První hvězda internetu odchází do penze

Po deseti letech služby odchází první hvězda internetu do penze. Onou hvězdou je obyčejný kávovar, který počítačoví experti Cambridgeské univerzity v dohledné době přestanou snímat kamerou, protože se jejich laboratoř stěhuje do nové budovy. Pracovníci počítačového centra přišli na to, že je už jaksi nebaví chodit s šálkem v ruce přes půl budovy, aby pak zjistili, že je kávovar prázdný. Umístili proto u něj kameru, napsali program a začali přenášet obraz kávovaru na své počítače, aby přesně věděli, kdy je káva připravena.

KÁVOVAR sledovaný kamerou najdete ZDE.

To bylo v temných dobách roku 1991, vzpomíná autor projektu Quentin Stafford-Fraser. Když se krátce na to začal používat internet, umístili vědci obrázek kávovaru jako vůbec prvního objektu sledovaného kamerou na počítačovou síť.

Z dnešního pohledu je to asi tak atraktivní, jako pozorovat barvu schnout, ve své době se však sledování kávovaru stalo takřka kultovní záležitostí. Na stránku s první webovou kamerou se připojovalo téměř 2,5 milionu návštěvníků z různých částí světa. Jednou dokonce zavolal nějaký pár z Ameriky do turistického centra v Cambridgi a dotazoval se, zda by se mohl přijet na kávovar blíže podívat.

"Bylo to velmi populární, protože to bylo uvedeno do provozu v době, kdy toho nebylo na internetu moc k vidění," cituje list The Times jednoho z vědců Dana Gordona. Jeho kolega Quentin Stafford-Fraser dodává, že program pro kávovar byl pravděpodobně užitečnější než cokoli jiného, co při své práci na počítačových sítích udělal.