Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ondřej Hejma: Už nebudu urážet za vzhled

  14:32aktualizováno  14:32
Přísný šéf se do poroty SuperStar vrací po roční pauze. "Poučil jsem se a některé věci jsem si zakázal říkat," tvrdí a slibuje nové talenty.

Porotce třetí řady soutěže Česko hledá SuperStar Ondřej Hejma | foto: Petr PilařiDNES.cz

Co by si před porotou české SuperStar vyslechla Madonna?
Kdyby přišla před koncertem v Sazka Areně, tak bychom ji vyrazili, protože nesplňuje věkový limit. Pokud jde o mladou Madonnu, tak si vybavuju historku Miloše Formana, u kterého prý byla na konkurzu. Taky ji vyrazil.

I kritici pořád opakují, že bůhvíjak zpívat neumí.
Na to já říkám: Kdo ví, jak umí Madonna zpívat! To vědí možná ti, co s ní natáčejí desky. Ale myslím, že zas tak špatná nebude.

Je vůbec hlas v době, kdy ho ve studiu může upravit počítač, ještě důležitý?
Je nejdůležitější. Když je fenomenální, může stačit na hodně, třeba jako u Martiny Balogové. Ale ani ona není tam, kde být mohla - hlas sám o sobě nestačí. Když ho ale nemáte a neumíte intonovat, je zle. Končíte.

Který zpěvák má podle vás nejhezčí hlas na světě?
Zaprovokuju a řeknu Bob Dylan. Profesoři zpěvu by asi lomili rukama, ale já ho můžu poslouchat, i když jen mluví. Záměrně neříkám lidi typu Pavarotti, což už je vokální kulturistika. Sice obdivuhodná, ale mě neoslovuje.

Existují nějaké fígle, jak oklamat porotu v SuperStar? Výběrem písničky, chováním, oblečením... Je dobré být uvolněný a upřímný. Mně neimponuje, když někdo přijde a začne dělat fóry, že ho to moc nebaví, že je nervózní nebo unavený, že má vyschlo v krku, případně že je nastydlý. To může být pravda, ale diváka to nezajímá. U televize ani na koncertě. Na mě zabírá, když přijdete s dobrou náladou. Uznávám ale, že po deseti hodinách čekání na konkurzu to není lehké.

Co ten výběr písničky?
To je další věc: jistá inteligence, která nemusí nutně souviset s IQ nebo se schopností řešit matematické rovnice. Byť se vám třeba líbí jiné písničky, tak musíte být soudní a vybrat si ty, na které hlasově máte.

Kolik zpěváků ze sta si vybere špatně?
Případů, kdy mě to vyloženě napadne, je nejmíň třetina. A možná až polovina.

Zpívat lidovky je dřina

Objevila se písnička, která vám už lezla na nervy? Že jste ji slyšel stokrát?
Dvě malá křídla, zvlášť v české verzi, protože text Zdeňka Borovce je velmi osobní a ne pouťová odrhovačka. Když ho slyšíte podesáté, mnohdy ledabyle, tak to skoro bolí. Trochu mě mrzí, že výběr písniček se dost opakuje. Dvě křídla, Ironic, nějaká ta Lucka Bílá. Chápu, že to má své kořeny. Ironic zpívala Aneta a každý jde do SuperStar s tím, že chce být jako ona. Na Dvou malých křídlech dojel Dolínek až do semifinále. Ale je potřeba zariskovat, vybrat si písničku, která sice není notoricky známá, ale baví vás. A pak mít v rezervě jeden Ironic.

Jaké dvě písničky byste si připravil vy?
To je strašlivá představa, ale při různých kvalifikačních zkouškách jsem ji taky párkrát zažil. Třeba jsem byl nucen zazpívat lidovku, v půlce mě přerušili a řekli: "Legraci si z nás dělat nebudete." Přitom já se snažil ze všech sil - takže tyhle pocity dobře znám. Ale kdyby na to pod pohrůžkou střelnou zbraní došlo, určitě bych nesázel na nějaké kantilénové písně od Karla Gotta. Jsem spíš rokenrolový zpěvák, kterému vyhovuje rychlejší kadence slov. Taky nevím, jestli bych se pouštěl do nějakých velkých tanečních výkonů.

Takže?
Johnny B. Goode od Chucka Berryho.

A druhá v záloze?
Vždycky jsem měl rád písničku Sentimentální od Milana Chladila a Yvetty Simonové. Ale chyběl by mi ten duet. Lidovky bych vynechal, protože mi vyloženě nesedí. Ale víte co? Já se do téhle situace jednou dostal: v roce 1967 v Benátkách. Byl jsem prvně v cizině, potkal jsem skupinu anglických kluků, šli jsme na pivo a pak jsme se dostatečně naladěni na náměstí rozhodli, že budeme soutěžit ve zpěvu. Každý si měl vybrat jednu písničku. Já cítil, že to musí být veliké, patetické, ba přímo monumentální, a tak jsem zariskoval a zazpíval ruskou národní hymnu. Měl jsem obrovský úspěch a noví kámoši si dokonce vyžádali, abych jim poslal originální nahrávku. Já si na oplátku nechal poslat singl House Of The Rising Sun od Animals a získal tak svou první bigbítovou desku.

