Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proměny ženské krásy

  11:06aktualizováno  11:06
Proč jsou některé ženy, ač stejně hezké jako jiné, o poznání přitažlivější? Proč si je muži podvědomě vybírají, aniž vědí, z jakého důvodu jim dávají přednost? Nakolik se v historii vyvíjel mužský vkus a nakolik se dnes liší třeba v Evropě, Asii nebo Africe? Rozdíly jsou patrné, nicméně jedna věc zůstává neměnná - oblíbený poměr mezi obvodem ženského pasu a boků!

Už před dvěma a půl tisíci lety se řečtí filozofové důkladně zabývali ženskou krásou. Pravda je, že ideální představa krásné ženy byla blízká představě štíhlého, pohledného muže. Ženy, které se Řekům líbily, vypadaly jako Twiggy. I v dobách renesance se těšily oblibě subtilnější dívky. Naopak baroko přineslo módu rozsochatých žen. Ale ať už panovaly časy štíhlých, či kyprých linií, ideální poměr pasu a boků zůstával vždy beze změny.

Nižší číslo, vyšší atraktivita

Užší pas a širší boky totiž mužům vždy podvědomě našeptávaly, že žena, která by se mohla stát jejich partnerkou, není těhotná a zároveň je plodná. „U předpubertálních dívek je tento poměr přibližně 0,85, u mladých žen se sníží asi na 0,75 a u stárnoucích opět narůstá,“ vypočítává psycholog Petr Weiss. Platí tedy, že čím je poměr pas - boky vyšší, snižuje se atraktivita a současně i plodnost ženy. Muži v historii vždy preferovali nízký poměr, o jehož dosažení ženy usilují dnes, stejně jako v minulosti. Například v devatenáctém století jim k tomu sloužily upjaté korzety. „Muži z rozdílných kultur jsou přitahováni rozdílnými typy ženského těla,“ tvrdí ve své studii profesor Robert Winston. „Ale jeden výběrový faktor mají společný - poměr pasu a boků. Nejvíce upřednostňovány jsou ženy s poměrem 0,7.“ K tomuto údaji se dostaneme při dělení obvodu pasu obvodem boků u předních světových krasavic. Výsledků 0,66 až 0,70 bychom se dopočítali jak u topmodelky Kate Mossové, tak kdysi u Marilyn Monroe, Twiggy, Audrey Hepburnové či Sophie Lorenové.

Tuk měl význam

Ač se to zdá neuvěřitelné, i kamenné sošky Venuší, které se našly po celé Evropě i v Asii, mají obdobný poměr pasu a boků. „Jejich tlusté postavy byly pravděpodobně spojovány s kultem plodnosti. Mohou se nám zdát neforemné, ale i tyhle Venuše mají ono zlaté číslo,“ říká profesor Winston. Vysvětluje, že muži si v dávné historii vybírali ženy, jejichž zásoby tuku na bocích, hýždích a v oblasti prsou měly důležitý význam pro přežití v časech nouze. Jsem plodná a plná ženských hormonů! To podle profesora Devendra Singhy říká ženská postava s poměrem 0,7 potenciálním partnerům. Singha udělal mezi svými studenty výzkum, při kterém chtěl slyšet, která z žen jim připadá atraktivní. Jeho posluchačům se nejvíce líbily dívky s poměrem od 0,67 do 0,8. Přestože profesor předkládal jen snímky, studenti vyfotografované ženy, které se jim zamlouvaly, hodnotili jako pravděpodobně vtipné, zdravé a inteligentní. Příliš hubené ženy u nich vyvolávaly dojem agresivních a nadmíru ambiciózních osob. Ňadra, mnohdy považována za hlavní znak ženské přitažlivosti, nehrají takovou roli, jaká je jim přičítána. Většina současných mužů preferuje poněkud nadprůměrná ňadra, ale oblíbené velikosti se v historii měnily. A liší se i v různých částech světa. „V Latinské Americe se mužům více zamlouvají ženy s menším poprsím, v Severní Americe se líbí větší prsa,“ tvrdí psycholog Weiss, jenž v tuzemsku vypozoroval příklon k ženštějším tvarům. Podle sexuologa Ondřeje Trojana jsou českým mužů nejmilejší prsa velikosti tři, zatímco Asiaté mají rádi drobné a hubené ženy. „Ovšem v Africe hraje symbolika velkou roli. Zejména muži, kteří žijí v afrických pralesích, si potrpí na skutečně velká prsa,“ říká doktor Trojan.

