Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přirození se mění až nakonec

  14:48aktualizováno  14:48
Už to bude 30 let, co se na ženu nechal přeoperovat první Čech. Od té doby pokročila nejen medicína. Společnost vzala diagnózu číslo F64 na vědomí a pacienti už dokáží své pocity přiznat. Ne každý z nich však podstoupí operativní změnu pohlaví. V České republice žije asi tisícovka transsexuálů.

Transsexualita je porucha pohlavní identity, kdy se pohlavní orgány, ale i celé tělo, vyvinulo jedním směrem, avšak mozková centra řídící sexuální pochody se formovala opačně.

Projevuje se nespokojeností s vlastním pohlavím, s jeho anatomií. Člověk touží patřit k opačnému pohlaví. Proč? "To je velké tajemství přírody," říká sexuoložka Růžena Hajnová, která pomohla změnit identitu dvěma stovkám osob. Někdo podle ní spíš věří na sociální vzorce sexuálního chování. Ona sama se spíš přiklání k biologické povaze problému. I slovník si je jist, že jde o vrozený stav, získaný již před narozením, který ale není dědičný.

Cesta k operaci transsexuála je však trnitá a trvá v průměru tak dva roky. Předchází jí psychologické, psychiatrické či sexuologické šetření. Proces změny pohlaví nepodstupují osoby psychotické, duševně nemocné či osoby podléhající pouhému sebeklamu. Teprve potom může následovat hormonální terapie.

Než se nakonec přistoupí k chirurgickému zákroku, musí žít navíc pacient jako to pohlaví, o které žádá. V této fázi lékaři obvykle doporučují změnit jméno na nějaké nesklonné a neutrální, které nevypovídá o pohlaví. Proto se transsexuálové často jmenují třeba Vlasta Kočí či Kája Jirků apod. Ani po operaci však přeměna nekončí. Hormonální léčba je na celý život.

Samotnou přeměnu hormonální i chirurgickou hradí v ČR pojišťovna. K dokonalejší přeměně například plešatého muže s orlím nosem jsou však třeba i další kosmetické úpravy. Ty už si pacient hradí sám. Sexuoložka Hajnová kdysi spočítala, že základní přeměna hrazená pojišťovnou, vyjde asi na 40 tisíc marek.

Pokud se chce muž stát ženou, využije se k modelaci jeho vlastní penis. "Z uzdičky se vyrobil klitoris. Kůže údu a část tlustého střeva posloužily jako skvělý materiál pro pochvu, svěřuje se Slovenka Saskia, pro níž už Rudolf dávno přestal existovat.

Přirození se mění nakonec

Vagina se po zákroku musí opečovávat vibrátorem, aby se neuzavřela. Saskia zprvu nemohla ten správný otvor vůbec najít. Vibrátor omylem cpala do močových cest. Zachránil ji až ošetřující lékař. "Sexuální pomůcku mi vrazil do pochvy. Strašně to bolelo. Cítila jsem se,  jako kdybych přišla o panenství,“ vzpomíná dnes s úsměvem Saskia, která si první milování s  mužem užila už tři měsíce po operaci.

Čtěte on-line se ženou, která byla mužem.

Vymodelovat penis muži, který byl ženou, je složitější. Poslouží opět vlastní tkáň, která se odejme někde z těla. Dřív se nejčastěji využívala nervově cévní tkáň z břicha nebo se ze stehna odebraly laloky, které se postupně přesunuly na oblast genitálu. Vznikl nefunkčí penis. Nyní se častěji odejme pacientovi kůže z předloktí, která se "sroluje" do válce a našije vedle močové trubice. "Celý zákrok je svým výsledkem často problematický, protože moč je agresivní, v místech spojů mohou vznikat píštěle," vysvětluje Růžena Hajnová.

Zdaleka ne všichni transsexuálové jsou po své přeměně konečně šťastní. Někteří nepřijmou své nové tělo, jiní mají problémy v partnerských vztazích. "Víme asi o dvaceti manželstvích," říká Hajnová. Jako ideální případ uvádí ženu, která se po proměně z muže vdala, žije plně sexuálním životem a manžel dokonce o ničem z její minulosti neví. "Ta paní dnes žije na Západě a živí se modelingem," říká Hajnová.

Skvělé je, když se podaří dokonalá přeměna. Francouzi byli před dvěma lety doslova šokováni, když několik dní po volbě Miss Francie, napsal newyorský internetový deník Daily News, že jejich Miss, devatenáctiletá blondýna Elodie Gossuinová (viz foto), bývala mužem.

Základní prvky léčby transsexuálů:
-hormonální terapie
-chirurgická rekonstrukce
-poradenství
-psychoterapie

Vlastní operace pro MTF transsexuály může zahrnovat:
-vaginoplastiku (konstrukci vaginy)
-penectomii (odstranění penisu)
-orchidectomii (odstranění varlat)
-clitoroplastiku (konstrukci klitorisu)
-zvětšení prsou
-rhinoplastiku (plastickou úpravu nosu)
-thyroid chondroplastiku (odstranění Adamova jablka)
-operativní úpravu hlasivek

Vlastní operace pro FTM transsexuály může zahrnovat:
-hysterectomii a ophorectomii (odstranění dělohy a vaječníků)
-bilaterální mastectomii (odstranění prsou)
-phalloplastiku (konstrukci penisu)

Francouzi byli před dvěma lety šokováni, když několik dní po volbě Miss Francie, napsal newyorský internetový deník Daily News, že jejich Miss, devatenáctiletá blondýnka Elodie Gossuinová (na fotografii), bývala mužem.

Autor:Nejčtenější

Bavič Petr Novotný opět bojuje o život. Selhal mu organismus

Petr Novotný

Bavič a moderátor pořadů Novoty či Dobroty Petr Novotný (70) leží v nemocnici v kritickém stavu. Na ARO ve Vojenské...

Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...Amerika nebyl dobrý nápad, pořád jsem brečela, přiznala Prachařová

Mariana Prachařová

Zpěvačka Mariana Prachařová (23) se rozhodla postavit na vlastní nohy a vydala se sama do Ameriky. Tímto rozhodnutím ze...

Lawrencová o úniku nahých fotek: Jako by se mnou spala celá planeta

Jennifer Lawrencová (Toronto, 10. září 2017)

Hvězda filmů X-Men a Hunger Games Jennifer Lawrencová (27) opět zavzpomínala na incident z roku 2014. Hackeři tenkrát...

Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II.

Třináctého února zemřel dánský princ Henrik

Po vážné nemoci zemřel v noci na středu dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II. Třiaosmdesátiletý šlechtic...

Další z rubriky

Paltrowová potvrdila, že se zasnoubila s producentem Falchukem

Gwyneth Paltrowová a Brad Falchuk

Herečka Gwyneth Paltrowová (45) po měsících spekulací potvrdila, že je opět zasnoubená. O ruku ji požádal partner Brad...

Gerard Butler: Jennifer Anistonová líbá lépe než Angelina Jolie

Gerard Butler na Hollywood Film Awards (Los Angeles, 14. listopadu 2014)

Člověk by řekl, že tohle může srovnat jedině Brad Pitt (54). Nicméně i Gerard Butler (48) líbal obě jeho exmanželky,...

Americká novinářka v televizi obvinila Michaela Douglase z nemravností

Michael Douglas na premiéře filmu Last Vegas v New Yorku

Novinářka a spisovatelka Susan Braudyová (76) během rozhovoru v televizi NBC obvinila hollywoodského herce Michaela...

Najdete na iDNES.cz