Sexuální obtěžování zažila čtvrtina žen

- Téměř čtvrtina mladých žen se stala terčem sexuálního obtěžování. Celkem se s obtěžováním setkala necelá desetina obyvatel republiky. Problémy mívají častěji mladší lidé, rozvedení a ženy, tvrdí březnový průzkum společnosti GfK - Praha. V Japonsku, kde ve společnosti tradičně dominují muži, se přitom počty stížností na sexuální obtěžování zvyšují. Jen za uplynulý rok stouply o pětatřicet procent.

Skoro 43 procent dotázaných v České republice považuje sexuální obtěžování za závažný společenský problém. Pro 28 procent lidí není příliš závažný problém a podle deseti procent to není problém vůbec. Zbývající respondenti neodpověděli.

Sexuálně obtěžovaní zaměstnanci budou mít od příštího roku v České republice nové možnosti, jak se svým kolegům či šéfům bránit. Zákoník práce, který by měl začít platit od ledna 2001, je prvním českým zákonem, který stanoví, co to vlastně sexuální obtěžování, lidově "harašení", je a jak proti němu postupovat. Čtěte ZDE.

Na 45 procent lidí si myslí, že případů sexuálního obtěžování v poslední době přibylo. K tomuto názoru se přiklání více než jedna třetina mužů a téměř každá druhá žena. Opačný názor zastává 26 procent dotázaných.

Současné zákony podle 40 procent lidí dostatečně otázku sexuálního obtěžování neřeší.

V Japonsku počet stížností na sexuální obtěžování roste
"Dozvídáme se o dalších a dalších případech, které se předtím neobjevily," citovala agentura Kjódó úředníka z oddělení pro záležitosti žen na ministerstvu práce. "Myšlenka, že sexuální obtěžování je něco, co by nemělo být trpěno, se, myslím, mezi ženami šíří."

Ministerstvo dostalo informace o téměř 9500 případech sexuálního obtěžování v období od dubna 1999 do konce března letošního roku, což je o 35 procent více než v předešlém roce. Polovinu stížností podaly samy ženy, zbytek společnosti, které nevěděly, jak na tyto případy reagovat.

Prudký vzrůst počtu oznámených případů je možná důsledkem novely zákoníku práce z roku 1999, která učinila vedení společností odpovědnými za dodržování zákazu diskriminace kvůli pohlaví a sexuálního obtěžování na pracovištích.

Ve zhruba deseti procentech případů ženy uvedly, že jejich mužští nadřízení se k nim chovali nespravedlivě poté, co odmítly mít s nimi sex. Většina žen si stěžovala, že jejich firmy se jejich stížnostmi nezabývaly. "Tyto údaje ukazují, že zaměstnavatelé stále nejsou odhodláni zlepšit pracovní ovzduší pro zaměstnankyně," řekl televizní stanici NHK právník Hisaaki Širai, který se věnuje případům sexuálního obtěžování.