Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Playboy oslavil padesáté narozeniny

  18:09aktualizováno  18:09
Zakladatel a vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner, herečka Pamela Andersonová a mnoho dalších krásek ve čtvrtek oslavili 50. výročí vzniku slavného magazínu Playboy. Před padesáti lety - 10. prosince 1953 - vyšlo první číslo časopisu, který se stal jedním ze symbolů Ameriky. A taky jeho majitelům vydělal miliony dolarů.
Podívejte se do fotogalerie.

K oslavám padesáti let vzniku pořádá vydavatelství Playboy řadu akcí. Vydalo knihu vybraných fotografií slavných žen, organizuje zajímavou dražbu rukopisů.

Playboy totiž vlastní například originály textů básníka Jacka Kerouacka, spisovatele Iana Fleminga a dalších osobností.

Čtenáři mohou na internetu soutěžit o vstupenky do klubů na speciální párty s dívkami, které pro časopis pózovaly.

Česká redakce Playboye připravila na polovinu prosince číslo, které má být ohlédnutím za padesáti lety existence časopisu.

Playboy je symbolem luxusu a krásy
Ti šťastnější ho kupovali za valutové diety při služebních cestách na Západ. Pak ho pyšně půjčovali kolegům zabalený v igelitovém obalu.

Playboy - to bylo odjakživa něco! V době totality symbol nedosažitelného kapitalistického blahobytu, teď kamarád pro muže, kteří si umí užívat.

Proč je právě on ve světě tisíců časopisů výjimečný a když se řekne jeho název, snad každý ví, o co jde?

Ano, byl první, kdo se v padesátých letech odvážil tisknout odhalené krásky. Ale je něco víc.

Příklad? Mnozí, kteří ho poprvé dostali do ruky, vzpomínají, jak byli překvapeni. Žádná laciná erotika. Mimořádně krásné fotografie, avšak, co je hlavní - zajímavé rozhovory s lidmi jako například John Lennon, Fidel Castro, Jim Carter, Tennessee Williams... Články, které psal Woody Allen, Graham Green... Takoví lidé by snad nespojili svá jména s pochybným erotickým plátkem.

Marilyn na obálce
Píše se rok 1953. Hugh Hefner je takový obyčejný novinář, jakých jsou Americe tisíce. Za sebou má amatérské psaní do studentských novin, práci v deníku, společenském magazínu i v reklamě. A sen - upoutat, vytvořit exkluzivní časopis, nad kterým všichni užasnou.

Uvažoval správně - krásné, více či méně odhalené dívky v kombinaci se zajímavým čtením, to by přece zaujalo každého muže. A když bude na titulní stránce tehdejší idol Ameriky, krásná Marylin Monroe...

Měl nápad, kontakty, zkušenosti, chyběly jen peníze. Půjčil si tedy šest set dolarů, jeho známý fotograf přemluvil Marylin a Hefner už skládal nový časopis. Na obálku ani nedal číslo jedna. "Pro jistotu. Považoval jsem to za pokus. Vůbec jsem nepočítal s s dalším číslem,“ vysvětloval později v rozhovorech.

Prvního vydání se však prodalo padesát tisíc výtisků. Což byl úspěch. Začátek byznysu, jaký se podaří málokterému vydavateli. Za necelých dvacet let od chvíle, kdy si půjčil oněch šest stovek, kupovalo jeho časopis každý měsíc šest a půl milionu čtenářů.

Z Playboye se stalo impérium - společnost vlastní kluby, hotely, kasina.
Je kultovní záležitostí - hračka pro úspěšného  muže, který sice umí vydělávat peníze, ale nezapomněl si hrát jako malý kluk - prostě Playboy. A to je přece hezká hra, listovat si lesklými stránkami, ohlížet hezké fotky a číst si...

