Mrtvý ve studni byl voják

Boty poodhalily totožnost muže, jehož kostra byla před časem nalezena v jedné ze štol vedoucích ke studni na brněnském hradě Špilberk. Doc. Ing. Petr Hlaváček z Univerzity T. Bati ve Zlíně totiž dokázal určit, že obuv byla vyrobena v letech 1874 až 1878 a patřila vojákovi, jednoročnímu dobrovolníkovi nebo kadetovi.

"Před pár lety jsem na žádost Správy Pražského hradu zkoumal 20 párů a 15 fragmentů obuvi nalezené před sedmdesáti lety archeology ve studni na Pražském hradě. Ukázalo se, že boty se dostaly do studny po požáru na Hradě v polovině šestnáctého století," uvedl Hlaváček.

K největším unikátům, které se dostaly Hlaváčkovi do rukou, patří opánky vyrobené indiány z pelyňkového lýčí před deseti tisíci lety na území dnešních USA. Zmíněný vzácný druh pelyňku se vyskytuje pouze v této lokalitě. V nejbližších měsících se bude Hlaváček s pomocníky z řad svých studentů snažit určit z opánků velikost chodidla indiánů a tím i jejich výšku.

Vztah délky chodidla a výšky člověka je totiž z antropologického hlediska jednoznačný.  Podle způsobu, jakým byly boty vyrobeny, umí Hlaváček určit stáří obuvi, zda patřila ženě či muži, k jaké příležitosti se nosila a podobně. Z fragmentů nalezených archeology je schopen zkompletovat obuv do její původní podoby.

 V této oblasti patří k světově uznávaným odborníkům. Zkoumání historické obuvi z hlediska technologií jejich výroby se věnuje už pětatřicet let, o konzultace ho žádají muzea v Evropě i Americe.

"Už na střední škole - studoval jsem kožařskou průmyslovku - mne začala lákat historická obuv," řekl Hlaváček. "Jako student jsem ve volném čase dělal průvodce zlínským Muzeem obuvi. Tady vzniklo mé zaujetí pro historickou obuv a dodnes mne neopustilo."

Studium technologií, jaké používali ševci během staletí, ale i historických souvislostí různých etap výroby obuvi, se stalo Hlaváčkovi celoživotním koníčkem. Jeho znalosti jsou natolik rozsáhlé a unikátní, že je vyhledávaným specialistou na dataci historické obuvi.