Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rostliny se umí těšit ze života

  11:49
Průkopníkem výzkumů světa rostlin byl americký vědec Cleeve Backster. Jedno únorové ráno roku 1966 zalil ve své laboratoři dekorativní keřík a napadlo ho zjistit, kolik času uplyne, než se voda dostane od kořenů k listům.
Připojil listy rostliny na elektrody detektoru lži. Přístroj náhle začal zaznamenávat známou křivku, takzvaný "vzorec radosti", který vznikal vždy, když člověk připojený k detektoru lži byl něčím příjemně překvapen. Zvláštní, že by se rostlina potěšila vodě?

Oficiální věda považovala Backstera za lháře a nebrala ho vážně. V knize, která vyšla v roce 1968 a položila základy výzkumu rostlin, vědec tvrdí, že rostliny nejen že cítí, ale také vnímají, milují, bojí se, pamatují si, rozlišují lidi.

Tuto hypotézu musel Backster obhajovat před oficiální vědou, pobouřenou americkou veřejností a dokonce i před soudem. Rostliny přece nemají orgány, kterými by mohly sledovat okolní svět. Jakým způsobem tedy reagují?

Na základě Backsterových výzkumů vyvinuli Japonci přístroj, který měří "duševní stav" rostlin. Senzory se připevňují na listy a hodnotí jejich subjektivní pocity, o kterých informují barevné žárovky. Pokud se rozsvítí červené světlo, znamená to, že rostlina má velikou radost.

Dalším otřesem pro konzervativní vědce byly zprávy, že rostliny spolu komunikují a předávají si informace. Dlouhou dobu tomu odmítali uvěřit. Američtí chemici David Rudes a Gordon Orians pozorovali lesy v okolí Seattlu, které byly jednou za deset let pravidelně
napadány škůdci. Hmyz nejdříve hltavě ožíral listy stromů, ale po nějaké době začal z neznámých důvodů hynout. Vědci se snažit přijít této záhadě na kloub.

Příčinu záhadné smrti hmyzu objasnily laboratorní pokusy. Ukázalo se, že stromy po napadení změnily složení proteinů v listech a hmyz pak umíral na nedostatek potřebných živin. Překvapivé však bylo zjištění, že chemické složení listů změnily také stromy v oblastech, kam hmyz ještě nepronikl. Je jasné, že stromy se o tom museli dozvědět od svých napadených příbuzných, ale jak?

Prvotní myšlenka, že stromy komunikují prostřednictvím kořenů, se ukázala jako mylná. Až po mnoha pokusech se ukázalo, že rostliny reagují na různé pachy. Stromy napadené škůdci vylučují totiž ethylen, vítr jej přenáší k sousedním stromům a vyvolává v nich nepokoj. Stromy jsou tím varovány a mohou se připravit na boj se škůdci.

Otázka, zda rostliny mohou cítit bolest, vyvolávala ještě před několika lety u vědců pouze smích. Nedávno ale v tkáních rostlin objevili hormon příbuzný prostaglandinu, což je látka, která u lidí a zvířat odpovídá za vnímání bolesti.

Některé rostliny dokonce při onemocnění nebo poranění vylučují kyselinu salicylovou, základní složku aspirinu. Jak je známo, aspirin chemicky neutralizuje prostaglandin a tím působí na utišení bolesti.

Velice zajímavé experimenty prováděli švýcarští vědci. Napadlo je umístit rostliny do elektrostatického pole, což je pole se stálým elektrickým nábojem. Elektrostatický náboj zemské atmosféry se přitom v průběhu miliónů let postupně měnil. Vědci v laboratoři napodobili kdysi existující pole a umístili do nich současné rostliny, které se tím ocitly jakoby v minulosti.

Výsledky byly překvapivé! Semena kukuřice si "vzpomněla", že tato obilnina měla kdysi sedm až čtrnáct drobných palic místo nám známých jedné až dvou velkých. Některé klíčky vyšlechtěné pšenice zase začaly velmi rychle růst; vědci v nich objevili zvláštní
růstové hormony, které ale současná pšenice už nemá.

V dávných dobách se velké úctě těšili lidé, kteří znali tajný jazyk rostlin a uměli se s nimi dorozumět - šamani, kouzelníci, čarodějnice. Podobné případy jsou už vzácností, přesto se vyskytují i dnes.

V šedesátých letech se tím proslavila Kanaďanka Dorothy Macklinová. Její proslulá "kouzelná zahrada" se rozkládala na severním pobřeží Skotska. V neúrodné jílovité půdě se dařilo nejenom různým druhům zeleniny, ale i exotickým květinám, což vědce samozřejmě ohromovalo. Macklinová měla jednoduché vysvětlení: vzývala duchy rostlin
a naslouchala jejich radám. S rostlinami může prý rozmlouvat každý člověk, jestliže se k nim obrací upřímně a s láskou.

Rovněž někteří němečtí pěstitelé si myslí, že rajčata se rodí chutnější a zdravější, pokud občas promlouvají k sazenicím. Pokusy profesora Manfreda Hofmanna ukázaly, že úrodnost rajčat, které dostávaly dávku "lidského tepla", se zvýšila v průměru o 22
procent a jejich plody byly větší a krásnější.

Zdá se, že rostliny jsou mnohem vnímavější, než jsme se dosud domnívali. Teprve nedávno začala věda uznávat, že i živočichové mají psychiku a myšlení. Objevily se nové obory zoologie, etologie a zoopsychologie, které zkoumají chování a psychiku zvířat. Možná, že brzy vznikne podobná situace i v botanice, napsal ruský časopis Ogoňok.

Autor:
  • Nejčtenější

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

19. dubna 2024  17:06,  aktualizováno  17:43

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

24. dubna 2024  11:01

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

21. dubna 2024

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

23. dubna 2024  8:30

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

David Beckham žaluje Marka Wahlberga, žádá přes 8 milionů dolarů

20. dubna 2024  15:11

Bývalý fotbalista David Beckham (48) se s hercem Markem Wahlbergem (52) spřátelil, když se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

27. dubna 2024

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do...

Prošla jsem si tvrdými životními zkouškami, říká violistka Jitka Hosprová

27. dubna 2024

Itálii díky třetímu manželovi považuje za svůj druhý domov. Violistka Jitka Hosprová v rozhovoru...

Jak Abrhám pomáhal, Šimek vyléval pralinky a Gott volal z krmítka. Krampol vypráví

26. dubna 2024

Premium Když se řekne Jiří Krampol, hned mi naskočí jeho role hostinského, který se v seriálu Synové a...

Vyčítali mi, že nejsem sexy. Ponižování je drsné, vzpomíná Anne Hathawayová

26. dubna 2024

Anne Hathawayové (41) bylo v jejích hereckých začátcích vyčítáno, že nemá žádný sex-appeal. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...