Takže, když se pokusíme shrnout, proč měl časopis úspěch, je to vcelku snadné:
Upoutal fotografiemi obnažených žen, což bylo v padesátých letech nevídané.
Přesně vystihl hranici mezi tím, kdy je nahota krásná a kdy už vulgární.
Fotografie vyvážil povídkami a rozhovory se zajímavými lidmi.

Dívky na focení pečlivě vybíral, takže být takzvanou Playmate - dívkou na stránkách Playboye, se stalo mezi modelkami i neznámými děvčaty prestižní záležitostí.
Přemluvil k focení i známé ženy - herečky, zpěvačky.

Bezstarostná jízda
Je jich sedm a všechny vypadají jako oživlé panenky Barbie. V luxusním londýnském kadeřnictví Daniela Galvina právě dočesali jejich dlouhatánské vlasy. Útrata dělá v přepočtu něco kolem tři sta osmdesáti tisíc korun. Rozesmátým děvčatům je to jedno, stejně platí kreditkou na jméno Hugh Hefner. Jejich „taťka“ je na takové útraty zvyklý a běžně jim je dopřává. Vlastně, označení taťka není zcela na místě - spíše táta, milenec a šéf dohromady.

Je to totiž pořád Pan Playboy.

Bydlí v luxusní vile v Beverly Hills, střídá hotely v Londýně, Cannes a Miláně. Kouří doutníky, popíjí šampaňské, baví se v Disneylandu... Všude ho doprovází sedm půvabných dívek. Čas od času je obměňuje za novější a mladší.
Co na tom, že je mu sedmdesát sedm a před nejsledovanějšími zprávami americké televize NBC dělá reklamu na Viagru. Jeho přítelkyně mu neřeknou jinak, než "sexytaťka".

Kdyby jich neměl tolik a žil trochu méně nákladným způsobem života, zůstal by jedním z nejbohatších Američanů. Tím už dávno není. Zůstává však legendou.
"Jenom cestuje, kouří doutníky a vydržuje sedm holek," říká naštvaná mladá žena novinářům, když se jí ptají na vztah k slavnému otci. Jmenuje se Christie Hefnerová.

Je konec osmdesátých let. Playboy už sice má redakce v řadě zemí světa, ale klesá mu náklad i hodnota akcií. "Musíme něco dělat," opakuje rozhodná Christie poněkolikáté svému otci.

"Později. Teď nemám čas."

Zrovna odjíží s přáteli do Evropy. Na plavbu po Středozemním moři... Doprovázejí ho dvě nové přítelkyně, exotická dvojčata.

To už je Hugh Hefner po infarktu i po období, kdy se na trávníku před hlavní budovou svého vydavatelství oženil s Kimberley, jednou z krásek ze stránek Playboye. Zdálo se, že se usadí. Narodily se jim dvě děti. Paní Kimberley se s nimi však po pár letech odstěhovala do vily v sousedství. Do jeho sídla v Beverly Hills s několika bazény, vodotrysky a dalšími atrakcemi přijelo sedm nových děvčat. Bezstarostná jízda pana Playboye zdaleka nekončí.

Playmate do Iráku
Nakonec své dceři Christie přece jen přenechává velení ve firmě. Ta se snaží zastavit klesající prodej a splatit tátovy dluhy.

Nemá to jednoduché.

Dnešní doba je pro časopis Playboy mnohem méně výhodná, než zlatá éra padesátých až sedmdesátých let, kdy byl Hefner na vrcholu.

Svlečených dívek je přece všude dost. Až příliš. Chcete si nějakou prohlédnout? Stačí kliknout na počítačovou klávesnici. Erotika ovládla internet a Christie Hefnerová se snaží tohoto trendu využít. Playboy má své stránky, organizuje řadu soutěží a akcí pro čtenáře, ovládá několik televizních kanálů.

Nakonec se začátkem letošního roku poprvé od konce devadesátých let daří dostat impérium zase do zisku. Jen v Americe se teď Playboye prodává každý měsíc přes tři miliony výtisků.

Ostatně, vynalézavost a schopnost reagovat na to, co zrovna hýbe světem byly Hefnerům vždycky vlastní.

