O sociálních službách aneb Kdo vám poradí

-
Ošetřující nebo praktický lékař
Jejich doporučení potřebujete například pro přidělení bezplatné zdravotní i sociální péče v domácnosti anebo pokud žádáte o umístění vašich blízkých v ošetřovatelských domech a jiných zdravotnických zařízeních.

Sociální pracovníci v nemocnici
Nedoceněný, avšak velmi užitečný zdroj informací.

Odbory sociálních věcí a zdravotnictví okresních, obvodních, městských a obecních úřadů
Z jejich rozpočtu je mimochodem hrazena sociální péče a často také tyto služby zajišťují. Kromě toho by zaměstnanci měli mít přehled o všech státních i nestátních službách v regionu. Měli by, ale nemusí. Každý úřad má svůj rozpočet a priority, takže zatímco v některých městech získáte dostatek údajů i v informačních centrech, v jiných vám těžko poradí i na příslušných úřadech.

HESTIA
Nadace HESTIA (Prokopova 9, Praha 3, tel. 02/6275 055) pravidelně vydává adresáře sociálních služeb České republiky, a to jak v tištěné podobě, tak na disketě a zároveň na internetu. Publikace (poslední vydání z roku 1998) jsou k dispozici na uvedené adrese.

Česká alzheimerovská společnost
Kontaktní centrum (Šimůnkova 1600, 182 00 Praha 8 - Ďáblice, tel. 02/8388 0346) je v provozu denně včetně sobot a nedělí od 8.00 do 20.00. Se svými potížemi se můžete svěřit zaškoleným odborníkům, kteří vás vyslechnou a dle možností poradí, případně poskytnou informační materiály a nabídnou pomoc - včetně vlastní databáze sociálních služeb.Česká alzheimerovská společnost přivítá také nabídku spolupráce od praktických lékařů, psychologů, psychiatrů, zdravotních sester i dobrovolníků, kteří mají zájem o problematiku starých pacientů.

Řadu užitečných informací najdete na internetových stránkách:
http://www.ecn.cz/hestia
http://www.space.cz/jurta