Pátku třináctého se bojí lidé na celém světě

  9:06aktualizováno  9:06
- Už staří Babyloňané spojovali s číslem 13 jen to špatné, poněvadž následuje po dvanáctce, přinášející prý štěstí. Což teprve, když toto datum připadne na pátek, jak se letos stane právě koncem tohoto týdne. To může i v dnešní moderní době otřást nejedním zarytým optimistou, který jinak s klidem Angličana šlape na spáry v dlažbě, chodí přes kanály i pod žebříkem, nevšímá si černých koček motajících se mu pod nohama a nerozhází ho ani rozbité zrcadlo či rozsypaná slánka.

"Ne náhodou se v solidních hotelích vynechávají pokoje s třináctkou a ve výškových budovách takto označená patra. Ani v letadlech se příslušné řady či sedadla nevyskytují," potvrzují oprávněnost obav pověrčiví škarohlídi.

I Ježíš byl prý ukřižován v pátek a při poslední večeři jich sedělo u stolu právě třináct.

I když podle vědců není strach z pátku třináctého opodstatněný, některé výzkumy svědčí o opaku. Například v Británii přišli na zvyšující se riziko zranění v tento den v důsledku zvýšeného počtu silničních nehod a vysvětlili to právě podvědomým strachem řidičů z nešťastného pátku.

A tak zatímco řada lidí se o tomto termínu zamkne na sedm západů a nevytáhne paty z domu, jiní furiantsky zakládají spolky "Pátek 13." a dělají vše, aby dokázali nesmyslnost podobných pověr. Svého času na to vsadili i producenti muzikálu Dracula, jimž načasovaná premiéra smůlu nepřinesla.

Za největší odvážlivce jsou však považováni ti, kteří v tento den uzavírají sňatek. I když mnohdy může jít o extravaganci a snahu na sebe upozornit. A nemusejí přitom ani ťukat na dřevo, ani si plivat přes levé rameno. "Proč by mi právě třináctka měla přinést smůlu, když v jiné dny mám úplně stejnou šanci,"svěřil se jeden z nich.

"Takto smýšlejících je dost," potvrdila pracovnice oddací matriky čtvrtého pražského obvodu Miloslava Naďová. Má evidováno devět svateb a spíše se jí zdá, že mladí lidé tento termín volí záměrně. I v nejvyhledávanější pražské svatební síni na Staroměstské radnici bude v tento den ruch takřka obvyklý. Své "ano" si tu s posvěcením magické třináctky a smůlovatého pátku řekne sedm párů.

Autor:


Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Mesarošová dala synovi netradiční jméno, musela čekat na schválení

Dominika Mesarošová

Dominika Mesarošová (32) měsíc po porodu prozradila, jak pojmenovala svého syna. Musela čekat na schválení úřady....

Další z rubriky

Po porodu jsem nechtěla mít sex, přiznala Kardashianová

Kim Kardashianová se pyšní výrazným pozadím, pro které se hodí jednodílné...

Selfie královna Kim Kardashianová (39) se na sociálních sítích prezentuje jako sexuální dračice. V reálu si...

Hybnerová: S vráskami problém nemám. Retušování mi přijde jako podvod

Vanda Hybnerová

Vanda Hybnerová (50) nemá problém převtělit se do mužské postavy. Při focení nového kalendáře Proměny, v němž se před...

Jako první opouští StarDance Bagárová a Ondráček. Zradila je samba

Monika Bagárová a Robin Ondráček ve StarDance

Devátou řadu soutěže StarDance jako první opouští taneční pár Monika Bagárová (24) a Robin Ondráček (27). První...Najdete na iDNES.cz