Když američtí vojáci umírali ve válce ve Vietnamu, Hugh Hefner za nimi v roce 1966 poslal Jo Collinsovou. Slečna, kterou mladíci znali ze stránek Playboye přiletěla na vojenskou základnu, pobesedovala, rozdala fotky...

Takzvanou „operaci Playmate“ redakce zopakovala i nyní při válce v Iráku. Rozdíl je jen v tom, že dívky teď za vojáky nejezdí, ale píšou si nimi elektronickou poštou. Jednoduchý princip. Mladíkovi číhajícímu v poušti na Saddáma se obzvlášť zalíbí některá z dívek v časopise, tak jí může napsat. Ona mu pak posílá mailem na základnu své fotky a milá slovíčka.

Sophie Lorenová: Nikdy!
A další finta, jak zvýšit zájem pánů o Playboy? Když byl na předních stránkách prestižních deníků rozebírán krach ekonomického gigantu - firmy Enron, redakce nabídla jeho propuštěným zaměstnankyním dobře placené pózování. Z tisíců zájemkyň pak byla vybrána asi desítka, která splňovala přísná estetická kritéria redakčních odborníků. Vyšlo číslo s titulkem: Ženy Enronu. No, bývalí kolegové a klienti, odolejte a nepodívejte se, co se skrývalo pod kvalitními decentními kostýmky ekonomek, účetních a sekretářek.

Zpěvačka Madonna, herečka Sharon Stoneová, krasobruslařka Katarina Wittová, topmodelky Pavlína Pořízková a Naomi Cambell...

To je jen něco málo ze slavných žen, které přijaly Hefnerovu nabídku vyfotografovat se pro Playboy. Ten vždycky dodržuje jednu zásadu - záleží na dotyčné, jak moc a co je ochotná odhalit. U některých však nazabírá ani to.

"Pan Playboy" má už padesát let velký sen. Mít na svých stránkách italskou filmovou hvězdu Sophii Lorenovou. Přemlouvá ji snad každý rok. V rozhovorech podotýká, že právě ona je nejkrásnější ženou na světě. A to prý pořád, přestože jí je už sedmdesát. Kolik jí nabízí? Dvě stě tisíc euro.

Lorenová se směje: "Panebože! Pózovat pro Playboy! Moje děti by z toho umřely."

Ulice pro Hefnera
Je rok 2000 a v Chicagu právě zasedá městské zastupitelstvo. Jeden z bodů, o kterém se dnes bude jednat: návrh na přejmenování ulice po osobnosti, která proslavila město. Tentokrát však nejde o žádného ctihodného politika či spisovatele, jako bývá zvykem. Návrh zní: Hefnerova ulice. Poslanci se začínají hádat. To se má ulice jmenovat po muži, který svou kariéru založil na svlékání žen? Příznivců je nakonec víc. Hefner má svou ulici. Co víc si přát jako důkaz, že Playboy opravdu sehrál roli v dějinách...

První byla Olga Schoberová

Playboy má od začátku devadesátých let svou redakci i v Praze a láká k fotografování krásné Češky. Jako první však pro něj pózoval český filmový sexsymbol - Olga Schoberová a to už v šedesátých letech. Úřednice Technomatu si přivydělávala jako modelka, když si jí všimli filmaři. Dostala roli ve filmech Bylo nás deset, Limonádový Joe a začala se objevovat v časopisech. Známí jí řekli, že do Prahy přijeli nějací Francouzi, kteří by si ji rádi vyfotili.

Playboy pak přinesl její fotky ve vydání s názvem Krásky za železnou oponou. "Vůbec jsem nevěděla, že mě fotí pro časopis," tvrdila Schoberová. Na snímcích sice předvádí své krásné nohy, ale je decentně zahalená v černém roláku. Ovšem herečka z Československé socialistické republiky na fotkách v časopise symbolizujícím prohnilost Západu? To byl pořádný malér.

