Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Se Stoklasou se rozloučil i Gross

  11:49aktualizováno  11:49
V pražském muzikálovém Divadle Broadway se ve středu dopoledne uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou. Ten zemřel v sobotu na následky zranění, jež utrpěl minulý týden při autonehodě. Pietního aktu se zúčastnil i premiér Stanislav Gross s manželkou Šárkou. FOTOGRAFIE

Na pódiu divadla, kde Patrik Stoklasa vystupoval muzikálech Kleopatra a Rebelové, pronesli smuteční řeč režiséři Zdeněk Zelenka a Filip Renč. "Na svůj věk toho dokázal neuvěřitelně mnoho," řekl Zelenka.

První a poslední dopis Patrikovi přečetl i divadelník Jiří Suchý: "Všichni ho teď budou brát jako kluka, který je jinde a kde je, do toho nikomu nic není."

Při zhruba půlhodinovém pietním aktu zazněly dvě Patrikovy písničky, v plném divadelním sále, jemuž na pódiu vévodily katafalk s rakví a řada věnců, byly rovněž promítnuty sekvence z divadelních zkoušek a muzikálů, kde dvaadvacetiletý zpěvák účinkoval. Stoklasův otec poslední rozloučení prožíval velmi emotivně. Při jedné nahrávce vyšel na pódium a s pláčem objímal rakev.

Na závěr se zavřela opona a publikum vstoje Stoklasovi naposledy zatleskalo.

Kromě premiéra Grosse s chotí se s Patrikem do divadla Broadway přišla rozloučit jeho rodina, přátelé, příznivci a mnoho kolegů z branže.

Stoklasu s Grossovými pojily blízké vztahy. Grossová byla jeho manažerkou a premiér jedním z prvních lidí, kteří zraněného Stoklasu navštívili v brněnské nemocnici po tragické dopravní nehodě. Auto, v němž seděl na místě spolujezdce, havarovalo při cestě z Hvězdného koncertu v rámci předvolební kampaně Grossovy ČSSD. Při kolizi byl zraněn i zpěvák Karel Černoch a další dva lidé.

Měl respekt
"Byl to kluk, který měl respekt u odborníků, což se v jeho věku podaří málokomu. Uznávali ho a ctili - a zároveň ho milovalo publikum. Vždy sklízel ten největší potlesk na otevřené scéně," vzpomíná spoluautor Rebelů Zdeněk Zelenka.

Režisér Rebelů Filip Renč, který byl za Stoklasou i v nemocnici, s ním ještě před tragédií stihl natočit kratičkou epizodu do svého nového filmu podle stejnojmenného Vieweghova Románu pro ženu. Byla to poslední role rodáka ze západních Čech, který dal před kariérou SuperStar přednost svým divadelním závazkům.

"I tím dokázal svou zralost. Byl cílevědomý, pracovitý - a navíc titul SuperStar ke své kariéře už dávno nepotřeboval," shrnul Zelenka.

Stoklasova smrt zasáhla i divadlo Semafor, kde účinkoval v představeních Pokušení svatého Antonína, Sex + sex = 12 nebo I ty zpíváš si ty hity. Podle Jiřího Suchého bude těžké nahradit člověka tak nadějného a nadaného.

Na Grossovou nedal dopustit
"Bylo to v podstatě nevyhnutelné. Patrik prodělal tři operace mozku, po té poslední už bylo zřejmě, že jeho šance jsou minimální. Kdyby přežil, byl by pravděpodobně ochrnutý a nemohl by ani mluvit," řekl zdroj blízký rodině Patrika Stoklasy. Rodina si nepřála dál celou věc rozvádět, mimo jiné proto, že někteří lidé jim vyčítají Patrikovo spojení s ČSSD a Šárkou Grossovou.

Na manželku současného premiéra však nedal Patrik dopustit. "Pro mě je důležité, že Šárka je čestný a hodný člověk, a to mi stačí. Politické věci nehodlám řešit, i když přiznávám, že třeba na koncertech ODS bych nevystoupil, ale to je moje soukromá věc," tvrdil ještě před pár dny o své manažerce Patrik Stoklasa.

O jejich dobrém vztahu svědčí i skutečnost, že Šárka Grossová po nehodě u Patrika trávila většinu času a snažila se dodávat odvahu a naději i celé jeho rodině a do posledního okamžiku věřila na malý zázrak. Ten se ale nakonec, bohužel, nekonal.

Šárka Grossová chce nyní vydat Patrikovu vzpomínkovou desku. "CD jsme chystali, ale nestihli jsme všechno natočit, takže teď sháním veškeré jeho nahrávky," řekla iDNES Šárka Grossová.