Existují tedy písničky, kde se zpěv trochu skryje?
Třeba ten rokenrol, kde rozhoduje spíš postoj a projev. Zpěváci rokenrolu byli dvojího druhu: Elvis Presley s něžným, ale i ohromujícím hlasem a rozsahem, a pak spousta černochů, kteří zase nádherně křičeli mimo všechny stupnice a tóny. A k tomu Chuck Berry: autor a vypravěč. To mi vyhovuje.

Na jakých písničkách se to naopak velmi pozná?
Na dlouhých tónech, kantilénách. Tam hraje technika velkou roli.

Proč se pořád říká, že se talent pozná na lidovkách? Copak je takové umění zazpívat Skákal pes?
No tak si to zkuste, ta jednoduchost je drtící, každá manýra je hned slyšet. Právě proto mě od těch zkoušek vyhazovali. Když jsem zazpíval Talinskej rybník, pohořel jsem a leccos si o sobě vyslechl. Na lidovkách se zpěvák nemá za co schovat. Ukáže se hlas, jaký má kdo přednes a jak umí podat text. Že vínečko bílé je opravdu bílé.

Ukáže se umění víc na anglické písničce, nebo na české?
Určitě na české, protože v angličtině zní dobře každý druhý. I já jsem začínal zpívat anglicky, moje první písnička byla Summertime. Šla mi výborně, a tak mi kluci řekli, ať zazpívám něco v češtině. Zazpíval jsem a oni: "Co blbneš? Zpívej! Vždyť to umíš."

Proto se říká, že kdyby Ray Charles odzpíval v angličtině telefonní seznam, tak to bude znít dobře?
Přesně tak. U češtiny navíc není problém jen to, že tak dobře nezní, ale i v textech. Co v angličtině zní hezky - maybe, baby - tak je po překladu do češtiny katastrofa. Angličtina snese daleko víc jednoduchých vět a plytkých frází.

Dá se naučit zpívat?
Určitě se na tom dá pracovat. Ale kde není talent, tam ani Klezla nebere.

Neříkejte, že kdybych trénoval dva roky jednu písničku, tak bych vás neoklamal.
Samozřejmě že ne, za prachy si hlas nepořídíte. Ani v tom studiu, jak jste se ptal, nejde všechno. Pokaždé, když tam přijdu, říkám: "Tak co, hoši, už máte ten novej přístroj, co udělá z blbýho zpěváka dobrýho?" A oni na to: "Ještě pořád ne." Bubny upravíte, kytaru taky, ale se zpěvem je to horší.

Talentů je letos dost

Váš výběr písniček už tedy máme. Co dál? Co byste před porotou říkal? Jak byste se oblékl?
Snažil bych se pobavit, rozesmát, nevytvářet stres. Nestydět se. Oblékl bych se tak, jak mě teď vidíte. Džíny a triko.

Převládají v chování drzouni, nebo ti, kteří porotě podlézají?
Téměř všichni mají z poroty respekt, protože rozhodujeme o jejich osudu. A když ho nemají, tak ho aspoň předstírají. V 99 procentech přicházejí skromně a nehádají se.

Ale jsou výjimky.
Minimum. Klasikou byla před dvěma lety Anička Dajdou. Teď měla jedna dívka, tzv. rocková zpěvačka z Moravy, konflikt s Ilonou. Taky jeden hiphoper měl na některé věci svůj názor. Ale to se mi líbí - když se mnou někdo nesouhlasí. Mě štve, když se nad tou soutěží zívá a ohrnuje nos. Tím to pro mě okamžitě končí.

Bylo vám letos některého ze zpěváků líto? Byl tam někdo, u koho jste věděl, že se mu vaším ne zhroutí svět?
Bylo tam pár případů, kdy jsem si říkal, jestli to mají ti lidé zapotřebí. V první sérii dostal jeden účastník epileptický záchvat, a to se vám hrnou slzy do očí. Letos tam byla dívka, která se na místě rozbrečela. To je vám pak líto, protože máte pocit, že za to můžete vy. Přitom my ty lidi netýráme. Jen jim říkáme, že neumějí zpívat. A v mnoha případech to velmi potřebují slyšet.

Vyřkl jste nějaký soud, o kterém jste si pak řekl: Ajaj, to jsem přehnal?
V něčem jsem se poučil: zakázal jsem si člověka urážet za jeho vzhled. Můžete to vzít v potaz, ale ne mu to omlátit o hlavu. Anebo oblečení: v první sérii přišel kluk, vypadal jako bankovní úředník a já mu hned řekl: "Myslíte, že tohle je správné? Tímhle chcete zaujmout?" A on mi tak bezelstně odpovídá: "No ale tam se psalo, že se má člověk obléct slušně a nejlíp, jak umí. Tak jsem se oblík..." Na těch šatech fakt záleží až v poslední řadě.

