Tak zlou osobu jako průvodkyni soutěží dosud žádná česká televize nenabídla.

Zatímco u nás byl typ drsně útočné moderátorky absolutní novinkou, ve světě už tuhle roli znají. Pořad Nejslabší! Máte padáka! je licenční soutěží zakoupenou od britské BBC. Ta ho vysílá pod názvem The Weakest Link (Nejslabší článek). Angličanka Anne Robinsonová, která Nejslabší článek uvádí, se stala vzorem.

Rány elektrickým proudem

Jestli se brněnská herečka Zuzana Slavíková zdála divákům příliš zlá, pak by Anne Robinsonovou roztrhali na kusy. Proti ní je Slavíková milá a útlocitná dáma. Angličanka propichuje soutěžící vražednými pohledy. Prudce se otáčí od jednoho k druhému. Tón jejího hlasu se často podobá hadímu syčení nebo psímu zavrčení. O zavalitém soutěžícím klidně řekne, že je tlusťoch. Ženu, která si před cestou do televize nechala od kadeřnice udělat trvalou, rozpláče poznámkou, že má účes jako do kravína.

Tak ostře a bezohledně se Zuzana Slavíková přece jen nechovala. Proč? Protože to už by bylo na české publikum příliš tučné sousto. Náš divák ještě není zvyklý na to, že lidé v televizi mezi sebou mluví hodně natvrdo. "Robinsonová je přísnější než Slavíková, ale může si to dovolit," říká mediální odborník Milan Kruml. Podle jeho názoru těží Angličanka z příznivějších podmínek. "Má lepší protihráče. A diváci u televizí jsou už na drsnost a syrovost navyklejší i z jiných pořadů."

Českému publiku se jeví slova "dlouhé vlasy, krátký rozum", která vmetla Zuzana Slavíková jednomu dlouhovlasému muži, jako vážná urážka. V Anglii nebo ve Spojených státech projdou takřka bez povšimnutí. Takové slovní plísnění soutěžících je tam považováno skoro za slabý odvar. Divíte se? Tak to byste museli spatřit, co se děje v jiných soutěžních pořadech. "Za špatnou odpověď dostane člověk ránu elektrickým proudem. Do lidí se střílí z paintbolových pistolí nebo jsou zasypáváni šváby," dává příklady Milan Kruml.

Říkali nám, buďte drzejší

Získat moderátorku do soutěže Nejslabší! Máte padáka! nebylo snadné. "Byl to problém," vzpomíná na konkurz výkonná ředitelka Novy Libuše Šmuclerová. "Potřebovali jsme najít nejen vhodný typ, ale i inteligentního člověka, který bude pohotově reagovat a improvizovat. A to se nám podařilo." Přišly herečky, zavedené moderátorky, ale i ženy, které s televizí či rozhlasem neměly žádnou zkušenost. Dopředu dostaly základní scénář a vzorovou kazetu s moderováním Anne Robinsonové.

Fakta a čísla o pořadu
114 dílů
Nova začala pořad vysílat 15. února 2002. Poslední, už natočený 114. díl uvede 1. července. Soutěž se nejprve objevovala v hlavním vysílacím čase, nyní už v pozdních večerních hodinách.
Mladík i kmet
Pokaždé vystupovalo devět soutěžících, celkem se jich vystřídalo 1026. Nejmladšímu bylo 18, nejstaršímu 77.
Přes čtvrt milionu korun
Rekordní výhra byla 271 tisíc korun.
Víc než milion diváků
Průměrná sledovanost je 1,1 milionu diváků. Největší oblibu získal pořad u diváků od 15 do 24 let (sledovanost 45 procent).

"Všechny nás vyhazovali. Každá z nás byla na komparsisty, kteří dělali soutěžící, příliš měkká," vzpomíná jedna z neúspěšných zájemkyň Ivana Diatilová. "Pořád nás vyzývali, abychom se do lidí víc obuly a byly drzejší a průbojnější. Jenže to tam skoro nikomu nešlo." Předepsanou úlohu si nejlépe osvojila Zuzana Slavíková. Mimo kamery vtipná a přirozená žena uměla coby herečka roli zahrát nejvěrohodněji.

"Zvládla to skvěle," říká Libuše Šmuclerová, která nevylučuje, že Nova bude mít zájem o další spolupráci. Také Milan Kruml Slavíkovou chválí: "Naplnila zadání od BBC. Majitel licence totiž schvaluje vše, co stojí v takzvané produkční bibli. Od dekorací, přes světla až po moderátorku."

Poslední dobou však Zuzana Slavíková své vystupování před kamerou citelně zjemnila. Už nebyla tak zlá jako dříve. A - světe div se - občas se i smála a se soutěžícími žertovala. "Licence neukládala, že se moderátorka nesmí smát," tvrdí ředitelka Šmuclerová. Podle ní si Slavíková našla pro sebe nejvhodnější polohu: "Přitom zůstala cíleně drsná. A pořád si vedla inteligentně a nevulgárně."

