Obdobou nemoci šílených krav trpí i kočky

Když dvanáctiletý lev Major v zoologické zahradě v Newquay na jihozápadě Anglie začal mít problémy se zadníma nohama, vyzkoušela správa zoo všechno možné, aby jej vyléčila. Nakonec zapojila dokonce i léčitele. Ale nic nepomohlo, a protože král zvířat postupně na zadní končetiny zcela ochrnul, nezbyla jiná možnost než ukončit jeho trápení a utratit ho.

Veterináři po celou dobu vycházeli z předpokladu, že původem Majorových problémů bylo zranění zad, které si přivodil při rvačce se svým bratrancem v jiné zoologické zahradě. Výsledek pitvy proto všechny šokoval. Zjistilo se, že lev měl FSE, obdobu nemoci šílených krav (BSE), která postihuje kočkovité šelmy.

Chovatelé předpokládají, že Major se mohl nakazit tím, že byl krmen hovězím masem z nemocných krav, včetně mozků a částí míchy, které jsou nejnebezpečnější.

Veterináři upozorňují na to, že Major je už druhým lvem ve Velké Británii, u něhož byla FSE zjištěna. Od roku 1990 bylo zaznamenáno i dalších 85 případů tohoto onemocnění u kočkovitých šelem, mimo jiné u tří pum, tří ocelotů, tří gepardů a dvou tygrů.

Ve skutečnosti je však tato nemoc bezpochyby ještě mnohem rozšířenější, protože drtivá většina chovatelů a zvláště majitelů běžných domácích koček po příčině úmrtí nepátrá a o FSE ani neví, upozorňují odborníci.