Serena Williamsová bojuje proti domácímu násilí. Kvůli dceři, říká

  13:06aktualizováno  13:06
Tenistka Serena Williamsová (36) se nedávno aktivně zapojila do boje proti domácímu a ekonomickému násilí. Rozhodlo nejen to, že je pro mnoho žen velkým vzorem, ale i její mateřství. S manželem, americkým podnikatelem Alexisem Ohanianem (35), má dceru Alexis Olympii.

Serena Williamsová (New York, 20. června 2018) | foto: AP

Tenistka se spojila s iniciativou Allstate Foundation Purple Purse. Chce, aby se její slova dostala i k těm, kteří o tomto problému nemůžou mluvit. 

„Tyto ženy velmi často nemůžou o problému mluvit. Je moc důležité, aby věděly, že tu jsou jiní, kteří o tom mluví. Od nich se mohou dozvědět, že existují místa a lidé, kteří jim můžou pomoci,“ vysvětlila tenistka časopisu People.

Fotogalerie

Podle organizace Allstate zažije domácí násilí během života každá čtvrtá žena, přičemž 99 procent případů je zároveň ekonomickým násilím, kdy je omezován přístup k penězům, neposkytování prostředků na společnou domácnost, či  absolutní kontrola nad příjmy a výdaji. 

A právě tato čísla slavnou tenistku natolik šokovala, že se okamžitě rozhodla do projektu zapojit. „Mám dceru a to pro mě znamená, že může být tou jednou ze čtyř. Doufejme, že statistiky už v době její dospělosti nebudou platit. Ale může to tak být, pokud s tím lidé něco neudělají a budou jen zavírat oči,“ řekla.

Tenistka připustila, že dalším důvodem rozhodnutí zapojit se byl fakt, že sama o tématu domácího násilí nevěděla téměř nic. „Není to věc, o které by se lidé rádi bavili a cítili se příjemně. Ale právě proto je nutné o tom mluvit. Spojili jsme se proto i s MeToo a Time’sUp a chceme spolupracovat, aby to bylo opravdu rozsáhlé hnutí,“ prozradila plány organizace.

Sama má jednu základní radu: vždycky se ozvat, a to hned od prvního dne. „Pokud to necháte pokračovat, situace se jen zhorší, dokud nebudete úplně utlačované,“ dodává. 

Teď chce Williamsová v rámci projektů organizace pomoci se vzděláváním a s působením na sociálních sítích. V červnu se třeba zúčastnila slavnostního představení prvních šesti výtvarných projektů, které se objeví na Instagramu a dalších sítích. První malbu vytvořil místní umělec Isabel Castillo Guijarro v New Yorku, pět dalších pak kreativci v Houstonu, Seattlu, New Orleans, Los Angeles a Chicagu. 

21.června 2018 v 13:51, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 10:18

„Pouliční umění je na vzestupu a my se rozhodli toho využít. Třeba díky tomu problematika domácího násilí vystoupí ze stínu a dostane se k více lidem, kteří to potřebují. A nám to přinese i nové spojence do našeho boje,“ vysvětlila viceprezidentka organizace Vicky Dingesová. 

Williamsová vyjádřila naději v podobě lepší výchovy mladých chlapců k tomu, aby věděli, co je přijatelné a co už není. „Muži jsou klíčoví, musíme se soustředit i na ně. Je to celé i otázka lidských práv. Měli bychom chtít být lepšími lidmi,“ popsala.

Serena Williamsová poprvé ukázala dceru, prozradila její jméno (září 2018):

Autor:

Nejčtenější

Na Kubu jezdím kvůli synovi, brání se nařčením tchyně Vondráčková

Lucie Vondráčková

Zpěvačka Lucie Vondráčková (38) se na sociálních sítích ohradila vůči nařčení tchyně Květy Plekancové (62). Matka...

Rodiče měli o mě kvůli Leošovi starost, prozradila Monika Marešová

Monika Marešová (2018)

S manželem Leošem Marešem (42) se Monika (37), tehdy ještě Koblížková, seznámila čtrnáct dní po rozchodu s bývalým...

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Julia Robertsová předvedla obří prsa. Láká fanoušky na svůj Instagram

Julie Robertsová zavtipkovala a předvedla v Show Ellen DeGeneresové obří...

Julia Robertsová (51) zaskočila diváky Show Ellen DeGeneresové. V miniaturních bikinách předvedla obří prsa....

Další z rubriky

Semifinálový večer StarDance byl posledním pro Arichtevu a Necpála

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance končí.

Semifinálovým večerem deváté řady StarDance, který rozhodl o finálové trojici, skončila soutěž pro dvojici Veronika...

Maminka mi bránila ve svatbě, přiznala herečka Jana Paulová

Jana Paulová

Herečka Jana Paulová (63) přiznala, že na začátku vztahu se svým mužem to měla velmi těžké. Její maminka měla totiž o...

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Najdete na iDNES.cz