Patrik Stoklasa by 2. listopadu oslavil třiadvacáté narozeniny. Vystudoval střední školu managementu ve Stodě a pátým rokem navštěvoval pražskou konzervatoř. Proslavil se účinkováním v soutěži Česko hledá SuperStar, účinkoval v muzikálech Kleopatra a Rebelové, zkoušel role v muzikálech Miss Saigon a Tři mušketýři, připravoval své CD.

Zpívání mi zachraňuje krk

V Patrikově rodině se odjakživa muzicírovalo, dá se tedy říct, že zpívání zdědil. Jako leckteré dítě i on začal zpívat ve školním sboru a pilně navštěvoval hudební školu, kde hrál postupně na housle, flétnu, klarinet a bicí.

Ale možná, že kdyby nepotkal ředitele hudební školy ve Staňkově Jana Pluháčka, zůstalo by jenom u krásných vzpomínek na prozpívané dětství. Pan ředitel založil dixilendovou kapelu Six-Kix, kde Patrik hrál, zpíval a prožil i úspěchy, to když kapela vyhrála v roce 1998 soutěž základních uměleckých škol a byla dokonce pozvána do televizní Prima jízdy.

Pan ředitel ho jednoho dne odvezl za Lídou Nopovou, která učí na Státní konzervatoři, aby si ho poslechla. A ona mu doporučila, aby to s muzikou a zpíváním zkusil. Takže to udělal, přihlásil se na Státní i Ježkovu konzervatoř a dostal se na obě. Vybral si Státní.

Když se dostal do Prahy, začal pokukovat po muzikálech. Měl vystupovat v muzikálu Kráska a zvíře, ale než se dostal na jeviště, projekt skončil. Zato získal roli ve hře Pokušení svatého Antonína v Semaforu a zahrál si vedle Jiřího Suchého a Jitky Molavcové. V Semaforu dostal roli také ve hře I ty zpíváš si ty hity, Sex + sex = 12, a 80 svíček na ztraceným dortu.

Režiséři řekli: Přiber!
Jinak hrál v Kleopatře roli Ptolemaia, v Rebelech Emana a Oldu, a prošel také konkurzem do velmi těžké tenorové role Thuye v muzikálu Miss Saigon a zkoušel Aramise v muzikálu Michala Davida Tři mušketýři... A ještě dostal roli ve filmu Kobova garáž v ostravské televizi, kde se představil v Jiráše. Malé role měl ve dvou filmech Zdeňka Zelenky – Bankrotáři a Falešné obvinění. Zkusil i dabing, například namluvil staršího syna ve filmu F. Coppoly - Tucker: Člověk a jeho sen. 

Na to, že ještě studoval a navíc dojížděl domů do Stodu, bylo jeho tempo obdivuhodné. "Já to ale dělám rád a bojím se jenom toho, abych něco neprošvihnul. Je ale pravda, že jsem v jednom kole a je to vidět i na mojí postavě. Jsem moc hubený a dostal jsem od režisérů za úkol přibrat. A tak chodím do posilovny."

Patrik dilema, zda film či zpívání, neřešil. Chtěl se sice vydat na sólovou pěveckou dráhu, ale s divadlem by se rozloučit také nechtěl. Věděl, že to dohromady jde. Prý by ho netěšilo, kdyby věčně na něco čekal. Málokterý zpěvák měl dvacet koncertů do měsíce a málokterý herec hrál v divadle denně. Chtěl se věnovat divadlu i zpívání, a tak si zajistit přesně tolik práce, aby byl spokojený.

Vystupovat na jevišti před lidmi mu dělalo dobře. Tvrdil o sobě, že je exrovert, ale na druhé straně přecitlivělý Štír. Divadlo mu už mnohokrát pomohlo. Když se ocitl před diváky, od všech svých problémů se osvobodil.

Chtěl hodnou ženu, děti, psa...
Co si myslel o popularitě? "Popularita k téhle profesi patří," tvrdil v jednom z posledních rozhovorů. "Uvědomil jsem si to, když jsem se přihlásil do soutěže SuperStar. Dostal jsem se mezi čtyřicet nejlepších, ale pak jsem musel odstoupit, protože to nešlo dohromady s mými závazky v divadlech. Ale byla to velmi zajímavá zkušenost. I když jsem se objevil na televizní obrazovce asi třikrát po půl sekundě, lidé si mě zapamatovali a oslovovali mě. Tehdy jsem si uvědomil, co popularita znamená a musím říct, že mi to bylo příjemné, protože na mě všichni byli milí."

