Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šetlík: Přál jsem si fotit Královnu Matku

  13:57aktualizováno  13:57
Fotografa Jadrana Šetlíka potkáte nejspíš ve společnosti krásných dívek. Proslul uměleckými portréty půvabných žen. Nafotil stovky známých osobností, ale přeci jen mu některé unikly. "Moc jsem si přál vyfotografovat Královnu Matku stejně tak, jako Vlastimila Brodského. To se mi už bohužel nepodaří," svěřil se Šetlík v on-line rozhovoru čtenáři iDNES. Odpovědi fotografa Jadrana Šetlíka najdete ZDE.
Jadran Šetlík a Kristian Kodet

Jadran Šetlík a Kristian Kodet - Jadran Šetlík převzal cenu Masarykovy akademie umění za osobní přínos v oblasti kultury a umění. Mezi gratulanty nechyběl malíř Kristian Kodet.

A jak se dostal Jadran Šetlík ke své profesi? "Ve čtvnácti letech jsem byl v Římě jako nejmladší papparazzi," řekl v on-line rozhovoru. Zvědavému dotazujícímu také prozradil, že má rád ženy. Nejvíce na nich obdivuje inteligenci, krásu a přizpůsobivost.

Dvě fotografie Jadrana Šetlíka iDNES vydražil ve prospěch povodněmi postiženého jihočeského regionu. V další dražbě však nepůjde o obraz, ale o Šetlíka samotného. Vítěze osobně vyfotí. Pokud vyhraje žena, vyfotí muže z okruhu jejích známých, kterého si ona sama určí. Dražba se koná 6. února od 10 do 17 hodin.

Jadran Šetlík se narodil 19. ledna 1952 v italském Terstu jako dítě českého novináře a matky Slovinky. Do Prahy přijel s rodiči v pěti letech a za dalších osm let se opět stěhoval do rodné Itálie, kde se jeho otec stal dopisovatelem ČTK.

V římských ulicích také poprvé zmáčkl spoušť fotoaparátu a právě tam v patnácti letech zcela náhodně potkal svoji první velkou hvězdu - Claudii Cardinale. Po ní následovaly další - ze světa hereckého, politického i společenského - Brigitte Bardot, Raquel Welch, Anthony Quinn, Peter Sellers, Robert Kennedy a řada dalších. V osmnácti letech začal Jadran Šetlík studovat na grafické škole v Praze. V té době bylo o dráze uměleckého fotografa definitivně rozhodnuto.

Začátkem ledna vystavoval Jadran Šetlík v prostorách Strahovského kláštera část své neustále se rozrůstající kolekce z Galerie Milenia Jadran nazvané Portréty. Výtěžek z prodejní výstavy putoval na pomoc dětskému domovu v Žíchovci na Prachaticku, který postihly loňské záplavy. V průběhu večera převzal cenu Masarykovy akademie umění, která je udělována  za osobní přínos v oblasti kultury a umění.

Ve své profesionální kariéře se věnoval všem fotografickým žánrům - od reportáže přes architekturu, reklamu, módu, až k volné tvorbě. Jeho nejvyhledávanějším a nejčastějším fotografickým objektem však byla vždy žena v mnoha podobách.

Svědčí o tom desítky kalendářů, nesčetné množství reprezentativních souborů zajímavých osobností a fotomodelek. Toto téma také nejvýrazněji ovlivňuje i jeho současnou tvorbu, projekty a prezentace z posledních let, které vyústily v exkluzivní výstavy v České republice a v zahraničí. Umělec při nich vždy dbá na to, aby prostřednictvím fotografických obrazů oslovil co nejvíce diváků a aby každá prezentace svým zaměřením ladila s prostředím, ve kterém, ve kterém je umístěna. I v budoucnu se chce Jadran Šetlík věnovat převážně portrétu.

VSTUP DO AUKCE

Autor:


Nejčtenější

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...

Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...Štěpánek: Život bez dětí, když je chcete a můžete mít, by byl smutný

Nicole Vaidišová a Radek Štěpánek

Bývalý tenista a momentálně velký milovník golfu Radek Štěpánek (39) po krátké trenérské epizodě v týmu Novaka...

Myslela jsem, že budu stará panna, přiznala manželka George Clooneyho

Georg Clooney a jeho manželka Amal (Los Angeles, 22. října 2017)

Manželka George Clooneyho (57) Amal (40) nedávno poprvé na veřejnosti promluvila o muži a dětech. Při slavnostním...

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Další z rubriky

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

OBRAZEM: Oficiální portréty královské rodiny ze křtin prince Louise

Princ Louis, třetí potomek prince Williama a Kate Middletonové, byl v pondělí...

Princ Louis byl v pondělí 9. července 2018 pokřtěn v paláci sv. Jakuba v Londýně. Obřadu se zúčastnili oba rodiče,...

Je to nesmysl, brání Freemana po nařčení z obtěžování Somersová

Morgan Freeman a Suzanne Somersová

Herečka Suzanne Somersová (71) se zastala herce Morgana Freemana (81) poté, co byl celkem šestnácti ženami obviněn ze...Najdete na iDNES.cz