Nova má s Milionářem další problém

  • 20
Televize Nova se nepoučila z předchozích nepříjemností a opět musí řešit skandál v soutěži Chcete být milionářem. Před necelým měsícem přiznala soutěžícímu postup do dalšího kola i přesto, že na zadanou otázku odpověděl jednoznačně chybně. Nový skandál je nepříjímnější: soutěžící přišel o 150 tisíc, protože neuspěl s odpovědí, kterou lze považovat za správnou.

Pavel Konečný ze Štítiny si tak nakonec odnesl jen deset tisíc korun. Odpovídal však na otázku za 160 tisíc korun. Zněla: Jan Lucemburský začal v roce 1325 v Praze razit mince zvané: A. dukáty, B. rýnské, C. florény, D. hřivny.

Soutěžící zvolil písmeno A, dukáty. Moderátor pořadu Vladimír Čech mu tuto odpověď podle podkladů, které jsou pro něj závazné, nemohl uznat. Lektoři zodpovídající za správnost odpovědí totiž vyznačili jako správnou odpověď C, florény.

„To je sporná otázka,“ říká numismatik Roman Veselý. „Florén je totiž jiné slovo pro dukát.“

Dukát versus florén

Nový velký ilustrovaný slovník naučný z roku 1930
Dukáty byly raženy v Čechách poprvé za Jana Lucemburského.

Encyklopedický slovník z roku 1993
Dukát je zlatá mince ražená od roku 1325 v Čechách a v Uhrách, která sledovala italské vzory a proto byla též nazývána florén.

Příruční slovník naučný z roku 1962
dukát
- mince, které byly v Čechách raženy poprvé za Jana Lucemburského roku 1325
florén - zlatá mince města Florencie, která byla napodobována mimo jiné i v Čechách, kde se však nazývala dukát

Encyklopedie Diderot
dukát - původně zlatá benátská mince ražená od roku 1285, později se rozšířila i do zaalpské Evropy. V Čechách dukát prvně ražen v roce 1353, navazoval na florén Jana Lucemburského.

Veselému skutečně některé slovníky a encykolpedie dávají za pravdu. Například Příruční slovník naučný z roku 1962 u hesla dukát uvádí, že to jsou mince, které byly v Čechách raženy poprvé za Jana Lucemburského roku 1325. Florén pak slovník popisuje jako zlatou minci města Florencie, která byla napodobována mimo jiné i v Čechách, kde se však nazývala dukát.

Lektoři soutěže však zřejmě vycházeli z encyklopedie Diderot, která píše: ... v Čechách dukát prvně ražen v roce 1353, navazoval na florén Jana Lucemburského (podrobnější srovnání pramenů najdete v tabulce).

Pravidla soutěže však jasně říkají, že pouze jedna z odpovědí může být správná.

Nenechám to tak, říká poškozený
“Už jsem měl spoustu telefonátů, že mám pravdu,“ říká Pavel Konečný. „Lidé mi i radí, v čem to našli. Takže jsem se rozhodl, že to tak nenechám, a podám stížnost,“ dodává neštastný soutěžící.

Případ pana Konečného je tedy obdobný jako ten, jemuž ve hře Chcete být milionářem musel čelit Vladimír Čech letos 24. dubna a který vyvolal vlnu nevole.

Reakce Novy

„Všechny otázky jsou ověřeny odbornými lektory a vychází z odborných a vědeckých pramenů. Pokud by tam došlo k jakýmkoli nesrovnalostem, tak to samozřejmě televize Nova prošetří,“ říká mluvčí televize Nova Martin Chalupský.

V tomto případě však Chalupský tvrdí, že pouze odpověď florén byla správná.

„Naši lektoři se již několikrát setkali s rozpory v encylopediích. Proto si necháváme odpovědi zpracovávat vědeckými oponenty. V tomto případě můžu potvrdit, že odpověď byla správná protože podle výkladu našich lektrorů byla mince Jana Lucemburského nanesla potrét panovníka. To nesla až mince Karla IV. a tehdy to byl dukát,“ dodává Chalupský.

Které město je Davidovo?
Tehdy soutěžící odpovídala na otázku: Které z těchto měst je nazýváno Město Davidovo? Mezi možnostmi byly i Betlém a Jeruzalém. Žena zvolila Jeruzalém a byl ji uznán jako správná odpověď. V bibli jsou však nazývána Davidovým města obě.

V evangeliu Lukáše stojí: Dnes se vám narodil Spasitel, Kristus Pán, v městě Davidově. Ježíš se jak známo narodil v Betlémě. Na jiném místě v bibli však můžeme číst: I ulehl David ke svým otcům a byl pohřben v Městě Davidově. Davidův hrob je v Jeruzalémě.

Řezáky za všechny peníze
Jednoznačnou chybu pak televize Nova musela přiznat u otázky, kolik má zdravý člověk dentes incisivi? Odpovídala na ní stejná soutěžící, která zdárně zdolala ‚město Davidovo‘.

Žena tušila, že jde o zuby, ale nebyla si jistá, a tak využila své dvě možnosti nápovědy, které jí zbývaly. Zavolala nejprve své známé, která s jistým váháním řekla: „Čtyři.“ Stejný názor mělo i publikum, které soutěžící požádala o pomoc hned poté. Tak zněla i definitivní odpověd soutěžící. A za správnou ji prohlásil i moderátor pořadu Vladimír Čech.

„Řezáky jsou však čtyři horní a čtyři dolní. To by měli vědět i studenti střední školy,“ říká stomatoložka Věra Svobodová.

,