Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Willsem na trůn, s Harrym na vojnu

  16:14aktualizováno  16:14
Je mu jedenadvacet a už shlíží na svět z poštovních známek. A to ani nebyl na Marsu, ani není prezidentem. Jen se narodil do dobré a bohaté rodiny, totiž té britské a královské. Jmenuje se William. A má bratra Henryho, zvaného Harry, který se občas napije, o čemž se pak dozví celý svět. Není to lehký život, ačkoliv je vystlán sametem.

Princi Williamovi bylo jedenáct, když se pokusil napadnout fotografy, kteří jeho matku a bratra v Alpách sledovali až na sjezdovku. Na cestě k reportérům jej zastavili až členové ochranky. Snad tehdy si William poprvé uvědomil, že jej čeká podivný život plný hysterické pozornosti okolí. O čtyři roky později, v roce 1997, zahynula při autohavárii jeho matka, kterou svět znal jako princeznu Dianu.

William a Harry nejen osiřeli, ale stali se také oběťmi vypjatě sentimentálního soucitu svých poddaných. Jejich chování na matčině pohřbu hodnotily všechny televizní stanice i noviny, včetně těch nejserióznějších. Zprávy o královských sourozencích totiž přitahují, a to nejen Brity. Své o tom ví britský bulvár, který v každé dívce, o niž některý z bratrů byť jen okem zavadí, vidí jejich "osudovou lásku". Královská rodina proto s médii vyjednává o tom, jak mohou zasahovat do soukromí jejích členů - a činí tak se střídavým úspěchem.

To nejčtenější britský časopis pro dospívající - Smash Hits - zvolil jiný marketingový tah. V době, kdy staršímu z bratrů nebylo ještě ani čtrnáct let, vytiskl 250 000 nálepek na školní brašny a penály s nápisem "I Love Willy" (Miluji Willyho). "Obvykle se o královskou rodinu nestaráme, ale naši čtenáři a čtenářky jej považují za vzor ideálního chlapce," konstatovala tehdy vydavatelka časopisu Kate Thorntonová.

Na trůn s Willsem!

Starší ze synů Diany, William Arthur Philipp Louis, se narodil 21. června 1982. Mluví se o něm jako o klidném a učenlivém, byť místy neobratně až stydlivě vystupujícím mladíkovi s obvyklými zájmy své věkové a sociální skupiny. Princ, jehož jméno si média zkrátila na "Wills", má rád moderní taneční a popovou hudbu, pokud možno rychlá auta i motocykly; už v sedmnácti vlastnil řidičský průkaz a vůz Volkswagen Golf. V oblibě má také hamburgery a sport, přičemž vyniká ve vodním pólu. Protože zatím nedokázal určit svého oblíbeného spisovatele, četba zřejmě nepatří k jeho koníčkům.

Královská rodina občas svolí, aby princ promluvil do tisku. Z takových rozhovorů se čtenář dozví, že se princ pokouší učit svahilsky, neboť miluje Afriku, ale moc mu ten jazyk do hlavy nejde. Že není dobrý kuchař, má rád modrou i zelenou a je levák. Že si také nějakou dobu zvykal na univerzitě ve skotském St. Andrews, odkud zkraje mínil odejít, ale dnes na ni nedá dopustit... Tisk však mnohem více zajímají finanční poměry. William chudý není: o svých nedávných 21. narozeninách získal právo disponovat kontem s třemi miliony liber (zhruba 133,5 milionu korun). Po dokončení studií získá ještě řádově desetinásobek této sumy.

William je také budoucí panovník. Nyní je ve frontě na trůn druhý: před ním stojí jeho otec Charles, třetí zůstává bratr Harry. Odhodlání ujmout se kralování projevil i při oslavě narozenin. "Není to otázka chtění, je to moje povinnost. Všechny ty historky, že nechci být králem, jsou nesmysl," sdělil odpovědný mladík veřejnosti. Nicméně, místo titulu Jeho královská výsost, který mu již nyní náleží, stále používá pouze příjmení Windsor. Tedy jen rodové jméno. Británie sice je konstituční monarchií, v níž se panovník těší jen ze značně omezených pravomocí, mnoho ostrovanů však považuje výběr krále za záležitost zásadního významu. O Williamově oblibě svědčí, že v roce 1997 si 51 procent Britů přálo, aby v následnictví přeskočil otce. O tři roky později se síly příznivců otce a syna vyrovnaly, takže se zdá, že Britové Charlesův příchod na trůn přežijí.

Na vojnu s Harrym!

Princ Harry, celým jménem Henry Charles Albert David, se narodil 15. září 1984. Je uvolněnější a otevřenější než jeho starší bratr. V každém případě má za sebou více škobrtnutí a prohřešků; ty by však jistě nebyly tak halasně propírány, kdyby se byl nenarodil do královské kolébky. Harry se nechal několikrát přistihnout, jak pije alkohol. A to i v době, kdy byl pro tuto jinak legální kratochvíli ještě mladý. Navíc byl viděn, jak popotahuje z cigarety s marihuanou. V Londýně, který proslul tanečními kluby s kokainovými večírky, by šlo jinak o vcelku nevinnou zábavu... Případu se ovšem chopila média. Princ Charles a Harryho otec nakonec odvezl syna na jeden den do sanatoria, kde se léčí mladiství narkomani. Harry tu s pacienty diskutoval prý proto, aby si uvědomil zhoubnost zneužívání návykových látek.

