Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Willsem na trůn, s Harrym na vojnu

  16:14aktualizováno  16:14
Je mu jedenadvacet a už shlíží na svět z poštovních známek. A to ani nebyl na Marsu, ani není prezidentem. Jen se narodil do dobré a bohaté rodiny, totiž té britské a královské. Jmenuje se William. A má bratra Henryho, zvaného Harry, který se občas napije, o čemž se pak dozví celý svět. Není to lehký život, ačkoliv je vystlán sametem.

Princi Williamovi bylo jedenáct, když se pokusil napadnout fotografy, kteří jeho matku a bratra v Alpách sledovali až na sjezdovku. Na cestě k reportérům jej zastavili až členové ochranky. Snad tehdy si William poprvé uvědomil, že jej čeká podivný život plný hysterické pozornosti okolí. O čtyři roky později, v roce 1997, zahynula při autohavárii jeho matka, kterou svět znal jako princeznu Dianu.

William a Harry nejen osiřeli, ale stali se také oběťmi vypjatě sentimentálního soucitu svých poddaných. Jejich chování na matčině pohřbu hodnotily všechny televizní stanice i noviny, včetně těch nejserióznějších. Zprávy o královských sourozencích totiž přitahují, a to nejen Brity. Své o tom ví britský bulvár, který v každé dívce, o niž některý z bratrů byť jen okem zavadí, vidí jejich "osudovou lásku". Královská rodina proto s médii vyjednává o tom, jak mohou zasahovat do soukromí jejích členů - a činí tak se střídavým úspěchem.

To nejčtenější britský časopis pro dospívající - Smash Hits - zvolil jiný marketingový tah. V době, kdy staršímu z bratrů nebylo ještě ani čtrnáct let, vytiskl 250 000 nálepek na školní brašny a penály s nápisem "I Love Willy" (Miluji Willyho). "Obvykle se o královskou rodinu nestaráme, ale naši čtenáři a čtenářky jej považují za vzor ideálního chlapce," konstatovala tehdy vydavatelka časopisu Kate Thorntonová.

Na trůn s Willsem!

Starší ze synů Diany, William Arthur Philipp Louis, se narodil 21. června 1982. Mluví se o něm jako o klidném a učenlivém, byť místy neobratně až stydlivě vystupujícím mladíkovi s obvyklými zájmy své věkové a sociální skupiny. Princ, jehož jméno si média zkrátila na "Wills", má rád moderní taneční a popovou hudbu, pokud možno rychlá auta i motocykly; už v sedmnácti vlastnil řidičský průkaz a vůz Volkswagen Golf. V oblibě má také hamburgery a sport, přičemž vyniká ve vodním pólu. Protože zatím nedokázal určit svého oblíbeného spisovatele, četba zřejmě nepatří k jeho koníčkům.

Královská rodina občas svolí, aby princ promluvil do tisku. Z takových rozhovorů se čtenář dozví, že se princ pokouší učit svahilsky, neboť miluje Afriku, ale moc mu ten jazyk do hlavy nejde. Že není dobrý kuchař, má rád modrou i zelenou a je levák. Že si také nějakou dobu zvykal na univerzitě ve skotském St. Andrews, odkud zkraje mínil odejít, ale dnes na ni nedá dopustit... Tisk však mnohem více zajímají finanční poměry. William chudý není: o svých nedávných 21. narozeninách získal právo disponovat kontem s třemi miliony liber (zhruba 133,5 milionu korun). Po dokončení studií získá ještě řádově desetinásobek této sumy.

William je také budoucí panovník. Nyní je ve frontě na trůn druhý: před ním stojí jeho otec Charles, třetí zůstává bratr Harry. Odhodlání ujmout se kralování projevil i při oslavě narozenin. "Není to otázka chtění, je to moje povinnost. Všechny ty historky, že nechci být králem, jsou nesmysl," sdělil odpovědný mladík veřejnosti. Nicméně, místo titulu Jeho královská výsost, který mu již nyní náleží, stále používá pouze příjmení Windsor. Tedy jen rodové jméno. Británie sice je konstituční monarchií, v níž se panovník těší jen ze značně omezených pravomocí, mnoho ostrovanů však považuje výběr krále za záležitost zásadního významu. O Williamově oblibě svědčí, že v roce 1997 si 51 procent Britů přálo, aby v následnictví přeskočil otce. O tři roky později se síly příznivců otce a syna vyrovnaly, takže se zdá, že Britové Charlesův příchod na trůn přežijí.

Na vojnu s Harrym!

