Rusové našli zálibu v pivě

  12:38aktualizováno  12:38
- Vodka je Rusko, říká se. Po celá staletí tento elixír inspiroval, podpíral a ruinoval Rusy. V uplynulých dvou nebo třech letech se však stalo nemyslitelné: Rusové houfně upouštějí od vodky a vrhají se na slabší alkohol - zejména pivo. To, po čem toužil Lenin, a čeho se nepodařilo dosáhnout Gorbačovovi, se nyní konečně daří dosáhnout volnému trhu, píše britský list The Times.
Mladší Rusové, zvláště generace dorůstající po pádu komunismu, nemají ani čas ani chuť na alkohol, který je více než kterýkoli jiný faktor spjatý s historickými slabostmi Ruska: alkoholismem, násilím, lajdáctvím, krachem podnikání, zmařenými nadějemi a rozpadem rodin. A poprvé mají alternativu: dobré, levné pivo, které se vaří v Rusku a nyní se distribuuje i do odlehlých vesnic.
Spotřeba piva se od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 každoročně zvyšuje o 500 miliónů litrů. Za loňský rok vypili Rusové 3,2 miliardy litrů zlatavého moku - o 27 procent více než v roce 1997. Stále ještě to vychází na pouhých 19 litrů na osobu - v porovnání s 83 litry v Americe a 129 v Německu. Spotřeba piva však neustále roste a zcela nečekaně ji vyhnal do výše loňský střemhlavý pád hodnoty rublu.
Loni v srpnu popíjeli Rusové velké množství módního dovozového piva. Proslulá evropská jména jako Heineken, Bitburg, Carlsberg a Kronenbourg zdobila slunečníky stínící nové kiosky s pivem v moskevských parcích. V "irských" pivnicích se podával Guinness.
Ale vinou devalvace se náhle staly tyto zahraniční druhy piv příliš drahé. Místní pivovary si uvědomily svou šanci. Ruským pivovarnickým centrem se rychle stal Petrohrad. Jedna ze společností - pivovar Baltika - je nyní největší svého druhu ve východní Evropě a jeho pivo se stává kultem mezi Rusy, pyšnými na to, že konečně mají pivo, které může konkurovat západním značkám. Baltika pokrývá svou produkcí 15 procent trhu.
Postkomunistický přechod na nápoje s nižším obsahem alkoholu je přesně to, co komunističtí byrokraté navrhovali už od revoluce. Vodka byla v letech 1917-1936 oficiálně zakázána. Cílem zákazu bylo vymýtit opilství carských dob. Lenin brojil proti vodce, nemohl však úspěšně bojovat proti tradici, která se zrodila v 15. století a v minulém století držela ve smrtícím sevření ruské mužiky. Její pití bylo povoleno až za druhé světové války, kdy měla dodat kuráž vojákům.
V Brežněvově éře měli oficiální činitelé grandiózní plány - hodlali pozvat západní pivovary, aby pomohly položit v Sovětském svazu základy pivovarnictví. Ale nic z toho nebylo. Gorbačov si svým zákazem prodeje vodky vysloužil trvalou a všeobecnou nepopularitu. Stát vydělával na daních z vodky tolik, že veškeré návrhy na zastavení její produkce narážely na odpor. Staly se však impulsem k tajné výrobě samohonky, která si s neúprosnou pravidelností každoročně vybírá daň na lidských životech.
Ruské pivo nebylo nikdy v minulosti dostatečnou náhradou za vodku - nebylo pasterizované, bylo mdlé a většinou nebylo k mání.
Politika a trh dopomohly k rozkvětu pivovarnictví zruinováním konkurence. Rusko přišlo o většinu bývalých sovětských republik produkujících víno a prakticky veškerá vína dodávaná do Moskvy z Gruzie a Moldavska jsou falšované břečky posílané na trh gangstery. Také vodka značně utrpěla všeobecně rozšířeným falšováním, při němž jsou směsky surového alkoholu vydávány za značkový alkohol.
Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Dublérka Jovovichové při natáčení přišla o ruku, teď žaluje producenty

Olivia Jacksonová

Britská kaskadérka Olivia Jacksonová (35) zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou (42) při natáčení filmu Resident...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Zpovědi dětských hvězd: Michal Dvořák z Lucie ve 14 letech zazářil ve filmu

Michal Dvořák ve filmu Sonáta pro zrzku (1980)

Málokdo ví, že člen skupiny Lucie a zakladatel Vivaldianna Michal Dvořák (53) zazářil ve svých čtrnácti letech ve...

SOCKY: Krásná Alex z Hradu ukazuje zákulisí. A pátráme, kdo zbil novináře

Socky

Týden utekl jako voliči levice k ANO a je tu nový díl satirického pořadu Dominika Vršanského. Podíváme se třeba na...

Tréninky mi chybět nebudou, řekl o deset kilo lehčí vítěz StarDance Dvořák

Jiří Dvořák

Vítěz taneční soutěže StarDance Jiří Dvořák (51) sice od začátku natáčení shodil deset kilo, ale odnesl si mnohem víc....

Najdete na iDNES.cz