Už jste letos objevili velký talent?
Celá semifinálová dvacítka je velmi slušná. Ale teprve tam se rozhodne, tam začnou skutečné talenty kvést: třeba Anetu jsem začal vnímat až kolem semifinále. I když zrovna ona přišla s tím postojem, že je jí to jedno. A kde je dneska! Zatímco Sámer mě nadchnul hned u castingů a dodnes bojuje. Letos přišel kluk, jmenuje se Lasota. Viděl jsem ho a řekl si: "A jéje, to je špatenka. Tutová." Otevřel pusu, zazpíval a bylo to jako kouzlo. Skoro mě dojal.

Když je řeč o Anetě... Nejsou předchozí dva ročníky trochu zklamání? Nečekalo se, že se zpěváci prosadí víc?
Já zklamaný být nemůžu, protože jsem nečekal vůbec nic. Ale když si vezmete, že Aneta Langerová ovládla prodej desek, ankety oblíbenosti i letní festivaly, tak takový úspěch nemá ve světě obdoby. Kelly Clarksonová je sice v Americe hodně úspěšná, ale na Madonnu zatím nemá. Aneta je jednička. To už není jen hvězda. To už je Planeta Langerová.

DOTAZNÍK
1. Který český zpěvák má nejhezčí hlas?

Karel Gott. A nádherný hlas měl Vladimír Menšík.
2. Posloucháte rád desku někoho, kdo nemá ideální hlas?
Boba Dylana.
3. Kdo ze SuperStar na vás za dva ročníky nejvíce zapůsobil?
Sámer Issa, jehož vystoupení na castingu bylo až kýčovitě dokonalé.
4. Kterou písničku nemůžete poslední dobou vyhnat z hlavy?
Zrovna dneska jsem z jakéhosi rádia zaslechl Tabáček a ještě mě straší.
5. Která vás zaručeně dojme?
Ruby Tuesday od Rolling Stones. 

Ondřej Hejma v pěti datech
1951 narodil se 3.února, s manželkou Vladimírou má syna Jana a dceru Terezu.
1974 vystudoval čínštinu a angličtinu na pražské filozofické fakultě.
1978 založil kapelu Žlutý pes, se kterou nazpíval mimo jiné hity Sametová nebo Modrá je dobrá.
1987 začal pracovat jako pražský zpravodaj tiskové agentury AP.
2003 vedle Osvaldové, Soukupa a Hermana usedl jako šéf do poroty první řady Česko hledá SuperStar. 
Nejčtenější

Karel Roden hraje hlavní roli ve snímku Fotograf volně inspirovaném životem...
Rodina herce Rodena zažalovala vydavatele Týdne, vysoudila 900 tisíc

Herec Karel Roden (55), jeho partnerka a děti uspěli se žalobou na vydavatelství Empresa Media mediálního magnáta...

Končíme, oznámili Pokondři. Je to umělá kauza, říká vedení stanice
Je to definitivní, končíme. Těžkej Pokondr odchází z Frekvence 1

Moderátoři Roman Ondráček a Miloš Pokorný tento měsíc skončí na Frekvenci 1. Těžkej Pokondr se na tom dohodl se...

Duo Těžkej Pokondr
Končíme, oznámili Pokondři. Je to umělá kauza, říká vedení stanice

V úterý se na sociálních sítích objevily informace, že moderátorské duo Roman Ondráček a Miloš Pokorný alias Těžkej...

Modelka Yasmin Le Bonová nafotila v padesáti letech kampaň na plavky.
Najednou mám prsa, břicho a boky, říká o stárnutí modelka Le Bonová

Britská kráska Yasmin Le Bonová (52) patřila v osmdesátých letech k nejžádanějším modelkám. Manželka frontmana kapely...

Agáta Prachařová a Jakub Prachař
Agáta Prachařová: Všichni říkají, že je dcera celý Kuba. Ze mě nemá nic

Agáta Prachařová (32) je od porodu dcery přes měsícem, 13. září, v jednom kole. Nejde však jenom o péči o děti a...

Další z rubriky

Woody Allen (Cannes, 15. května 2015)
Woody Allen o sexuální aféře Weinsteina: Bojím se honu na čarodějnice

Režisér Woody Allen (81) je smutný z aféry kolem filmového producenta Harveyho Weinsteina (65), kterého obvinilo mnoho...

Princ William sleduje, jak vévodkyně Kate tančí s medvídkem Paddingtonem...
Těhotná Kate si zatančila s medvědem. Její strýc má průšvih

Těhotná vévodkyně Kate (35) sice stále trpí ranní nevolností, ale pomalu se začíná vracet ke královským oficialitám. V...

Proměny v show Tvoje tvář má známý hlas IV
OBRAZEM: Rytmus Matonoha, Janet Boho, Nicki Maxián a Rihanna Čecháková

Sedmé kolo show Tvoje tvář má známý hlas vyhrál Tomáš Matonoha, který se proměnil v rappera Rytmuse. I ostatní masky...

Grafton Recruitment Praha
REFERENT OBCHODU - oblast farmacie a kosmetiky

Grafton Recruitment Praha
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.