Návrhář McQueen zemřel udušením, oběsil se v šatníku

  10:40aktualizováno  10:40
Pitva prokázala, že britský návrhář Alexander McQueen zemřel na udušení, když se oběsil ve svém šatníku plném vlastních modelů v den pohřbu své matky. Její smrt nedokázal slavný návrhář unést.

Alexander McQueen s Naomi Campbellovou | foto: AP

Úřad britského koronera s odkazem na výsledky soudní pitvy oznámil, že čtyřicetiletý návrhář zemřel na udušení. Nebyly podle něho zjištěny žádné podezřelé okolnosti. Policie hned na počátku uváděla, že smrt návrháře nepovažuje za podezřelou.

Ostatní podrobnosti týkající se pitvy budou zveřejněny během několika měsíců. Úkolem koronera bylo jen zjistit okolnosti úmrtí návrháře. Další vyšetřování smrti bylo odloženo na 28. dubna a jeho cílem je zjistit, zda McQueenova šlo o sebevraždu.

Britská média dávají jeho smrt do souvislosti s nedávným úmrtím jeho matky Joyce. O silném poutu k vlastní matce hovořil návrhář v minulosti mnohokrát a jeho závislost na matce také znali všichni blízcí a spolupracovníci. Na sociální síti Twitter se návrhář svěřil s pocity smutku, který mu smrt matky způsobila. Zemřel v den, kdy se konal její pohřeb.

Návrhář, kterému se kvůli provokativním kreacím začalo říkat "chuligán britské módy", se v roce 1996 stal hlavním návrhářem pařížského módního domu Givenchy po svém krajanovi Johnu Gallianovi. V roce 2001 přešel do módní skupiny Gucci, v jejímž rámci si otevřel vlastní firmu. Oblékl celebrity jako herečku Cameron Diazovou nebo zpěvačku Lady Gaga a svým stylem ovlivnil celou generaci návrhářů.

Čtyřikrát se stal britským návrhářem roku a v roce 2003 dostal řád Britského impéria. McQueen se netajil svou homosexualitou a označoval se za "růžovou ovci rodiny". V létě 2000 si vzal na jachtě u Ibizy filmaře George Forsytha.

Módní svět truchlí

"Byl to génius. Je to hrozná a tragická ztráta," řekla návrhářka Katherine Hamnettová. Podle šéfredaktorky britského vydání magazínu Vogue Alexandry Shulmanové ovlivnil celou generaci návrhářů. "Jeho úžasná představivost neznala hranic," dodala.

Organizátoři londýnského týdne módy, který začíná v pátek, chtějí zesnulému návrháři při přehlídkách vzdát hold. "Bude to něco jednoduchého a vkusného," řekla mluvčí připravované akce.

Poctu McQueenovi vzdala už na newyorském týdnu módy modelka Naomi Campbellová, která tu uspořádala přehlídku pro Haiti spojenou s poctou zesnulému návrháři.

Naomi Campbellová zorganizovala charitativní přehlídku pro Haiti a zároveň jako poctu zesnulému návrháři McQueenoviVévodkyně z Yorku Sarah Fergusonová na přehlídce pro Haiti, která byla zároveň poctou zesnulému návrháři McQueenovi

"Alexandře McQueene, děkuji," řekla slavnostně na adresu jednoho z nejrespektovanějších britských návrhářů vévodkyně z Yorku Sarah Fergusonová, která přehlídku Fashion for Relief Haiti (Móda na pomoc Haiti) zahajovala.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pracovala jsem i jako tajemnice, abych se uživila, říká Kostková

Tereza Kostková (2018)

Herečka a moderátorka Tereza Kostková (42) chtěla být herečkou odjakživa, na přání rodičů však nejprve vystudovala...

Koktejl z placenty mi udělala dula, prozradila Eva Burešová

Eva Burešová

Má to těžké, říkají o ní kolegové. Zpěvačka a herečka Eva Burešová (25) se krátce po narození syna Nathana rozešla s...

Tomáš Plekanec ukázal syny, kterým slíbil návrat domů do Česka

Tomáš Plekanec pózuje se svou matkou a syny Matyášem a Adamem spolu s Geoffem...

Tomáš Plekanec (36) sdílel na svém profilu na sociálních sítích fotografii se svými dvěma syny, Adamem (3) a Matyášem...

Butler, Cyrusová i Gottschalk přišli při požárech v Kalifornii o domy

Gerard Butler přišel při požáru v Kalifornii o dům (12. listopadu 2018).

Kalifornii už několik dní pustoší lesní požáry. Kvůli nim přišlo o svou nemovitost i několik celebrit. Jsou mezi nimi...

Se StarDance se loučí Richard Genzer a Jana Zelenková

Kubánská rumba se stala osudnou pro Richarda Genzera a Janu Zelenkovou.

I pátý, speciální díl taneční soutěže StarDance s názvem Cesta kolem světa přinesl večer plný tance, hudby a zábavy,...

Další z rubriky

Celebritou století jste zvolili slovenského cyklistu Petra Sagana

Peter Sagan (24. ledna 2018, Vatikán)

U příležitosti 100 let od založení Československa připravila redakce Revue.iDNES.cz deset kvízů a anket o známých...

Chramostová: Měla bych začít kouřit marihuanu, prý dělá dobře stařenkám

Vlasta Chramostová (14. května 2018)

Herečka Vlasta Chramostová slaví 92. narozeniny. Většinu času tráví v klidu domácího prostředí a je stále v dobré...

Ze StarDance vypadli Gondík se Stodůlkovou, Svoboda přivedl dvojče

Dalibor Gondík a Alice Stodůlková

Šest tanečních párů v šestém díle StarDance svým zpěvem vokální šestice Skety. Sváteční den nakonec neoslavili postupem...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz