Pohoda na hradbách, Dáči není třeba se bát

aktualizováno 
- Kutnohorskou hospodu NA VALECH si propachtovali místní občané a tím pádem je to krčma, kde to žije. Jaký rozdíl oproti "pizzeriím" vábícím dole ve městě turistické zájezdy!
Pokud by snad v autobuse mířícím do Vlašského dvora nebo ke svaté Barboře seděl omylem nějaký německý beatnik, může se na poslední chvíli zachránit právě útěkem na Valy.

Tudíž žádný velký komfort tady nečekejte. Například záchodky jsou až do stropu nacpané prázdnými sudy, takže tu málem není k hnutí. Menu je úsporné, lavice tvrdé a obsluha lehce ošumělá (sice nemá maturitu na hotelovce v Mariánkách, zato je bezprostřední a trochu působí dojmem, jako by byla jen náhodou vylosována z místních štamgastů). Ovšem je to dobře zabydlený prostor, kam lidé nechodí proto, aby ve společnosti otupělého číšníka bezmocně zírali na televizi.
Navíc, ze zahrádky se žlutými slunečníky je výhled na střechy starého města. Vidíte, jak se do podkroví slétají holubi.
Hospoda je skutečně "na valech" čili na kusu bývalých hradeb. Od hlavní silnice Praha - Kutná Hora ji milosrdně izoluje vysoká zeď. Kdo má rád oprýskané domy, měl by být spokojen.
Hezky je tu v neděli odpoledne: klid, hosté si lížou rány z včerejší noci. Obsluha je dobře naložena a muž číslo 2, připomínající hanspaulského rockera Martina Krause, roznáší i na zahradě, ačkoli všude visí cedule, že venku je to bez obsluhy.
Na Valech panuje také čilý hudební život - kromě permanentní reprodukované country & western & rhythm & blues music tu byli v květnu k vidění mimo jiné "Los Os, bluegrass" nebo "L+L, starý český pecky", jak stojí na plakátech.
Na ohništi v rohu zahrady se čas od času pečou kuřata ve velkém; pokud zbudou a nabídnou vám je ještě druhý den, neodmítněte, je to lepší volba než tlačenka (smrtící ocet) nebo utopenci.
Na otázku, co jsou to ty "kuřecí krokety", napsané na tabuli, neměl číšník úplně jednoznačnou odpověď.
V Kutné Hoře neznamená slovo "dáča" luxusní příbytek papaláše v Pěredělkinu, Puškinu nebo Barviše, protože je to domácký výraz pro místní pivo "Dačický".
Vzhledem k tomu, jak nevalné pověsti se Dáča těší mimo kutnohorský okres, je konzumace velmi příjemným překvapením. A snad ani tak nejde o to, jestli je to pivo dobré nebo špatné, jako o to, že je "jiné" než "vyšlechtěný" a "čistý" Gambrinus či Radegast, o které zakopáváte na každém rohu. Desítka se zdá být lepší kauf než mírně "sladce bahnitá" dvanáctka.
Jak pravil klasik: "Dobré je to pivo, které člověku chutná."
Hospoda sídlí snad v jakési bývalé strážnici či jiné hradební stavbě, lokál má pětimetrový strop, ale díky zbudovanému "patru" je tu útulno, žádná ratejna. Výzdoba nemá koncepci a to je příjemné. Zdaleka nejlepší je obří plyšová gorila na lyžích, připravená seskočit z ochozu mezi hosty. Jinak tu visí například zašlé rybářské náčiní, nafukovací velryba, imitace středověkých dřevořezeb a plakáty vysvlečených "přírodních" dívek pózujících na břehu moře nebo na rozkvetlé louce. Jasná osmdesátá léta, kdy se ještě naplno nerozvinula silikonová protetika.

NA VALECH, Husova 16, Kutná Hora.
Otevřeno (dle cedule u vchodu, zavírací hodina se ale v praxi může hodně protáhnout, zvlášť když je muzika či pečení masa)
pondělí - čtvrtek 10 - 22 hod.,
pátek - sobota 10 - 24 hod.,
neděle 10 - 22 hod. 6 stolů uvnitř, zahrada.
Útratu v testovaných podnicích si platí autoři sami, o hodnocení personál ani majitelé nevědí.
Dačický 10° 8,80 Kč ***
Dačický 12° 10,80 Kč **
Krušovice 12° 11,80 Kč ***
Kvalita obsluhy ****
Celkový dojem ****

Hospoda Na valech je součástí bývalých hradeb Kutné Hory. V podniku je útulno, zdaleka jej nenavštěvují jen štamgasti.

Autor:


Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Řepka je obžalován ze zpronevěry. Za milion prodal cizí auto

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka prodal luxusní automobil Mercedes-Benz GL, který...

Soud řešil další kauzu Tomáše Řepky (44). Bývalý fotbalista prodal za milion korun auto, které nebylo jeho. Řepka k...

Tereza Kostková se tajně vdala, prozradili její kolegové z divadla

Jakub Nvota a Tereza Kostková na premiéře hry Hrdinové (3. května 2018, pražské...

Tereza Kostková (42) se po třech letech od rozvodu vdala za režiséra Jakuba Nvotu (41). S tím byla poprvé viděna při...

Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Další z rubriky

Kidmanová: Manželství s Tomem Cruisem mě ochránilo před obtěžováním

Nicole Kidmanová a Tom Cruise (13. července 1999)

Nicole Kidmanová (51) je přesvědčena, že manželství s hereckým kolegou Tomem Cruisem (56) ji ochránilo před sexuálním...

Olga Menzelová zveřejnila první fotku manžela po deseti měsících

Olga Menzelová s manželem Jiřím Menzelem

Olga Menzelová (40) se po deseti měsících pochlubila novou fotkou svého manžela. Režisér Jiří Menzel (80) byl po roce...

Novým přítelem herečky Emmy Watsonové je úspěšný podnikatel

Emma Watsonová

Emma Watsonová (28) si pečlivě střeží soukromí a své vztahy nekomentuje. Americká média však spekulují o tom, že novou...Najdete na iDNES.cz