Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nova podle Libuše Šmuclerové

  13:47aktualizováno  13:47
Dlouho se o ní mluvilo jako o nástupkyni Vladimíra Železného. Zvěsti o korunní princezně mocného média se naplnily jen zpola. Dnes je Libuše Šmuclerová na Nově dvojkou, ale je spokojená. Pod jejíma rukama se mění tvář televize i její budoucnost.
Nova má za sebou krušnou sezonu. V zimě nadzvedla veřejnost desetimiliardová arbitráž.
Jaro ve znamení odchodu Vladimíra Železného vystřídalo žhavé léto, kdy nevyschly jen české luhy a háje, ale i televizní programy, Novu nevyjímaje.

Tím, kdo by ji měl opět zavést do klidnějších vod, je dvojka ve firmě - výkonná ředitelka Libuše Šmuclerová. Od jara odpovídá za to, jaký bude program televize, i za to, jaká bude její tvář.

* S koncem poměrně chudých prázdnin přišla vaše televize s některými změnami. Ale nejsou to spíš jen kosmetické úpravy?
Jsou to především jedny z prvních změn v řadě dalších, které plánujeme. V průběhu září a října uvádíme na obrazovku čtyři nové formáty. Z toho jeden v exponovaném večerním čase, jiný pětkrát týdně. Bude-li divák chtít, uvidí šestkrát za týden luxusní film. K tomu jeden zcela nový seriál. V některých pořadech měníme moderátory. To dohromady už teď není kosmetika.

* Takže se chystá zásadní posun? Že by se z nás stala třeba ČT 2?
Určitě ne. Jsme komerční televize s vedoucím postavením na trhu. To nám dovoluje jen určitý rámec změn. V něm se však budeme pohybovat rychleji a razantněji než dříve.

* Čili uvidíme na Nově například i něco z exkluzivní filmové tvorby, jako tomu bylo v minulosti?
Omlouvám se za telefonní seznam, ale - třikrát Indiana Jones, Uprchlík, Šest dní, sedm nocí, Pod povrchem, Zorro, tajemná tvář, Past, Vikingové, Nájemní vrazi, Sedmý hřích, kultovní série filmů o agentu 007 včetně snímku Dnes neumírej, Armageddon, Šestý smysl, Pátý element, Dvě na jednoho, Anna a král, Lolita, Nothing Hill, Zakázané ovoce, Policajtka, Generálova dcera, Dvojí obvinění, Fantom Paříže. To jsou jen některé tituly z letošního podzimu. Mám pokračovat?

* Raději ne. Přesto, nejsou možnosti soukromé televize se silným, ale přece jen českým investorem prostě limitované?
Podstata je jinde. Jednou z příčin úspěchu Novy po jejím startu v roce 1994 byla možnost konečně otevřít knihovny světových filmových producentů plné titulů, které do té doby český divák nikdy neviděl. Nova toto nakumulované bohatství rychle skupovala a s obrovským úspěchem nabízela. Dnes je problém dvojí. Zaprvé: Nova spotřebuje ročně přes tisíc filmů. Takže po deseti letech je světová spižírna téměř vybraná. Zadruhé: světoví producenti sice vyrábějí tisíce hodin zbrusu nových programů ročně, ale jejich úspěch u nás zaručen není.

Není zaručen? Že by si Nova nedokázala v obrovské světové produkci najít to, co jí vyhovuje?
Podívejte, kvalita není vždy automatická. A potom, světoví producenti vyrábějí hlavně pro své největší odběratele. Myslím tím kina, rozumějte, především jejich mladé diváky, a televizní kanály, které jsou zaměřeny na úzké cílové skupiny. To vše je opak potřeb televize Nova, která vysílá pro všechny. A v České republice to znamená, že polovina diváků je starší než 45 let. Čili my stále vysíláme smetanu světové produkce, ale laický pocit může být jiný. Česko je svou minulostí i přítomností výlučný trh.

* Jak daleko sahají vaše strategické programové plány?
Reálně v některých momentech až do roku 2007.

* Počítá vaše televize s novými pořady z vlastní autorské dílny?
Bezesporu. Na nákup se nikdy zcela spoléhat nebudeme a kvůli specifikům našeho trhu ani nemůžeme, nechceme.

* Zdá se, že Nova se snaží nenápadně a postupně změnit celou svou tvář. Předěly, spoty...
To, co sledujete na obrazovce dnes, jsou pouze měsíční kampaně. Jejich smyslem je jednotlivé měsíce pojmenovat, vypíchnout jejich hlavní programovou událost. Spojuje je melodie Novamby, se kterou od Roztančeného léta v různých rytmech „tančíme“ k 10.výročí našeho vysílání. Skutečnou obměnu grafiky připravujeme právě k narozeninám, na únor příštího roku.

