Serena Williamsová bojuje proti domácímu násilí. Kvůli dceři, říká

  13:06aktualizováno  13:06
Tenistka Serena Williamsová (36) se nedávno aktivně zapojila do boje proti domácímu a ekonomickému násilí. Rozhodlo nejen to, že je pro mnoho žen velkým vzorem, ale i její mateřství. S manželem, americkým podnikatelem Alexisem Ohanianem (35), má dceru Alexis Olympii.

Serena Williamsová (New York, 20. června 2018) | foto: AP

Tenistka se spojila s iniciativou Allstate Foundation Purple Purse. Chce, aby se její slova dostala i k těm, kteří o tomto problému nemůžou mluvit. 

„Tyto ženy velmi často nemůžou o problému mluvit. Je moc důležité, aby věděly, že tu jsou jiní, kteří o tom mluví. Od nich se mohou dozvědět, že existují místa a lidé, kteří jim můžou pomoci,“ vysvětlila tenistka časopisu People.

Fotogalerie

Podle organizace Allstate zažije domácí násilí během života každá čtvrtá žena, přičemž 99 procent případů je zároveň ekonomickým násilím, kdy je omezován přístup k penězům, neposkytování prostředků na společnou domácnost, či  absolutní kontrola nad příjmy a výdaji. 

A právě tato čísla slavnou tenistku natolik šokovala, že se okamžitě rozhodla do projektu zapojit. „Mám dceru a to pro mě znamená, že může být tou jednou ze čtyř. Doufejme, že statistiky už v době její dospělosti nebudou platit. Ale může to tak být, pokud s tím lidé něco neudělají a budou jen zavírat oči,“ řekla.

Tenistka připustila, že dalším důvodem rozhodnutí zapojit se byl fakt, že sama o tématu domácího násilí nevěděla téměř nic. „Není to věc, o které by se lidé rádi bavili a cítili se příjemně. Ale právě proto je nutné o tom mluvit. Spojili jsme se proto i s MeToo a Time’sUp a chceme spolupracovat, aby to bylo opravdu rozsáhlé hnutí,“ prozradila plány organizace.

Sama má jednu základní radu: vždycky se ozvat, a to hned od prvního dne. „Pokud to necháte pokračovat, situace se jen zhorší, dokud nebudete úplně utlačované,“ dodává. 

Teď chce Williamsová v rámci projektů organizace pomoci se vzděláváním a s působením na sociálních sítích. V červnu se třeba zúčastnila slavnostního představení prvních šesti výtvarných projektů, které se objeví na Instagramu a dalších sítích. První malbu vytvořil místní umělec Isabel Castillo Guijarro v New Yorku, pět dalších pak kreativci v Houstonu, Seattlu, New Orleans, Los Angeles a Chicagu. 

21.června 2018 v 13:51, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 10:18

„Pouliční umění je na vzestupu a my se rozhodli toho využít. Třeba díky tomu problematika domácího násilí vystoupí ze stínu a dostane se k více lidem, kteří to potřebují. A nám to přinese i nové spojence do našeho boje,“ vysvětlila viceprezidentka organizace Vicky Dingesová. 

Williamsová vyjádřila naději v podobě lepší výchovy mladých chlapců k tomu, aby věděli, co je přijatelné a co už není. „Muži jsou klíčoví, musíme se soustředit i na ně. Je to celé i otázka lidských práv. Měli bychom chtít být lepšími lidmi,“ popsala.

Serena Williamsová poprvé ukázala dceru, prozradila její jméno (září 2018):

Autor:


Nejčtenější

Pavel Novotný bude starostou. Musím okamžitě začít být důstojný, říká

Pavel Novotný

Bulvární novinář a moderátor Pavel Novotný (37) se připravuje na novou roli. Po úspěchu v komunálních volbách se stane...

Řepka je obžalován ze zpronevěry. Za milion prodal cizí auto

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka prodal luxusní automobil Mercedes-Benz GL, který...

Soud řešil další kauzu Tomáše Řepky (44). Bývalý fotbalista prodal za milion korun auto, které nebylo jeho. Řepka k...Tereza Kostková se tajně vdala, prozradili její kolegové z divadla

Jakub Nvota a Tereza Kostková na premiéře hry Hrdinové (3. května 2018, pražské...

Tereza Kostková (42) se po třech letech od rozvodu vdala za režiséra Jakuba Nvotu (41). S tím byla poprvé viděna při...

Hnutí MeToo je oplzlá a nechutná kampaň, říká Sean Penn

Sean Penn (25. září 2013)

Podle herce a režiséra Seana Penna (58) je hnutí MeToo velice podezřelé a jediné, k čemu vedlo, je rozdělení mužů a žen...

Devátá řada StarDance: Písařovicová ukázala nohy, Genzer výraz medvěda

Richard Genzer se svou taneční partnerkou a přítelkyní (vpravo), 13. října 2018

V přímém přenosu České televize odstartovala devátá řada taneční soutěže StarDance. Desítka populárních osobností se v...

Další z rubriky

Ariana Grandeová se rozešla s komikem čtyři měsíce po zásnubách

Pete Davidson a Ariana Grandeová na MTV Video Music Awards (New York, 20. srpna...

Ariana Grandeová (25) se rozešla se snoubencem Petem Davidsonem (24). Zasnoubili se v červnu po pár týdnech randění.

KVÍZ: Komu přezdívali Marilyn Monroe východu? Znáte hvězdy let 1998-2008?

Ewa Farna, Diana Kobzanová, Lucie Borhyová, Vladko Dobrovodský

I tento týden si můžete ověřit své vědomosti o československých osobnostech. Další kvíz se týká desetiletky 1998-2008....

Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...Najdete na iDNES.cz