Katie Piperová (říjen 2014)

Katie Piperová (říjen 2014) | foto: Profimedia.cz

Modelka znetvořená kyselinou: Jizvy mi už nevadí, jsem teď silnější

  • 14
Je to už sedm let, co mladá modelka Katie Piperová (31) přišla po útoku o svůj krásný obličej. Zůstaly jí jizvy, ale nežehrá na ně. V Pákistánu pro podobné případy vznikl salon krásy.

„Když se teď podívám do zrcadla, mé jizvy mi už nevadí. Připomínají mi, že jsem silnější než osoba, která se mi snažila ublížit,“ napsala Piperová na Instagram.

„Všichni máme jizvy, ať už na kůži, nebo na duši. Vzpomíná se jen na ty, co s těmi jizvami přežili,“ dodala a přidala povzbuzení pro všechny. „Příště až se podíváte do zrcadla, zopakujte si: Jsem hrdý, že jsem přežil.“

Piperové bylo jen 24, když její bývalý přítel Danny Lynch najal muže, který jí vylil na obličej kyselinu. Tím skončila její modelingová kariéra. Mladá Britka prodělala desítky plastických operací a vrhla se do veřejného života. Založila nadaci, která pomáhá lidem s popáleninami a jejich návratem do běžného života.

V Evropě je její případ výjimečný, takže se z ní rychle stala celebrita. V Pákistánu je však žen zohavených kyselinou hodně, takže tam vznikl salon krásy, který jim má pomáhat. Kromě vylepšení vzhledu a zvýšení sebevědomí jim salon dává i práci kosmetiček.

Salon založila podnikatelka Mussarat Misbahová v Láhauru. Kromě toho má nadaci, která znetvořeným ženám platí lékařskou péči. Za deset let pomohla už šesti stovkám žen.

„V průměru potřebují asi 25 operací, aby vypadaly lépe, ale zjistila jsem, že operace nepomohou jejich trápení, nepomohou jejich bolesti, protože jsou ponechány doma, aby tam hnily jako zelenina. Chovají se k nim jako k moderním malomocným,“ říká Misbahová.

Mussarat Misbahová se dvěma dívkami, kerým pomohla s operací a zaměstnala je ve svém salonu.

V Pákistánu jsou útoky kyselinou na ženy časté. Za loňský rok jich bylo zaznamenáno 160, ale podle neziskových organizací je skutečné číslo mnohem vyšší, ženy se ovšem bojí promluvit. Nevycházejí pak z domu, nebo jen úplně zahalené šátkem. Viníci jsou potrestáni jen zřídka. Ženy jsou znetvořeny třeba za to, že se jim narodila holčička nebo že jejich rodina nedala dost velké věno.

„Je to otázka týkající se žen, takže na seznamu priorit vlády je až zcela na konci. Tyto útoky prý také podle vlády kazí pověst naší země. Proto jsou utajovány a zametány pod koberec,“ prohlašuje Misbahová.