Schoberová však poté stejně odešla do ciziny. Naopak, další Češce, pomohl Playboy k nastartování slušné kariéry. Neznámá osmnáctiletá Jana Štefánková z vesničky Zbožice přijala začátkem devadesátých let náhodnou nabídku fotografa a vyneslo jí to titul Playmate udělovaný dívce, která se nejvíce líbila. Od té doby se stala žádanou modelkou a moderátorkou společenských akcí.

"Díky pózování pro Playboy, jsem dostala nabídky na zajímavé filmové role," tvrdí také herečka Jana Švandová. "Když mi Playboy zavolal, řekla jsem si, ty bláho, tak tohle nemůžu odmítnout," prohlásila v rozhovoru pro MF DNES loňská vicemiss Andrea Vránová.

Playboy a Češky
Olga Schoberová, Jana Štefánková, Jana Švandová, Andrea Vránová, Markéta Hrubešová, Mahulena Bočanová, Michaela Kuklová, Michaela Dolinová, Světlana Nálepková, Kateřina Kornová

Bývalé pracovnice Enronu Cynthia Coghlanová, Christine Nielsenová a Cary Lorenzová jsou třemi z deseti žen, které pro pánský časopis Playboy nafotily kolekci Ženy Enronu.

Bývalé pracovnice Enronu Cynthia Coghlanová, Christine Nielsenová a Cary Lorenzová jsou třemi z deseti žen, které pro pánský časopis Playboy nafotily kolekci Ženy Enronu.

Bývalé pracovnice Enronu Cynthia Coghlanová, Christine Nielsenová a Cary Lorenzová jsou třemi z deseti žen, které pro pánský časopis Playboy nafotily kolekci Ženy Enronu.

Deset bývalých pracovnic Enronu nafotilo pro pánský časopis Playboy kolekci Ženy Enronu.

Spolupracovnice zkrachovalého deníku Super Veronika Pohanková na obálce zářijového Playboye

Spolupracovnice zaniklého deníku Super Veronika Pohanková v zářijovém čísle časopisu Playboy

Spolupracovnice zaniklého deníku Super Veronika Pohanková v zářijovém čísle časopisu Playboy

Časopis Playboy podle nových představ.

Playmate Andrea Vránová

Andrea Vránová

Pamela Andersonová na oslavě 50. výročí vzniku Playboye.

Zakladatel a vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner s herečkou Pamelou Andersonovou na oslavě 50. výročí vzniku slavného magazínu 4. prosince v New Yorku. První číslo Playboye vyšlo 10. prosince 1953.

Zakladatel a vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner s herečkou Pamelou Andersonovou na oslavě 50. výročí vzniku slavného magazínu.Nejčtenější

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...

Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Černá v záloze, žádná selfie a podpisy. Pravidla, která platí pro Meghan

Vévodkyně Meghan a princ Harry na letní party na britské ambasádě v Irsku...

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle (36) musí coby členka královské rodiny dodržovat řadu pravidel. Držet by se jich...

Další z rubriky

Lawsonová: Za extrémně zdravým jídelníčkem bývá porucha příjmu potravy

Nigellu Lawsonovou mají rády kamery i fotoaparáty, což je součást jejího...

Nigella Lawsonová (58) patří k nejslavnějším šéfkuchařkám světa. Přezdívalo se jí bohyně s vařečkou. Autorka desítek...

Karel Gott si dal netradiční dárek k narozeninám, nahrál píseň s dcerou

Karel Gott (Praha, 26. června 2018)

Zlatý slavík Karel Gott (79) oslavil před pár dny narozeniny a nadělil si podle svých slov dárek srdci nejbližší. Duet...

Michael Douglas prosí svého nejstaršího syna, aby se k němu nastěhoval

Michael Douglas (14. ledna 2014)

Syn herce Michaela Douglase (73) Cameron (39) byl v roce 2010 odsouzen za prodej heroinu. V roce 2016 ho po šesti...

Najdete na iDNES.cz