Hlavní trumf: mládí

Za nejpřitažlivější, co může žena muži nabídnout, je - jak se domnívá psycholog Weiss - svěží mládí! Muži bez ohledu na věk, tedy mladíci stejně jako sedmdesátiletí senioři, preferují (nebo by preferovali) jako sexuální partnerky ženy ve věku mezi necelými dvaceti až necelými třiceti roky. „Ovšem nejčastěji by si vybrali dívku mezi osmnácti a dvaadvaceti,“ upřesňuje doktor Weiss. Překvapivé, pro někoho až šokující výsledky přinesl výzkum profesorů Johnstona a Franklina z roku 1993, podle kterého se mužům jako nejatraktivnější jeví tvář typická pro jedenáctiletou dívku! Tedy vyšší čelo, menší brada, plnější rty. Tahle volba souvisí s vrozenou touhou mužů mít u své partnerky celoživotní kontrolu nad její plodností. „V tom se lišíme od primátů. Ti dávají přednost již prověřeným samicím, které prokázaly svou plodnost,“ říká Petr Weiss.

Výjimečnost? Ano i ne

Filozof Francis Bacon už před staletími pravil, že neexistuje dokonalá, bezchybná krása, která by neměla nějaké zvláštnosti v proporcích. Profesor David Perrett z Univerzity St. Andrews v USA došel k závěru, že pro všechny kultury, ač mají různá měřítka krásy, jsou atraktivní takové tváře, které se nějak vymykají z průměru: „Vystouplejší lícní kosti, výraznější čelist anebo velké oči, to se líbí lidem na celém světě.“ Závěr, který z toho Perrett učinil, zní: „Krása musí být něčím výjimečná.“ Tohle konstatování však přijímá psycholog Weiss opatrně: „Výjimečnost? Jen do určité míry. Muži chtějí symetrii, pravidelnost a odmítají anomálie, které by mohly signalizovat cosi nezdravého.“ Jestliže však - ať už jako muž ve svých preferencích, nebo žena svým zjevem - zcela nesplňujete obecná kritéria, nemáte důvod cokoliv přehodnocovat nebo házet flintu do žita. Spektrum individuálních preferencí je hodně široké. „Naštěstí!“ podtrhuje Petr Weiss. „Vždyť by bylo hrozně smutné, kdyby všichni muži toužili výhradně po dlouhonohých štíhlých blondýnách s velkými ňadry. Co by pak dělaly menší plnoštíhlé černovlásky?“

30. léta
GRETA GARBO
Půvabná Švédka se stala jedním z prvních sexuálních symbolů stříbrného plátna. Zajímavé je, že svou filmovou kariéru ukončila ve třiceti šesti letech.
50. léta
MARILYN MONROE
Padesátá léta jsou ve znamení blondýnky s výrazně nalíčenými rty. Hollywoodská sexbomba se v soukromí trvalého štěstí nedočkala.
60. léta
BRIGITTE BARDOTOVÁ
Biografům v šedesátých letech vládnou ženy, jež se nebojí dobrodružství. Francouzská kráska poprvé zazářila ve filmu A bůh stvořil ženu.
70. léta
RAQUEL WELCHOVÁ
Kráska z Chicaga měla pro úděl sexsymbolu všechny předpoklady: nádherný úsměv, dokonalé míry a jižanský temperament
80. léta
ORNELLA MUTIOVÁ
Italská herecká hvězda sedmdesátých a osmdesátých let debutovala na plátně již jako patnáctiletá dívka
90. léta
MEGASTAR MADONNA
Z upjaté a hodné dívenky vyrostla v ženu symbolizující sexuální otevřenost. To potvrdila v roce 1992 svou šokující knihou Sex. „Má sexuální vzpoura začala ve třiceti,“ přiznává Madonna.


Miss, modelka, nebo sexbomba?

Královny krásy, modelky, sexbomby. Asi nikdo nepochybuje, že jsou to atraktivní ženy. Ale v čem jsou rozdílné? Může se sexy diva stát miss? A co modelka? Je nutné, aby měla příjemné vystupování a permanentní úsměv ve tváři jako královna krásy? Odborníci z branže dobře vědí, že kritéria pro modelky, missky a ženy pasované mezi sexbomby jsou do značné míry odlišná.

