Raise daruje kostní dřeň její sestra

  8:48aktualizováno  8:48
- Lékaři objevili dárce kostní dřeně pro manželku někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, která trpí akutní leukémií a nyní se léčí na klinice v německém Münsteru. Podle agentury DPA to oznámil ve čtvrtek mluvčí nemocnice, kde se 67letá Raisa Gorbačovová od 26.července podrobuje chemoterapii.

Poté, co německý list Bild uveřejnil ve čtvrtek na přední straně zprávu o hledání vhodného dárce kostní dřeně pro bývalou první dámu Sovětského svazu, bylo podle mluvčího kliniky její vedení zaplaveno telefonáty.
Lékaři münsterské kliniky bez jakýchkoliv dalších podrobností sdělili, že nadále nebude třeba dárce kostní dřeně hledat, list Bild však upřesnil, že dárcem bude Raisina mladší sestra Ljudmila Titorenková, která přicestuje z Ruska do Münsteru v sobotu.
Michail Gorbačov připustil, že je vinou obav o manželku "téměř na konci sil".

Podle bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova leukémie jeho manželky "přišla z čista jasna" a oba je zaskočila.

"Ještě v květnu jsme byli v Austrálii. Raisa se cítila dobře a měli jsme na léto plno plánů," řekl Gorbačov (68) novinářům v Münsteru, kde s manželkou tráví v nemocnici každý den od časného rána do půl jedenácté v noci.

V Münsteru, kde paní Gorbačovová podstupuje na univerzitní klinice chemoterapii, jsou už i dcera Irina Virgangská a vnučky Xenia (19) a Nasťa (12). "Raisa nás potřebuje," řekl Gorbačov. Ve čtvrtek večer s dcerou poprvé společně navštívili pacientku v nemocnici. Vnučky by za ní ještě neměly chodit, ale měly by být poblíž.

Zdravotní stav 67leté manželky označil Gorbačov za vážný, ale proti začátku týdne podle něj vykazuje jisté zlepšení. Gorbačov také poděkoval za záplavu přání brzkého uzdravení a květin, které jsou pro ně pro všechny nekonečnou morální oporou.

Gorbačov sdělil, že na léčení Raisy v Münsteru se dohodl šéf Hematologického centra v Moskvě s kolegy z USA a s dvěma německými profesory - Rolandem Mertelsmannem z Freiburgu a Thomasem Büchnerem z Münsteru.

"V Rusku by byla léčba také možná," řekl Gorbačov, avšak podle názoru týmu zdravotnických expertů je v Německu lepší technické vybavení.

Münsterská klinika má nejen dlouholeté zkušenosti, ale od ledna také nejmodernější centrum na transplantaci kostní dřeně. Gorbačov však nemůže jednoznačně říci, zda bude muset Raisa tento zákrok podstoupit: "Lékaři o tom zatím nemluvili." Gorbačovovi mají k lékařům velkou důvěru, a zůstanou proto v Münsteru tak dlouho, jak lékaři uznají za nutné.

Raisa onemocněla v roce 1991, kdy byla za komunistického puče spolu s manželem několik dní pod dohledem stráží v domácím vězení. Tlumočník však řekl, že tehdejší nemoc s nynějším zdravotním stavem nesouvisí.

DPA minulý týden napsala, že Raisa dodnes pociťuje následky těžkého srdečního záchvatu, který utrpěla v srpnu 1991, kdy byla při pokusu o puč v rozpadajícím se Sovětském svazu společně s manželem tři dny zadržována na Krymu.

Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Dublérka Jovovichové při natáčení přišla o ruku, teď žaluje producenty

Olivia Jacksonová

Britská kaskadérka Olivia Jacksonová (35) zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou (42) při natáčení filmu Resident...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Sestra Kardashianek je ve třiadvaceti letech nejlépe placenou modelkou

Kendall Jennerová

Kendall Jennerová (23) je druhý rok po sobě nejlépe placenou modelkou. Podle magazínu Forbes si v období od června 2017...

SOCKY: Krásná Alex z Hradu ukazuje zákulisí. A pátráme, kdo zbil novináře

Socky

Týden utekl jako voliči levice k ANO a je tu nový díl satirického pořadu Dominika Vršanského. Podíváme se třeba na...

Byly doby, kdy jsem veškerý volný čas prospala, říká Kateřina Kornová

Kateřina Kornová

Bývalá modelka, herečka a lektorka jógy Kateřina Kornová (51) nedávno zavzpomínala na krušné časy, které prožila coby...

Najdete na iDNES.cz