Princ Harry, celým jménem Henry Charles Albert David, se narodil 15. září 1984. Je uvolněnější a otevřenější než jeho starší bratr. V každém případě má za sebou více škobrtnutí a prohřešků; ty by však jistě nebyly tak halasně propírány, kdyby se byl nenarodil do královské kolébky. Harry se nechal několikrát přistihnout, jak pije alkohol. A to i v době, kdy byl pro tuto jinak legální kratochvíli ještě mladý. Navíc byl viděn, jak popotahuje z cigarety s marihuanou. V Londýně, který proslul tanečními kluby s kokainovými večírky, by šlo jinak o vcelku nevinnou zábavu... Případu se ovšem chopila média. Princ Charles a Harryho otec nakonec odvezl syna na jeden den do sanatoria, kde se léčí mladiství narkomani. Harry tu s pacienty diskutoval prý proto, aby si uvědomil zhoubnost zneužívání návykových látek.

Mladší z Dianiných synů nedělal rodině radost ani ve škole. Některé předměty musel opakovat, měl problémy s postupovými zkouškami. I proto specialisté na dění v královském paláci naznačují, že Harry možná záhy nastoupí do armády, jak ostatně velí rodinná tradice. "Pobyt v armádě by mohl dát jeho životu řád, který se pro něj zdá důležitý," prohlásil zpravodaj stanice BBC Nicholas Wittchell poté, co Británie spatřila pochodujícího Harryho v čele dobrovolnických kadetských oddílů na prestižní střední škole v Etonu, kde princ studuje.

Oheň ve vlasech i na střeše

Ještě jednou se jinak vášnivý i talentovaný sportovec Harry stal námětem novinových článků, nikoliv však vlastní vinou. Kauzu vyprovokovaly jeho zrzavé vlasy, které má společné s někdejším milencem své matky Diany, jezdeckým důstojníkem Jamesem Hewittem. Rána přišla nejen od tisku, ale také zevnitř, z rodiny. Legitimní původ nejen Harryho, ale i Williama loni zpochybnil jejich vlastní strýc Edward, nejmladší bratr prince Charlese a v pořadí sedmý následník trůnu. Hewitt sice otcovství v případě obou chlapců odmítl, fámám přesto nezamezil. Vše zůstalo při starém i díky Charlesovi, který oba mladíky stále a neochvějně považuje za své. Je tedy možné, že z Williama bude král a z Harryho generál. Zatím se však zdá, že oba mají jiné plány: co nejvíce a nejdéle se bavit.

Na Williamův účet si zažertoval i britský komik Aaron Barschak, který se na nedávnou oslavu jeho narozenin vloudil v převleku za "teroristu" - v karikatuře arabského oděvu prý představoval Usámu bin Ládina. Komik dokonce vstoupil za princem na pódium a na chvíli mu sebral mikrofon. Ostatně, podobný výstup Barschak už jednou předvedl - podobně se předvedl při vystoupení londýnského starosty Kena Livingstona. Orientální kostým mu jeho kousek usnadnil: narozeninový večírek byl totiž na Williamův popud koncipován jako africký.

Synové princezny Diany a prince Charlese, princové William(vlevo)a Harry

Princ William vystupuje z auta po úspěšně zvládnutých řidičských zkouškách

Princ William s instruktorem Chrisem Gilbertem během řidičské zkoušky

Britská královna matka, která slavila své 101. narozeniny, rozdávala úsměvy na všechny strany. Ačkoli oslavy byly skromnější a možná i upřímnější než loňské sté jubileum, královna je spolu se stovkami poddaných vychutnávala navzdory zdravotním potížím a jistému nebezpečí, které Londýnu připomněl tento týden teroristický výbuch. (4. srpna 2001)

Princ Harry

Britský následník trůnu princ Charles (vlevo) se synem Williamem jdou za rakví nedávno zesnulé královny matky během procesí, při kterém byly královniny ostatky převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Princ William

Princ William

Princ Charles a Princ William na oslavě 50. výročí korunovace britské královny Alžběty II. (2. května 2003)

Willian, Harry a jejich otec Charles. Kdo z nich první nastoupí na trůn?Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Další z rubriky

Zpěvačka Cher popírá práci chirurgů, mladě prý vypadá díky stravě

Zpěvačka Cher (Los Angeles, 12. dubna 2017)

Zpěvačka a herečka Cher (72) je veselá kopa. Za její vizáží stojí stovky hodin práce šikovných rukou plastických...

Šikanovali mě, ale ze svého původu jsem udělala přednost, řekla Leová

MISS POD LUPOU: Česká Miss Earth 2013 Monika Leová

Moderátorka Monika Leová (26) přiznala, že si jako malá prošla šikanou, kterou bohužel zažívá dodnes. „Ale už jsem to v...

S kuchaři mám soucit, nejsem prudící zákazník, říká Markéta Hrubešová

Markéta Hrubešová na soutěži O nejlepší školní oběd, která se odehrála v Brně.

Jídlo je pro herečku Markétu Hrubešovou (46) vášeň, ale vůli otevřít vlastní restauraci v sobě nenašla. „Ráda navařím,...

Najdete na iDNES.cz