Vždyť je to hodná ženská...

Sem tam nějaké ty legrácky jí byly evidentně milejší než jen peskování a švihání bičem. Kam se ztratila ta nekompromisní moderátorka, které se lidé ve studiu báli? "Ke konci si už někteří z nich stěžovali, že jsem na ně málo přísná," směje se. Znalec mediálního prostředí Daniel Köppl vidí ve zjemnění podvědomou snahu zvýšit popularitu pořadu u staršího publika. "Sarkasmus a agresivita nejsou blízké české mentalitě," tvrdí Köppl. "Ze Slavíkové stejně od začátku čišelo, že je to v jádru hodná ženská a že ostrost jenom hraje."

Prvního července Nova odvysílá poslední díl pořadu. "Platnost licence vypršela, další práva jsme už nekoupili," zdůvodňuje mluvčí televize Dan Plovajko. Mediální expert Milan Kruml nepovažuje soutěž za neúspěšnou: "Měla solidní výsledky. To znamená, že vydělávala. Ale časem se tenhle pořad vyčerpal."

Zuzana Slavíková byla v Česku první "zlou" moderátorkou. Neměla za úkol se divákům zalíbit. Nestala se jednou z plakátových hvězd televize Nova. Ale určitým způsobem připravila půdu pro další drsňáky, kteří určitě přijdou. Ostatně, někteří už jsou na scéně. Třeba porota Česko hledá SuperStar. Ta se s mladými zpěváky také nemaže.

Rozhovor se Zuzanou Slavíkovou
Já a protivná? diví se přísná moderátorka

* Když vás pozvali na konkurz, nevadilo vám, že shánějí přísnou moderátorku, která bude mnohým divákům nepříjemná?
Kdyby mi to vadilo, tak bych na konkurz asi nejela. Předem jsem si prohlédla videokazetu s originálem z BBC. A řeknu vám, že jestli já byla přísná a protivná, tak anglické moderátorce nesahám ani po kotníky.

* Připustíte, že jste v roce 2002 začínala ostřeji než teď končíte?
Na začátku tam pořád stáli nějací angličtí supervizoři. Hodně to hlídali, takže jsem z toho byla dost vyklepaná. Jenže od té doby se moje moderování trošku počeštilo. Byla to daleko větší legrace. Často jsme se u toho hodně nasmáli.

* Slevila jste z říznosti plánovitě?
No, jela jsem si podle toho, jak jsem to sama viděla. Kolegyně v Anglii nehne ani brvou, zatímco náš přístup byl uvolněnější.

* Soutěž končí, natočila jste poslední díl. Je vám smutno? Anebo cítíte úlevu, že z vás spadlo televizní břemeno?
Nic ze mě, ale ani na mě nepadá. Nestala se žádná senzace, jenom skončil jeden pořad. Pro mě byl fajn, dělala jsem ho s príma štábem, ale Nově teď vypršela platnost licence. Tečka, nic víc v tom nehledejte.

Jak vypadá Zuzana Slavíková?
(hodnotí vizážista David Šesták)

V civilu - Dojem z civilní fotografie může být ovlivněn tím, že se Zuzana Slavíková směje. Každopádně nepůsobí jako nepřístupná žena, která nesnese opozici. Naopak vypadá docela příjemně. Kulaté brýle dělají milejší výraz a jsou přirozenější než hranaté obroučky.

Při natáčení - Fotografie z natáčení vypovídá o tom, že v Nově našli opravdu vhodnou moderátorku. Zuzana Slavíková vypadá na první pohled nekompromisně a nepřístupně, zdá se, že nepřijme žádnou diskusi. Tenhle dojem podtrhují stažené vlasy, výrazné černé brýle, tmavé sako jednoduchého střihu, minimalistické náušnice. Vše je strohé a vážné. Moderátorka má výrazněji nalíčené rty, zřejmě kvůli kameře i trochu zvětšené. Naopak oči jsou nalíčené jen nenápadně. Zato obočí je zvýrazněno, což pak podtrhuje mimiku. Paní Slavíková je herečka, takže umí s obočím pracovat. Však se podívejte, její povytažené obočí dává dopředu na srozuměnou: se mnou to nebudete mít jednoduché!

Co moderátorky říkaly soutěžícím

Anne Robinsonová
(anglický originál soutěže Nejslabší článek)

Martine, stalo se něco úžasného a já mám pro vás dobrou zprávu. Vy jste po půlhodině teprve poprvé odpověděl správně. Ale špatnou zprávou je, že jste to, člověče, udělal až po časovém limitu!

Mluvit sice umíte dobře, ale tyhle žvásty vás v téhle soutěži stejně nezachránily.
V tomhle kole jste dohromady uložili slabých, ubohých a trapných pět tisíc. Styďte se! Co tady proboha děláte?!

