Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlý: Herci jsou námezdní krysy

  12:19aktualizováno  12:19
Co je nejpozoruhodnějšího na herci a moderátorovi Petru Rychlém? Jeho hřmotný televizní humor? Nebo spíše o poznání subtilnější výkony na divadelních prknech? Snad. Ale pokud bychom hledali co nejvýstižnější reklamní slogan na značku Rychlý, mohli bychom si vypůjčit vousaté - přišel, viděl, zvítězil.
Herci jsou podle něj jen námezdní krysy. Ale Petra Rychlého to nijak netrápí. Vzal to jako fakt a zamířil k úspěchu, který před ním otevřela ctižádost a důrazný tah na bránu.

* Jste ctižádostivý?
Ano, jsem ctižádostivý. Asi to k mé profesi patří. Ctižádost nás žene dopředu. Snad se někoho nedotknu, ale myslím si, že každý herec má touhu hrát hlavní role, nesejít z jeviště, být na něm co nejdéle.

* A být populární...
Samozřejmě i to. Že vás lidi na ulici poznávají, to k úspěchu v herectví prostě patří. A popularita je důležitá zvlášť v dnešní době, kdy jsou poměry v branži docela tvrdé.

* Za svým cílem prý dokážete jít velmi tvrdě. Vaše žena řekla, že i přes mrtvoly. Asi s nadsázkou, ne?
Přirozeně, že jsem nikdy nikoho neodkrágloval. Anedělám ani žádné podrazy. Věřte, že mám čisté svědomí. Ale jakmile si vytknu cíl, tak ho chci samozřejmě zasáhnout.

* Vy jste už před čtyřicítkou dosáhl cílů, k nimž jiní herci směřují mnohem déle. Nebo se k nim vůbec nedoberou. Jste úspěšný, finančně zajištěný, postavil jste dům. Jste spokojený?
Jsem. Ale taky proto, že celá moje rodina je zdravá, a to nechci zakřiknout. Ano, dům máme, syny už máme a vlastně zbývá jen zasadit strom. Ale to, co vypadá jako pohádka, má taky druhou stranu. Jo, Rychlému se daří a postavil si dům, ale někdo už třeba nevidí, že ten dům musel postavit za nějaké peníze a že si je musel půjčit, že si musel vzít hypotéku a banka má dost neúprosný splátkový kalendář.

První tři roky jsem byl absolutně pokorný

* Takže z Divadla na Vinohradech jste před nějakými pěti šesti lety odešel kvůli penězům?
Nejen. Souviselo to i se ctižádostí herce a taky s cílem, který jsem před sebe postavil. Přišel jsem z divadla v Mostu a první tři roky jsem byl samozřejmě absolutně pokorný. A šťastný, že můžu vedle Viktora Preisse držet kopí. Koneckonců i tím se člověk učí. Já jsem se učit chtěl a taky jsem se naučil. Stačilo se dívat na ty velké herce a herečky. Ale pak už jsem si připadal jako dostihový kůň stržený před startem. Rád bych vyrazil, ale ani po šesti letech angažmá mi nebylo dopřáno.

* Ztratil jste trpělivost?
Tak trochu. Tehdy jsem pracoval na velké scéně, ale co si budeme nalhávat, je to rozpočtová organizace a tam slušné peníze na provoz čtyřčlenné rodiny těžko vyděláte. Proto někteří herci běhají po celé Praze, z rádia na dabingy a pak na plesy. Někdy vlastně děláme všechno - i to, co tak úplně skvěle neovládáme. Jen proto, abychom si přivydělali.

* A jak to vypadá dnes na Fidlovačce? Tam vás objevili a už několik let jdete z role do role...
Není to zas tak úplně jednoduché. Dělají se čtyři premiéry nebo pět do roka. Z hlediska provozu scény je to dost, ale pro nás jako herce málo. Co já vím, takové představení, to je šest chlapů a dvě baby. Ty to mají u divadla vůbec daleko těžší.

* Jak to? To je mezi nimi taková konkurence?
Taky, ale všimněte si, že autoři pro ně tolik nenapíšou. Kus, kde hraje sedm chlapů a vedle nich je jen jedna ženská role, to není nic výjimečného. A to je pořád dokola. Dovedete si představit, jakou to v ansámblu může nadělat rotyku?

* Dovedu. Ale nedovedu si představit, co s tím.
Ono se říká, když ty ženské začnou v souboru mrmlat, nasaď Dům doni Bernardy. Tam hrají samé ženské, Lorca pro ně napsal hned devět rolí.

Zábava mě zviditelnila

* Berete divadlo vážně, nebo jen jako odrazový můstek k showbyznysu?
Smrtelně vážně. Chtěl jsem ho dělat už od deseti let a nikdy bych ho neopustil. Ve mně se potkávají dva světy. Dělám zábavný pořad v televizi, jezdím s vlastním programem, dělám show, srandičky, ale na druhé straně je tu i divadlo. A to je hrozně poctivá věc. Dva a půl měsíce opravdu dřete, ale když to vyjde, tak hrajete představení třeba tři roky. Když ne, dávají ho pětkrát a je pryč, ale sáhnete si tam na něco, něco se naučíte.

