O čokoládu se neradi dělíme

Pokud si myslíte, že nabídka "Nechceš kousek čokolády?" je míněna upřímně, pletete se. Většina z nás je totiž na čokoládě závislá a jen velmi nerada se o ni dělí. Slabost pro sladké mívají častěji ženy, které si mlsání podle dostupných průzkumů nedokážou odpustit – v lepším případě - minimálně třikrát týdně."Sladká chuť je pro tělo a duši základní a centrální," potvrzuje psycholožka Marcela Slavíčková z Centra duševního zdraví.

Je to dáno také tím, že první chuť, kterou dítě po narození okusí, je sladká. "Sladké je mateřské mléko, sladké jsou dětské pokrmy, sladká je pro nás ale i první pusa," vysvětluje důvody navození pocitu slasti po konzumaci čokolády Marcela Slavíčková.

Z psychologického hlediska právě čokoláda přináší člověku pocit uvolnění a nasycení. Okamžik požití tabulky čokolády pro nás znamená rychlý přísun energie, zpomaluje se a harmonizuje se naše trávení, navíc dochází k rychlé výživě organismu.

Častá konzumace čokolády však může lidem ublížit. "Je to něco za něco. Za zdánlivě snadnou a rychlou psychickou úlevu, kterou dosáhneme s pomocí sladkosti, zaplatíme postupným poškozováním těla. Nadbytek sladkostí totiž leptá žaludek a může navodit také zhoršování trávicích procesů. Navíc není vůbec těžké vytvořit si na sladkostech závislost. To sebou pochopitelně i zvyšování tělesné hmotnosti," upozorňuje Marcela Slavíčková.

Odborníci proto lidem radí přísun čokolády nebo rafinovaného řepného cukru nahradit potravinami, které jsou sladké už jen díky své přirozené chuti. Například čerstvým ovocem nebo zeleninou.