Oblečení budoucnosti budeme muset krmit

Oblečení příští epochy nebude páchnout a špinit se, zato je budeme muset krmit. Tvrdí to vědci z univerzity v Dartmouthu v americkém státě Massachusetts. Samoočistný proces tkanin mají zařídit bakterie, které se špínou živí. Ovšem až spolykají všechnu špínu, bude je třeba krmit, aby přežily. Skupina vědců z dartmouthské university pracuje na vytvoření "živé" tkaniny se samočistící schopností.
Tekutá látka obsahuje bakterie Escherechia coli, které by tento očistný proces měly mít takříkajíc na starosti. Bakterií však má být dokonce více druhů. Jedny budou zajišťovat již zmíněnou očistu od špíny, lidského potu a podobně, zatímco jiné budou chránit oblečení před vodou nebo poškozením.

"Nejsložitějším úkolem je nyní vytvoření základní tkaniny, kde budou bakterie schopné přebývat," prohlásil vedoucí výzkumného týmu Alex Fauler.

Dílčího úspěchu už bylo podle agentury News Battery dokonce dosaženo. Do tkaniny z dutých nití vědci vakuovou pumpou vstříkli několik kapek látky zvané agara-agara, obsahující bakterie Escherechia coli, které prokázaly dostatečnou životaschopnost. Dokázaly vytvořit kolonii a dynamicky se začaly rozmnožovat.

Zatím není jasné, jak dlouho dokážou bakterie v nitích přežívat. K jejich zániku zřejmě dojde v okamžiku, kdy se samy postarají o to, že už nebudou mít dostatek potravy. Část bakterií, které se živí lidskými výměšky, bude mít o přísun potravy postaráno průběžně. Ovšem bakterie, které budou mít ve své péči ochranu našeho šatstva, si budeme asi muset občas přikrmit.