Vnitřní kouzlo
Modelka musí mít hezké nohy, měřit minimálně 173 centimetrů a měla by mít standardní míry 90-60-90. „A určitě z ní musí vyzařovat charizma,“ říká Milada Karasová, ředitelka agentury Czechoslovak Models. Na barvě očí, vlasů, na tvaru nosu či rtů tolik nezáleží, žádný přesný standard neexistuje. Víc než krása jako z obrázku se od dívky vyžaduje zajímavý vzhled a vnitřní kouzlo. Naopak nikdo nechce vytříbené myšlenky. „Modelka je vlastně věšák na oblečení a klient neočekává, že by vyjadřovala vlastní názory,“ vysvětluje Milada Karasová. Avšak miss tohle ovládat potřebuje. „Musí mít své já,“ připomíná Karasová. „Je pro ni důležitější než výška nebo ideální míry kolem prsou, pasu a boků.“ Úspěšné dívky ze soutěže Miss zastupuje agentura Miss Models. Její ředitel Rostislav Ježek o královně krásy říká, že by měla být nejen velice hezká, ale i inteligentní a příjemně vystupující: „Musí být komunikativní, schopná pronést vlídné a smysluplné slovo.“ Ježek zdůrazňuje, že miss by rozhodně neměla překvapovat a šokovat. Což si ovšem modelka v přijatelné míře troufnout smí. „Ano, ta nemusí být za každou cenu všem milá a sympatická, může si dovolit i některé extrémy a vybočení ze zažitých pravidel,“ říká Ježek. Ovšem hranice mezi miss a modelkou nejsou nepřekonatelné. Vždyť většina děvčat ucházejících se o korunku královny krásy přemýšlí o následném uplatnění v modelingu. „A to je chyba!“ namítá Karasová. „Dívka s titulem Miss má být příkladem pro ostatní, měla by reprezentovat, angažovat se třeba v charitě a nepřemýšlet o vyšších honorářích na přehlídkových molech.“

Hubené tolik nelákají
Ani sebekrásnější miss nebo výstřední topmodelka ještě nemusí být sexbombou, která poblázní každého muže. Sexbomba má totiž něco navíc. Především více vyvinuté tělo, které je pastvou pro mužské oči. Její krása je provokativní a vyzývavá. „Půjdou-li po ulici modelka, misska a sexbomba, devětadevadesát procent chlapů se podívá na sexbombu,“ říká Karasová. Navzdory tomu však přitažlivá sexbomba nemá při módních přehlídkách valné uplatnění, neboť vyplní tělem předváděný model natolik, že návrhář ztrácí prostor pro své nápady. Sexbombě, jejíž přítomnost zvyšuje mužům krevní tlak, však nekyne štěstí ani v soutěži Miss. „Má v sobě exhibicionismus brnkající na sexuální strunu. To se neslučuje s posláním miss,“ říká Rostislav Ježek. A dodává, že sexbomba oslovuje jinou vrstvu lidí než miss či modelka. Brigitte Bardotová, Raquel Welchová nebo Madonna jsou příklady sexbomb s výraznými, ženství zdůrazňujícími postavami. „Obecně máme zakódováno, že nás přitahují větší, ale formovaná prsa a přiměřené boky. Hubené ženy jsou po tisíce let pro muže méně lákavé,“ říká sexuolog Ondřej Trojan.

CO SE OD NICH OČEKÁVÁ
Modelka
- vysoká
- ideální míry
- může být výstřední
- nevyjadřuje žádné vlastní názory
Miss
- krásná a příjemná
- nemusí mít ideální postavu
- neměla by v žádném případě šokovat
Sexbomba
- provokativní, vyzývavá krása
- plná postava
- nezalíbí se módním návrhářům

Madonna.

Autoři:


Nejčtenější

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...

Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Černá v záloze, žádná selfie a podpisy. Pravidla, která platí pro Meghan

Vévodkyně Meghan a princ Harry na letní party na britské ambasádě v Irsku...

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle (36) musí coby členka královské rodiny dodržovat řadu pravidel. Držet by se jich...

Další z rubriky

Jako dítě mě šikanovali, říká hvězda filmů Mamma Mia Seyfriedová

Amanda Seyfriedová (10. ledna 2013)

Amanda Seyfriedová (32) přiznala, že i když se stala úspěšnou dětskou modelkou, ve škole kvůli svému vzhledu trpěla...

Michael Douglas prosí svého nejstaršího syna, aby se k němu nastěhoval

Michael Douglas (14. ledna 2014)

Syn herce Michaela Douglase (73) Cameron (39) byl v roce 2010 odsouzen za prodej heroinu. V roce 2016 ho po šesti...

Jsem showbyznysem vyškolená 30 let. Musíte improvizovat, říká Krainová

Simona Krainová a její synové Max a Bruno

Modelka Simona Krainová (45) je sice neustále obletována mužským pokolením, přesto její srdce však patří jen třem. S...

Najdete na iDNES.cz