* Nejste přetížený? Máte divadlo, natáčení, vlastní show?
Zastupuje mě umělecká agentura, která plánuje moje akce. Respektují přednostně závazky v divadle a v televizi. Vlastně mi na půl roku vydají takový kalendář, v kterém mám jasně dáno, kde a s čím jsem. Hlídají i to, abych do jednoho města nepřijel dvakrát se stejným programem. Mimochodem, tyhle výjezdy mám opravdu rád. Strašně rád řídím, jezdím sám po republice a potkávám lidi, srovnám je. Prostě sleduju publikum. Je zajímavé porovnávat jeho reakce.

* Kdysi jste na základě takových pozorování řekl, že jsme nějak zhrubli...
Nejsem si jistý, čím to je, že lidi už nemají na nějakou tu zdlouhavost chuť. Všechno chtějí rychle, a když to rychle dostanou, zase od toho utíkají. Skoro nikomu se už nechce přemýšlet o nějaké pointě složitého vtipu.

* A není to tím, že vás na základě televizního angažmá vyhledává jeden typ publika?
Ano, připouštím. V divadle to nijak detailně zmapované nemám, ale vím, že diváci bývají velmi mile překvapeni. Nicméně zábava mě zviditelnila a bez ní by mi nikdo nenabídl televizní inscenaci nebo film. A když mi bylo pětatřicet, už jsem nechtěl dál čekat.

Černí baroni? Skvělé!

* Vy jste na Fidlovačce režíroval před třemi lety představení. Proč jste se k tomu nevrátil?
Nevím, neptal jsem se proč. Myslím si, že to představení nebylo tak úspěšné, jak být mělo. Navíc jsme ho uvedli v začátcích divadla. Lidi ještě nebyli zvyklí chodit.

* Takže vás k režii už vedení nepustilo?
Tak to není. Já jsem si o takové věci ani neříkal. Nikdy jsem žádné přehnané režisérské ambice neměl. Jsem ale rád, že jsem si to vyzkoušel. Bylo to poučné.

* Novou zkušenost jste udělal i při natáčení televizního seriálu. Jaké to bylo pracovat na Černých baronech s režisérem Jurajem Herzem?
Skvělé a skvělé bylo i obsazení. Když postavili náš velitelský sbor do řady, tak jsem udělal vlevo hleď a vedle mě stál Bolek Polívka, Oldřich Kaiser, Karel Heřmánek, Tomáš Töpfer, Slávek Jandák. Rozklepala se mi kolena.

* Jak to dopadlo?
Výborně, doufám. Natáčení skončilo. Seriál se bude stříhat. Jedenáct dílů by se ve vysílání České televize mohlo objevit začátkem příštího roku.

* V Baronech vás nasadili do all stars týmu. Vyplynou z toho nějaké další nabídky?
Jsem rád, že jsem se s těmi lidmi seznámil, že o sobě víme. Není vyloučeno, že to nějak zúročím. Víte, my herci jsme vlastně takové námezdní krysy. Čekáme na práci. Musíme. My ji nerozdáváme. Dobrým výkonem si říkáme o další zakázku.

* Říkáte to s obdivuhodným klidem. To vás nefrustruje, že jste vydán na pospas producentům a režisérům?
Ale tak to přece chodí. Divadlo, film prostě mají takový řád. Teď se mi o tom mluví dobře, protože já, jak se říká, jsem nažranej. Já jsem si pěkné role zahrál a věřím, že ještě zahraju.

PETR RYCHLÝ (37)
Vystudoval Střední ekonomickou školu v Karlových Varech. Po maturitě nastoupil do Městského divadla v Mostě. Třikrát se neúspěšně pokoušel o přijetí na pražskou DAMU. V roce 1992 začal hostovat v Divadle na Vinohradech, odkud v roce 1998 odešel do soukromého Divadla na Fidlovačce. Pátým rokem uvádí novácký pořad Natoč to! Přednedávnem dokončil natáčení Černých baronů pod vedením režiséra Juraje Herze. Je ženatý, má dva syny.

Autoři:


Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Eva Pilarová skončila s vážným úrazem v nemocnici

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Eva Pilarová

Zpěvačka Eva Pilarová (78) musela být po vážném úrazu okamžitě odvezena do nemocnice a neprodleně operována....Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Bývalá tenistka Martina Hingisová se podruhé vdala

Martina Hingisová si vzala sportovního lékaře Harryho Leemanna.

Někdejší tenisová světová jednička Martina Hingisová (37) se v pátek ve švýcarském městě Bad Ragaz podruhé vdala. Vzala...

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Další z rubriky

Barrymore se vyhýbá seznamovacím aplikacím. Nechce skončit zavražděná

Drew Barrymore (12. ledna 2014)

Drew Barrymore (43) se před dvěma lety rozvedla se svým třetím manželem Willem Kopelmanem (40). Hvězda Charlieho...

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Trumpova milenka odchází z televize, podpoří prezidentovu kampaň

Kimberly Guilfoyleová (New York, 22. března 2018)

Nová přítelkyně nejstaršího syna prezidenta USA, Donalda Trumpa juniora (40), Kimberly Guilfoyleová (49) opouští...

Najdete na iDNES.cz