* Jak tedy bude Nova vypadat?
Použiji pár přívlastků ze schválených grafických návrhů - důrazná, noblesní, plná hvězd, dravá, fantazijní, překvapivá. Víc prozrazovat nechtějte. Za sebou máme přípravné práce a dva týdny natáčení. Tým se tváří spokojeně.

* K tomu už chybí snad jen nové logo...
Měnit logo? Nebudeme. Vyvíjet ho, snad. To je standardní proces. Vzpomínáte si mimochodem, že při rozjezdu neměla Nova místo písmene „o“ volutu, nýbrž jakýsi zářící terč? A že třeba písmeno „a“ mělo dvě zcela odlišné podoby?

* Na co vlastně tenhle nový háv? Chce se Nova s novým majitelem oddělit od své minulosti?
Ne. V žádném případě. Zatěžovat každý krok Novy jinými významy je sice typické, ale zbytečné. Změna grafiky obrazovky je zákonitý proces, který každá dobrá komerční televize musí podnikat k nevelké radosti svých finančních ředitelů přibližně každé dva roky. Nova ho má přibližně čtyřikrát už také za sebou.

Vladimír Železný je renesanční osobnost

* Jaká vlastně byla z pohledu dneška kapitola s nadpisem Éra Vladimíra Železného?
Dobře zapamatovatelná.

* Kontroverzní?
Nepodsunujte mi jedno úzké slovo. Navíc kontroverzní musí být nezávisle na řediteli jakékoli komerční médium, jinak nežije naplno.

* A co chystaná miliardová arbitráž CME proti Nově? Jste stejně optimistická jako generální ředitel Novy Petr Dvořák?
Jasně že ano.

* Bývalý šéfredaktor zpravodajství Novy Jan Vávra o vás řekl, že jste ženskou variantou Vladimíra Železného. Je to pro vás kompliment, nebo urážka?
Vladimír Železný je výlučná renesanční osobnost s obrovskou spoustou fazet. Vezmu-li ty, které směřují dejme tomu na jižní polovinu, tak je to bezesporu a jistě kompliment.
A Vladimír Železný všech světových stran? Rád bych od vás slyšel trochu kritiky.
Nezdá se mi patřičné kdykoli, natož po několika měsících, kdy v Nově není, porušovat pravidla slušnosti a loajality. Moje rozpory s ním narůstaly několik let a odříkávali jsme si je k úžasu nevědoucích a ke smutku znalých bohužel až příliš často a příliš hlasitě. Naposledy v osm hodin ráno v den jeho odvolání.

* Nebylo na škodu, že Vladimír Železný jako zakladatel dirigoval vše od programové skladby až po finanční strategie?
Ale vy mluvíte o pořadu Volejte řediteli...

* Já mluvím například o tom, že vysvětloval šéfredaktorovi, ale i řadovým reportérům, jak mají točit své příspěvky.
Ano, v začátcích Novy běžně a často ku prospěchu věci. Učil pravidla. Později ale pravomoci a odpovědnost čím dál více přenášel. Například v okamžiku, kdy ho zadržela policie, novináři kladli dotaz, jak bude firma bez něho fungovat. Už tehdy ta otázka nebyla na místě.

* Jaká je tedy největší změna po tom, co Vladimír Železný z Novy odešel?
Akcentujeme více pohled dopředu. Už se neohlížíme zpět ke sporům. Neznepokojuje vás pokles sledovanosti? Dnes nelze rozlišit, zda jde o trend, mimochodem nejen u Novy, nýbrž u všech televizí, nebo o efekt výjimečně slunného léta. Uvidíme.

Nic nesmí být na úkor dcery

* Dlouho se spekulovalo, že budete nejvyšším manažerem v Nově. Teď jste číslo dvě. Není to pro vás zklamání?
Není. Nejsme na olympiádě. Petr Dvořák je zajímavá osobnost a přináší Nově právě svým jiným zaměřením, které mu je krátkozrakou a zacyklenou optikou přisuzováno jako handicap, významný další rozměr. Speciálně v době, kdy je nutno brát Novu nejen jako médium, nýbrž především jako významný podnikatelský subjekt.

* Kolik svobody jako špičkový provozní a programový manažer máte?
Kolik potřebuji.

* Nestalo se vám teď ve funkci výkonné ředitelky Novy, že byste neprosadila věc, na níž by vám opravdu záleželo?
Ne. Vy asi sledujete některé naše filmy. Dramata se neodehrávají, jsme ve shodě.