Patrik Stoklasa chtěl ve své profesi něco dokázat, chtěl se prosadit. Zpívání miloval a neznal prý nic krásnějšího. Ale i on měl sny, které se týkaly osobního života. Chtěl žít normální život. Mít hezký baráček se zahradou, hodnou ženu, děti a psa.

Patrik Stoklasa a přítelkyně producenta Františka Janečka Tereza Mátlová na tiskové konferenci k muzikálu Miss Saigon, který byl za účasti účinkujících představen 5. října v Praze.

Patrik Stoklasa účinkoval v muzikálu Rebelové, kde se mimo jiné zpíval písničku Dva roky jezdím bez nehod.

Patrik Stoklasa a Šárka Grossová.

Místo nehody, kde v úterý večer havaroval černý mercedes se zpěváky Karlem Černochem a Patrikem Stoklasou.(20.10. 2004)

Místo nehody na dálnici D1, 183 kilometr, kde havarovalo auto se zpěváky Karlem Černochem a Patrikem Stoklasou. (20.10. 2004)

Patrik Stoklasa na předvolebním mítinku ČSSD v Olomouci. (19.10. 2004)

Patrik Stoklasa by v listopadu oslavil 23. narozeniny.

Šárka Grossová a František Janeček v pražském Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Premiér Stanislav Gross s manželkou Šárkou v pražském Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Premiér Stanislav Gross v Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Premiér Stanislav Gross v Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Pozůstalí pietní akt prožívali velmi emotivně, otec Patrika Stoklasy při nahrávce nazpívané jeho synem, která zněla z reproduktorů, vyšel na pódium a s pláčem objímal rakev.

Režisér Zdeněk Zelenka v Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Jiří Suchý v Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Režisér Filip Renč v Divadle Broadway, kde se ve středu 27. října uskutečnilo poslední rozloučení se zpěvákem a hercem Patrikem Stoklasou.

Pražské muzikálové Divadlo Broadway, kde Patrik Stoklasa vystupoval coby Ptolemaios v Kleopatře a jako Eman či Olda v Rebelech, přichystalo poslední rozloučení. (27.10.2004)

Autoři: , ,Nejčtenější

Končíme, oznámili Pokondři. Je to umělá kauza, říká vedení stanice
Je to definitivní, končíme. Těžkej Pokondr odchází z Frekvence 1

Moderátoři Roman Ondráček a Miloš Pokorný tento měsíc skončí na Frekvenci 1. Těžkej Pokondr se na tom dohodl se...

Předseda Zelených Matěj Stropnický byl hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3....
Matěj Stropnický přiznal vztah s hercem Danielem Krejčíkem

Šéf Strany zelených Matěj Stopnický (34) potvrdil, že je gay. Už dva měsíce chodí s hercem Danielem Krejčíkem (23)....Melania Trumpová a Donald Trump (Washington, 13. října 2017)
Za Melanii Trumpovou zaskakuje dvojnice, spekulují lidé na sítích

Ona není ona. Má jiný nos a maskuje se velkými slunečními brýlemi. To jsou některé z argumentů lidí na sociálních...

Princ William sleduje, jak vévodkyně Kate tančí s medvídkem Paddingtonem...
Těhotná Kate si zatančila s medvědem. Její strýc má průšvih

Těhotná vévodkyně Kate (35) sice stále trpí ranní nevolností, ale pomalu se začíná vracet ke královským oficialitám. V...

Agáta Prachařová a Jakub Prachař
Agáta Prachařová: Všichni říkají, že je dcera celý Kuba. Ze mě nemá nic

Agáta Prachařová (32) je od porodu dcery přes měsícem, 13. září, v jednom kole. Nejde však jenom o péči o děti a...

Další z rubriky

Aneta Langerová (Ostrava, 10. října 2017)
Nebojím se, že zestárnu. Těším se na to, říká Aneta Langerová

Má hlavní roli ve filmu 8 hlav šílenství a pochvalné kritiky na poslední album Na Radosti. Aneta Langerová (30) ve...

Tomáš Berdych a jeho manželka Ester Berdych Sátorová
Zatím si s Tomášem vystačíme sami, říká Ester Berdychová

Modelka Ester Berdychová (24) sice podporuje svého manžela, tenistu Tomáše Berdycha (32), ale kromě tenisových kurtů si...

Tina Turner (Londýn, 17. října 2017)
Penze je krásná. Dlouho spát je tak snadné, říká Tina Turner

Zpěvačka Tina Turner (77) si užívá důchod ve Švýcarsku a po dlouhé době se však ukázala na veřejné akci. V londýnském...

Grafton Recruitment Praha
SALES REPRESENTATIVE

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 KčNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.