Rusové mají rádi honosné svatby

Kolony dlouhých limuzín, svatební modely od Versaceho, líbánky na ostrově Mauricius a další nákladné rozmary patří k zálibám současných ruských novomanželů. Honosné a okázalé svatby jsou součástí tzv. nového ruského stylu oblíbeného u dnešní ruské společnosti, která nezřízený přepych považuje za nezbytnou součást svého image. Zpěvák Nikolaj Baskov, který patří k největším ruským pěveckým hvězdám, nedávno šokoval ruskou společnost svatbou, která podle médií přišla přinejmenším na půl miliónu dolarů.

Vzal si studentku, dceru bohatého podnikatele Borise Špigela, který se specializuje na farmaceutický průmysl. Blonďatý tenor Velkého divadla nezanedbal ani nejmenší detail honosných veselek.

Dokonalý oděv včetně kabátu s norkovým límcem, hostina v nejdražší moskevské restauraci Metropol pro tři stovky hostů, svatební noc v prezidentském apartmá hotelu Metropol a svatební cesta do Paříže byly podle ženicha samozřejmou součástí nejdůležitější události v jeho životě.

Nevěsta se honosila modelem od ruského módního návrháře Valentina Judaškina ušitého prý ručně z jemné krajky dlouhé asi půl kilometru. Cena jejích svatebních šatů se pohybovala údajně kolem několika desítek tisíc dolarů, zatímco ženich se spokojil s oblekem za 5000 dolarů.

U večeře si hosté mohli pochutnat na nadívaných křepelkách, smažených lososech, černém kaviáru a dalších lahůdkách. Mezi pozvanými byl premiér Michail Kasjanov či zpěvačka Alla Pugačovová. Ta prý novomanželům darovala obrovskou kytici z umělých květů a popřála jim, aby jejich láska nevadla, stejně jako umělé květy.

Hned ráno po svatbě se novomanželé vydali do Paříže, kde strávili líbánky v tamním hotelu Ritz. Jak se pochlubili časopisu Sedm dnů, pronajali si nejdražší apartmá v hotelu.

Bohaté rodiny si o slavnostním dnu neodpustí některé další výstřednosti. V módě je nyní například půjčovat si nejen lincolny či tzv. retromobily, ale i vrtulníky. Za 850 dolarů na hodinu je nabízejí svatební kanceláře v Moskvě a jiných městech.

V oblibě jsou dnes také ohňostroje. K službám je několik pyrotechnických kanceláří, které garantují dokonalý efekt i bezpečnost. Ceny za ohnivou podívanou na nebi jsou od 200 dolarů.

V poslední době je velice módní vypouštět o svatebním dnu holuby. Obvykle se tento "obřad" koná před kostelem, v Moskvě například v areálu památníku Poklonná hora před chrámem svatého Georgije. Podle toho, zda se holubi nacházejí v krabici, nebo v kleci, zaplatí klienti za tento rozmar od 40 do sta dolarů.

Za sovětských časů se novomanželé v den své svatby obvykle spokojili s položením květin k pomníku Vladimira Iljiče Lenina nebo válečných hrdinů. V Moskvě dnes chodí před Iverskou bránu, kde u vchodu do Kremlu rozbíjejí po přípitku křišťálové sklenice. Na tomto místě je tzv. nulový kilometr, odkud se počítá vzdálenost od Moskvy. Má se přitom za to, že tady je jakýsi "kruh štěstí".

Chodí se také k pomníkům, například k Obelisku vítězství na Poklonné hoře. Obvykle nejde o pietu, ale spíše o pití šampaňského, fotografování a filmování. Fotograf či kameraman stojí obvykle kolem dvou set dolarů na hodinu.

Z bohaté nabídky svatebních služeb si novomanželé mohou vybírat na internetových stránkách. Všechny vybízejí zájemce, aby na tak důležité události, jako je svatba, nešetřili.