* Na vaší kariéře nejsou skvrny. Kritici na vás ale čas od času vytáhnou větu, kterou jste v roce 1989 pronesla v přímém přenosu ze shromáždění na Václavském náměstí. Distancovala jste se jménem pracovníků ČST od demonstrantů. Proč jste to tehdy řekla?
Protože v tom okamžiku, pod obrovským stresem a tlakem, mě prostě hloupě nenapadla jiná. Byl to průlomový první televizní přenos z oněch událostí. Prosadit ho do vysílání bylo nejpodstatnější. Tehdy v poledne jsem byla ráda, že ho budu moderovat. Co se dělo na Kavčích horách, je těžké si představit. Hysterie, kotel, emoce. Pak jsme v horečce konečně vstupy z Václavského náměstí rozjeli. A při třetím čtvrtém kdosi on-line z demonstrantů prohlásil do vysílání něco, co jsem v tu chvíli sama ani neslyšela, ale na co napěchovaný vagon lidí v režii zareagoval - teď nás vypnou, zavřou, něco okamžitě udělej. A to je celé. Z hlediska televizního žargonu - pár frejmů. Hodně se za ně nemám ráda. Nevypnuli nás, za chvíli se přenos rozeběhl dál.

* Nechci se vám plést do řemesla, ale třeba animované pohádky na Nově v sobotu a v neděli ráno s vybuchujícími šváby: není to přece jen velká dávka násilí? Necháváte svoji dcerku Justinu-Annu, aby se dívala?
Nechávám. Protože stejný problém mám s hodným Jeníčkem a Mařenkou, co strčí ježibabu do pece.

* Musí komerční televize potlačovat určité ohledy?
Ne, proč, v čem? Kdybychom některé dětské seriály nedávali my, jistě je brzy nasadí Česká televize. Rozdíl je pouze v tom, že my sami nic pro děti netočíme a nemáme stovky hodin archivu.

* Máte velmi náročnou práci. Zbývá vůbec čas na dcerku? Bydlíte jen kousek od televize. Odskočíte někdy domů?
Neodskočím. Ani jí nejde bourat normální režim vpády ustýskané matky. To spíš pro Justinu je areál barrandovských studií vycházkovým parkem.

* Když se Justina-Anna narodila, trávila jste, pokud vím, velmi mnoho času v práci. Nelitujete toho?
Nikdy nic nesmělo být na úkor Justiny. Nova ale právě tehdy procházela hodně složitým obdobím. Kdybych se měla rozhodovat jen pro sebe, určitě bych bývala více doma.
Chcete říct, že byste šla na mateřskou? Ne. Jen bych si radostí naordinovala víc než starostí.

LIBUŠE ŠMUCLEROVÁ
Narodila se 11. ledna 1963 v Nové Pace. V polovině osmdesátých let absolvovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Po skončení studií začala pracovat v programové redakci Československé televize. V roce 1988 stála u zrodu studia Kontakt, vysílání ČST pro mladé diváky. Stala se dramaturgyní komponovaného pořadu a byla i jeho moderátorkou. V roce 1993 začala pracovat pro vznikající televizi Nova, i tady na začátku obsadila post dramaturga. Povýšila na šéfredaktorku publicistiky a pořadu Na vlastní oči. Později pracovala jako programová ředitelka a byla považována za jednoho z nejdůležitějších manažerů soukromé stanice a pravou ruku generálního ředitele Vladimíra Železného. Po jeho odchodu z čela televize se letos v květnu stala výkonnou ředitelkou a odpovídá za program, výrobu a podstatnou část provozu. Druhým manželem Libuše Šmuclerové je lékař Roman Šmucler, který v Praze provozuje soukromé centrum lékařské kosmetiky. Mají spolu dvouletou dceru Justinu-Annu.

Líba Šmuclerová křtí knihu Lenky Hornové

Primátor Roubínek přivítal ve městě premiéra Špidlu a Libuši Šmuclerovou.(9.7. 2003)

Autoři:


Nejčtenější

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...

Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Černá v záloze, žádná selfie a podpisy. Pravidla, která platí pro Meghan

Vévodkyně Meghan a princ Harry na letní party na britské ambasádě v Irsku...

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle (36) musí coby členka královské rodiny dodržovat řadu pravidel. Držet by se jich...

Další z rubriky

Lawsonová: Za extrémně zdravým jídelníčkem bývá porucha příjmu potravy

Nigellu Lawsonovou mají rády kamery i fotoaparáty, což je součást jejího...

Nigella Lawsonová (58) patří k nejslavnějším šéfkuchařkám světa. Přezdívalo se jí bohyně s vařečkou. Autorka desítek...

Michael Douglas prosí svého nejstaršího syna, aby se k němu nastěhoval

Michael Douglas (14. ledna 2014)

Syn herce Michaela Douglase (73) Cameron (39) byl v roce 2010 odsouzen za prodej heroinu. V roce 2016 ho po šesti...

Chci dětem vnutit tenis a fotbal, říká sportovní nadšenec princ William

Princ Louis, třetí potomek prince Williama a Kate Middletonové, byl v pondělí...

Britský korunní princ William (36) se netají láskou ke sportu. Mezi různými disciplínami nejvíce sleduje tenis a...

Najdete na iDNES.cz