Manželé Obamovi na recepci v Bílém domě

Manželé Obamovi na recepci v Bílém domě | foto: AP

Šaty Obamové rozvířily diskusi na téma tělová barva

  • 18
Díky první dámě Spojených států se možná v módním průmyslu úplně přestane používat výraz "tělová barva". Když módní návrhář Khan označil róbu Obamové, kterou si vzala na státní večeři, za "šaty bez ramínek tělové barvy", rozpoutal diskusi o tomto výrazu a jeho korektnosti.

Co všechno může označovat výraz "tělový"? Ve světě módy jde zpravidla o odstín trochu tmavší než šampaň, a přitom o něco světlejší, než je barva písková, možná nesoucí lehký nádech broskvové.

Naeem Khan tak pojmenoval šaty Michelle Obamové. "Šaty bez ramínek tělové barvy s abstraktním květinovým vzorem a pajetkami z pravého stříbra," popsal róbu první dámy návrhář.

Agentura AP pak barvu šatů Obamové označila za "pleťovou", což vyvolalo okamžité ironické reakce: "O čí pleti je tu řeč? O její evidentně ne," poznamenal jeden z redaktorů novin, a přiměl tak agenturu změnit kontroverzní označení odstínu na "šampaň".

"Mluví se o tělové barvě, ale žádný takový jednotný odstín neexistuje. Je to politicky nekorektní," říká Gale Epsteinová, kreativní ředitelka a spoluzakladatelka značky spodního prádla Hanky Panky. "Existuje široká škála barev lidského těla," dodává.

Návrhářka Pamella Rolandová, která proslula především večerními róbami, rovněž chápe tělovou barvu jako širokou kategorii. "Tělová znamená řadu specifických elegantních odstínů. Nedokážu definovat jedinou tělovou barvu," říká.

Přesto se však termín "tělová barva" na módních přehlídkách, v obchodech a na stránkách módních časopisů v převážné většině používá pro odstín světlejší béžové. Potvrzuje to i hledání v internetovém vzorníku společnosti Pantone, který je považován za standard pro produkty ze světa módy, dekorací a nábytku.

Agentura AP nicméně připomíná, že jména barev se s vývojem a vkusem společnosti mění. V 60. letech kupříkladu firma Crayola změnila název barvy, která odpovídala odstínu kůže typických bělochů, z "pleťové" na "broskvovou". Společnost připisuje tuto změnu na svých webových stránkách přinejmenším zčásti hnutí za lidská práva.

Ve slavném módním domě Calvin Klein, který dává přednost neutrální barevné paletě, jsou názvy barev charakterizovány přesněji než povšechným termínem "tělová" a jejich propracované názvy tvoří součást charakteristické vnitropodnikové komunikace. "Ačkoli některá jména mohou být na přehlídkách hádankou i pro módní zasvěcence - letos na jaře třeba dominovala molům světle stříbrná barva pod označením "éterická" - brání zpravidla jakýmkoli nedorozuměním v produkčním týmu firmy," vysvětluje kreativní ředitel Francisco Costa.

Oblečení tělové barvyOblečení tělové barvy

Někdejší hvězda reality show a současná úspěšná módní návrhářka Whitney Portová si při nakupování vlastního oblečení tak oblíbila pleťové odstíny, že tvoří velkou část její oděvní řady Whitney Eve. "Používám převážně termín pleťové odstíny, ale jde skutečně o množství barev zahrnujících hořčicovou, krémovou či růž. Jsou to univerzální, lichotivé barvy, které vypadají skvěle na jakémkoli odstínu pleti," popisuje.

Stylista David Zyla, který má v péči řadu celebrit, dělí tělové barevné spektrum do pěti kategorií - odstíny bílé, růžové, žluté, béžové a hnědé - a nabízí více než 30 užších názvů, včetně porcelánově bílé či zlatohnědé.

"Žena, která nosí tělovou barvu, naznačuje, co může být skryto pod oblečením, a vyjadřuje tak své nejzákladnější já. Právě proto užívání více názvů pro barvu pleti dává smysl," podotýká Zyla.

,