Mladší z Dianiných synů nedělal rodině radost ani ve škole. Některé předměty musel opakovat, měl problémy s postupovými zkouškami. I proto specialisté na dění v královském paláci naznačují, že Harry možná záhy nastoupí do armády, jak ostatně velí rodinná tradice. "Pobyt v armádě by mohl dát jeho životu řád, který se pro něj zdá důležitý," prohlásil zpravodaj stanice BBC Nicholas Wittchell poté, co Británie spatřila pochodujícího Harryho v čele dobrovolnických kadetských oddílů na prestižní střední škole v Etonu, kde princ studuje.

Oheň ve vlasech i na střeše

Ještě jednou se jinak vášnivý i talentovaný sportovec Harry stal námětem novinových článků, nikoliv však vlastní vinou. Kauzu vyprovokovaly jeho zrzavé vlasy, které má společné s někdejším milencem své matky Diany, jezdeckým důstojníkem Jamesem Hewittem. Rána přišla nejen od tisku, ale také zevnitř, z rodiny. Legitimní původ nejen Harryho, ale i Williama loni zpochybnil jejich vlastní strýc Edward, nejmladší bratr prince Charlese a v pořadí sedmý následník trůnu. Hewitt sice otcovství v případě obou chlapců odmítl, fámám přesto nezamezil. Vše zůstalo při starém i díky Charlesovi, který oba mladíky stále a neochvějně považuje za své. Je tedy možné, že z Williama bude král a z Harryho generál. Zatím se však zdá, že oba mají jiné plány: co nejvíce a nejdéle se bavit.

Na Williamův účet si zažertoval i britský komik Aaron Barschak, který se na nedávnou oslavu jeho narozenin vloudil v převleku za "teroristu" - v karikatuře arabského oděvu prý představoval Usámu bin Ládina. Komik dokonce vstoupil za princem na pódium a na chvíli mu sebral mikrofon. Ostatně, podobný výstup Barschak už jednou předvedl - podobně se předvedl při vystoupení londýnského starosty Kena Livingstona. Orientální kostým mu jeho kousek usnadnil: narozeninový večírek byl totiž na Williamův popud koncipován jako africký.

Synové princezny Diany a prince Charlese, princové William(vlevo)a Harry

Princ William vystupuje z auta po úspěšně zvládnutých řidičských zkouškách

Princ William s instruktorem Chrisem Gilbertem během řidičské zkoušky

Britská královna matka, která slavila své 101. narozeniny, rozdávala úsměvy na všechny strany. Ačkoli oslavy byly skromnější a možná i upřímnější než loňské sté jubileum, královna je spolu se stovkami poddaných vychutnávala navzdory zdravotním potížím a jistému nebezpečí, které Londýnu připomněl tento týden teroristický výbuch. (4. srpna 2001)

Princ Harry

Britský následník trůnu princ Charles (vlevo) se synem Williamem jdou za rakví nedávno zesnulé královny matky během procesí, při kterém byly královniny ostatky převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Princ William

Princ William

Princ Charles a Princ William na oslavě 50. výročí korunovace britské královny Alžběty II. (2. května 2003)

Willian, Harry a jejich otec Charles. Kdo z nich první nastoupí na trůn?
Nejčtenější

Bavič Petr Novotný opět bojuje o život. Selhal mu organismus

Petr Novotný

Bavič a moderátor pořadů Novoty či Dobroty Petr Novotný (70) leží v nemocnici v kritickém stavu. Na ARO ve Vojenské...

Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...Amerika nebyl dobrý nápad, pořád jsem brečela, přiznala Prachařová

Mariana Prachařová

Zpěvačka Mariana Prachařová (23) se rozhodla postavit na vlastní nohy a vydala se sama do Ameriky. Tímto rozhodnutím ze...

Lawrencová o úniku nahých fotek: Jako by se mnou spala celá planeta

Jennifer Lawrencová (Toronto, 10. září 2017)

Hvězda filmů X-Men a Hunger Games Jennifer Lawrencová (27) opět zavzpomínala na incident z roku 2014. Hackeři tenkrát...

Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II.

Třináctého února zemřel dánský princ Henrik

Po vážné nemoci zemřel v noci na středu dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II. Třiaosmdesátiletý šlechtic...

Další z rubriky

Kate byla na filmových cenách za hvězdu. Černý protest nepodpořila

Vévodkyně Kate a princ William na udílení cen BAFTA (Londýn, 18. února 2018)

Na udílení cen Britské filmové a televizní akademie dorazili i princ William (35) a jeho manželka Kate (36). Těhotná...

Hezky se obléct umí každý, důležitější je vaše duše, radí Jolie dcerám

Angelina Jolie a její děti Vivienne, Shiloh, Knox a Zahara (Toronto, 10. září...

Angelina Jolie (42) po rozchodu s manželem Bradem Pittem (54) vychovává sama šest dětí. Herečka a režisérka prozradila,...

Gigi Hadidová trpí Hashimotovou nemocí. Svoje tělo miluji i s ní, říká

Gigi Hadidová (Londýn, 5. prosince 2016)

Gigi Hadidová (22), vlastním jménem Jelena Noura Hadidová, se občas stává terčem kritiky kvůli neustálému přibírání a...

Najdete na iDNES.cz