Raise daruje kostní dřeň její sestra

  8:48aktualizováno  8:48
- Lékaři objevili dárce kostní dřeně pro manželku někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, která trpí akutní leukémií a nyní se léčí na klinice v německém Münsteru. Podle agentury DPA to oznámil ve čtvrtek mluvčí nemocnice, kde se 67letá Raisa Gorbačovová od 26.července podrobuje chemoterapii.

Poté, co německý list Bild uveřejnil ve čtvrtek na přední straně zprávu o hledání vhodného dárce kostní dřeně pro bývalou první dámu Sovětského svazu, bylo podle mluvčího kliniky její vedení zaplaveno telefonáty.
Lékaři münsterské kliniky bez jakýchkoliv dalších podrobností sdělili, že nadále nebude třeba dárce kostní dřeně hledat, list Bild však upřesnil, že dárcem bude Raisina mladší sestra Ljudmila Titorenková, která přicestuje z Ruska do Münsteru v sobotu.
Michail Gorbačov připustil, že je vinou obav o manželku "téměř na konci sil".

Podle bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova leukémie jeho manželky "přišla z čista jasna" a oba je zaskočila.

"Ještě v květnu jsme byli v Austrálii. Raisa se cítila dobře a měli jsme na léto plno plánů," řekl Gorbačov (68) novinářům v Münsteru, kde s manželkou tráví v nemocnici každý den od časného rána do půl jedenácté v noci.

V Münsteru, kde paní Gorbačovová podstupuje na univerzitní klinice chemoterapii, jsou už i dcera Irina Virgangská a vnučky Xenia (19) a Nasťa (12). "Raisa nás potřebuje," řekl Gorbačov. Ve čtvrtek večer s dcerou poprvé společně navštívili pacientku v nemocnici. Vnučky by za ní ještě neměly chodit, ale měly by být poblíž.

Zdravotní stav 67leté manželky označil Gorbačov za vážný, ale proti začátku týdne podle něj vykazuje jisté zlepšení. Gorbačov také poděkoval za záplavu přání brzkého uzdravení a květin, které jsou pro ně pro všechny nekonečnou morální oporou.

Gorbačov sdělil, že na léčení Raisy v Münsteru se dohodl šéf Hematologického centra v Moskvě s kolegy z USA a s dvěma německými profesory - Rolandem Mertelsmannem z Freiburgu a Thomasem Büchnerem z Münsteru.

"V Rusku by byla léčba také možná," řekl Gorbačov, avšak podle názoru týmu zdravotnických expertů je v Německu lepší technické vybavení.

Münsterská klinika má nejen dlouholeté zkušenosti, ale od ledna také nejmodernější centrum na transplantaci kostní dřeně. Gorbačov však nemůže jednoznačně říci, zda bude muset Raisa tento zákrok podstoupit: "Lékaři o tom zatím nemluvili." Gorbačovovi mají k lékařům velkou důvěru, a zůstanou proto v Münsteru tak dlouho, jak lékaři uznají za nutné.

Raisa onemocněla v roce 1991, kdy byla za komunistického puče spolu s manželem několik dní pod dohledem stráží v domácím vězení. Tlumočník však řekl, že tehdejší nemoc s nynějším zdravotním stavem nesouvisí.

DPA minulý týden napsala, že Raisa dodnes pociťuje následky těžkého srdečního záchvatu, který utrpěla v srpnu 1991, kdy byla při pokusu o puč v rozpadajícím se Sovětském svazu společně s manželem tři dny zadržována na Krymu.

Autor:


Nejčtenější

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...

Řepka je obžalován ze zpronevěry. Za milion prodal cizí auto

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka prodal luxusní automobil Mercedes-Benz GL, který...

Soud řešil další kauzu Tomáše Řepky (44). Bývalý fotbalista prodal za milion korun auto, které nebylo jeho. Řepka k...Tereza Kostková se tajně vdala, prozradili její kolegové z divadla

Jakub Nvota a Tereza Kostková na premiéře hry Hrdinové (3. května 2018, pražské...

Tereza Kostková (42) se po třech letech od rozvodu vdala za režiséra Jakuba Nvotu (41). S tím byla poprvé viděna při...

Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Devátá řada StarDance: Písařovicová ukázala nohy, Genzer výraz medvěda

Richard Genzer se svou taneční partnerkou a přítelkyní (vpravo), 13. října 2018

V přímém přenosu České televize odstartovala devátá řada taneční soutěže StarDance. Desítka populárních osobností se v...

Další z rubriky

Kidmanová: Manželství s Tomem Cruisem mě ochránilo před obtěžováním

Nicole Kidmanová a Tom Cruise (13. července 1999)

Nicole Kidmanová (51) je přesvědčena, že manželství s hereckým kolegou Tomem Cruisem (56) ji ochránilo před sexuálním...

Po narození dcery už není můj život tak sobecký, říká Radek Štěpánek

Radek Štěpánek

Tenista Radek Štěpánek (39) chystá na 18. října oficiální rozlučku s kariérou. V pražské O2 areně nebudou chybět ani...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Najdete na iDNES.cz