To, co máte na hlavě, vydáváte za účes? Myslíte, že se to hodí do televize? To jste si nechala udělat kvůli soutěži? Tenhle účes by se víc hodil do kravína, protože vypadáte, jako byste jedné z krav prošla hubou!

Člověče, chodil jste vůbec do školy? A učili vás tam o penězích? Ano? Tak proč jste, probůh, žádné neuložil?

Andreo, proč vyhazujete Paula? Máte snad nějaké špatné zkušenosti s tlusťochy?
Chistophere, vypadáte nervózně. Zneklidňují vás britské ženy? (ptala se muže, když moderovala soutěž pro americkou televizi NBC, Christopher vyhrkl, že vůbec ne, protože sám má Angličanku) Tak to jste šťastný člověk, ale vaší ženě se dost divím.

Beverly, co vy děláte? V domácnosti? Aha, my tomu v Anglii říkáme domácí puťka. (tak se ptala, když soutěž uváděla v americké televizi)

Zuzana Slavíková
(česká licence Nejslabší! Máte padáka!)

Jak vidím, tak o vás přesně platí - dlouhé vlasy, krátký rozum! (některé diváky tahle věta rozhořčila natolik, že si na moderátorku písemně stěžovali)

No jo, učitel! Kdo umí, umí, kdo neumí, učí. (kantoři protestovali, zatímco žáci nešťastného soutěžícího se královsky bavili)

Veroniko, nic mi neříkejte, vy jste vůbec netušila, která bije. Ale opravdu ani trošku. (tak odmítla výmluvy ženy, že si na odpověď zrovna teď nemohla vzpomenout)

Vy jste to fakt nevěděl? Vážně ne? To snad není možné, tak snadná otázka. Tohle by přece musel znát i průměrně inteligentní foxteriér. (soutěžící se potil, rozpačitě krčil rameny)

Tak to jste udělal kvůli mě? No děkuju, to je od vás opravdu laskavé. (V jednom z posledních dílů bez jízlivosti poděkovala muži, který svou legrační odpověď zdůvodnil tím, že chtěl moderátorku rozesmát) 

Zuzana Slavíková

Zuzana Slavíková, bývalá moderátorka pořadu "Nejslabší! máte padáka!".

Zuzana Slavíková, bývalá moderátorka pořadu "Nejslabší! máte padáka!".

Zuzana Slavíková, bývalá moderátorka pořadu "Nejslabší! máte padáka!".

Moderátorka Zuzana Slavíková při on-line rozhovoru v redakci iDNES. (7. ledna 2003)

Zuzana Slavíková, bývalá moderátorka pořadu Nejslabší! máte padáka!, bude na Nově uvádět soutěž TýTý.

Autoři:


Nejčtenější

Stejný otec i věk. Synové Schwarzeneggera jsou však každý úplně jiný

Christopher Schwarzenegger a Joseph Baena

I přes část stejné genetické výbavy jsou nejmladší synové Arnolda Schwarzeneggera (71) hodně rozdílní. Christopher...

Stropnický s přítelem koupili zámek. Zachráníme kulturní dědictví, říkají

Předseda Zelených Matěj Stropnický byl hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3....

Bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický (34) a jeho přítel Dan Krejčík (24) se rozhodli odstěhovat z Prahy na...Nemyslím si, že za naším rozchodem je někdo třetí, tvrdí Vondráčková

Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková (38) přiznala, že ji překvapila potřeba Tomáše Plekance (35) sdílet okamžitě informaci o jejich...

Jak vypadám v reálu, je pro mnohé zklamáním, říká hvězda Hry o trůny

Lena Headeyová na Zlatých glóbech (Beverly Hills, 7. ledna 2018)

Představitelka seriálové Cersei Lannisterové, herečka Lena Headeyová (44) přiznala, že lidé jsou mnohdy zklamaní z...

Nikol Štíbrová se rozešla s přítelem a otcem svého syna

Nikol Štíbrová a Martin Kyncl

Nikol Štíbrová (31) je sama. Rozešla se se svým snoubencem Martinem Kynclem (31), se kterým má syna Mathiase, jenž na...

Další z rubriky

Andílek Victoria's Secret konvertoval k judaismu jako kdysi Trumpová

Karlie Klossová na přehlídce Victoria's Secret  (13. listopadu 2013)

Americká modelka Karlie Klossová (26) se po šesti letech vztahu zasnoubila se švagrem Ivanky Trump (36), podnikatelem...

Stejný otec i věk. Synové Schwarzeneggera jsou však každý úplně jiný

Christopher Schwarzenegger a Joseph Baena

I přes část stejné genetické výbavy jsou nejmladší synové Arnolda Schwarzeneggera (71) hodně rozdílní. Christopher...

Depp obvinil bývalou manželku Heardovou z nechutností v ložnici

Johnny Depp a Amber Heardová v Benátkách (4. září 2015)

Johnny Depp (55) a Amber Heardová (32) se svým rozchodem v květnu roku 2016 postarali o mediální poprask. Herdová...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz