Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mistr Knedlík: Bylinky všechno spraví

  14:18aktualizováno  14:18
Tradičním vrcholem Vizovického trnkobraní je proslulá Velká cena Vizovic v pojídání švestkových knedlíků. Zdravotní problémy po soutěži mistry knedlíkáře netrápí. "Bylinky všechno spraví," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES jeden z vítězů soutěže Rostislav Širmer.Rozhovor s knedlíkovými mistry Tomášem Tesařem a Rostislavem Širmerem a organizátorem trnkobraní Zdeňkem Juráskem čtěte ZDE.

Jak se na soutěž v pojídání knedlíků trénuje? Další z vítězů Tomáš Tesař dva až tři dny před soutěží jí menší porce, vypije však více vody. "V průměru kolem 10 litrů," říká a dodává: "Po soutěži den vůbec nic nejím, jenom doplňuji tekutiny."

Rostislav Širmer v den soutěže nejí nic, pije až 15 nebo 16 litrů vody. Po soutěži pro něj nastává normální režim.

Zatímco 130kilový Tomáš soutěží jen na Trnkobraní, o 30 kilogramů těžší Rosťa zkouší štěstí i jinde.

"Zúčastnil jsem se i souteže v pojídání houskových knedlíků ve Varnsdorfu. Tam jsem se umístil na třetím místě. Jinak se pravidelně účastním i párkožraní v Roštění u Holešova. Tam jsem udělal rekord za 45 minut 42 vídeňských párků, což je 8,4 metrů. Letos bych chtěl dosáhnout padesátky," svěřil se.

Na otázku, zda po soutěži alespoň část ze zkonzumovaného množství knedlíků vyzvracejí, odpověděli oba kladně. "Nejde v sobě udržet všechno," přiznal Rosťa.

Světový rekord: 164 knedlíků
Soutěžící Tomáš Tesař a Jaromír Rafaj dosáhli v limitu 60 minut shodný počet 164 knedlíků. Toto množství se rovná světovému rekordu. Aby byl určen vítěz, nařídili organizátoři pětiminutové prodloužení. V něm dokázal Tomáš Tesař přidat ještě 12 knedlíků, zatímco Jaromír Rafaj „pouze“ 11. Světovým rekordem šedesátiminutové soutěže je tedy výkon 164 knedlíků, z absolutního hlediska pak 176.

Loňské drama vyprovokovalo vítěze soutěže z minulých ročníků Františka Večeřu a Josefa Jašíka k tomu, že začali opět usilovně trénovat a pokusí se o velkolepý návrat na scénu. Letošního ročníku se tak zúčastní všichni šampióni za posledních 8 let.

Soutěž v pojídání švestkových knedlíků má dvě části - předkola a finále. Předkola jsou kvalifikací pro účast v závěrečném finále (hlavní soutěži). Celkový počet předkol je určen pro každý ročník individuálně - minimum jsou tři, maximum pak devět předkol.

Z každého předkola postupuje do finále takový počet soutěžících, aby celkový počet finalistů postupujících z předkol činil devět. V předkolech nejsou používány švestkové knedlíky oficiálních parametrů, a proto ani výsledky předkol nemají oficiální hodnotu. Slouží pouze k určení účastníků postupujících do finále. Jednotlivých předkol se účastní maximálně 10 soutěžících starších 15 let. Délka soutěže je stanovena na 30 nebo 40 minut.

ŠVESTKOVÉ KNEDLÍKY Z TRNKOBRANÍ
OFICIÁLNÍ RECEPT

1 kg hrubé mouky
20 dkg másla
1lžíce sádla
1/2 l mléka
2 žloutky
sůl

Mléko se svaří s máslem. Pak se vlije horké na mouku a přidají se 2 žloutky, sádlo a sůl. Těsto se vymísí a pak se mohou dělat knedlíky.

hmotnost švestky před uvařením je 17 - 20 g
hmotnost 1 kusu švestkového knedlíku je maximálně 30 gramů.

Hlavní soutěže se účastní 10 soutěžících. Devět soutěžících postupuje z předkol, vítěz předchozího ročníku je nasazen přímo. Pokud se některý ze soutěžících nedostaví (limit je půl hodiny před oficiálním začátkem soutěže), pořadatel vyzve k účasti odvážlivce z řad publika. Pokud se k soutěži přihlásí více zájemců, než je počet volných míst, losuje se. Hlavní soutěž trvá 60 minut.

V hlavní soutěži jsou používány zásadně "oficiální" knedlíky vyrobené podle originální receptury. Pouze výsledky hlavní soutěže jsou tedy podkladem pro případné vytvoření či překonání světového rekordu v pojídání švestkových knedlíků. Dokladem o zkonzumovaných knedlících jsou pecky, které soutěžící odkládá na talíř.

Během soutěže se nesmí pít, kouřit, odcházet z pódia. Soutěžící se však smí pohybovat po pódiu. Jako příloha je povolen omastek, cukr, mák nebo tvaroh. V případě zvracení během soutěže je soutěžící diskvalifikován. Účastníci soutěží na vlastní nebezpečí, soutěžící mladší 18 let musí předložit písemný souhlas zákonných zástupců.

Josef Jašík - vítěz 1999 a 2000. Rekord 138 knedlíků (2001). Postoupil z předkol.

Jaromír Rafaj. Druhý v roce 2002. Rekord 164 (175) knedlíků. Přímý postup.

Rostislav Širmer. Vítěz 2001. Rekord 161 kusů (2001 i 2002). Přímý postup.

Tomáš Tesař. Vítěz roku 2002. Rekord 164 (176) knedlíků. Přímý postup.

František Večeřa. Vítěz 1995 - 1998. Rekord 130 knedlíků (1996). Divoká karta.

Autor:Nejčtenější

Nepotřebuji tvou lásku a podporu, odmítla Cattralová kondolenci Parkerové

Z filmu Sex ve městě 2

V seriálu Sex ve městě byly Carrie a Samantha nejlepší kamarádky, ale v reálném životě si jejich představitelky už...

Bavič Petr Novotný opět bojuje o život. Selhal mu organismus

Petr Novotný

Bavič a moderátor pořadů Novoty či Dobroty Petr Novotný (70) leží v nemocnici v kritickém stavu. Na ARO ve Vojenské...Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...

Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II.

Třináctého února zemřel dánský princ Henrik

Po vážné nemoci zemřel v noci na středu dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II. Třiaosmdesátiletý šlechtic...

Millsová: Seriál Báječná léta skončil po absurdním obvinění z obtěžování

Herci ze seriálu Báječná léta: Josh Saviano, Alley Millsová, Danica...

Americký herec Fred Savage (41), známý ze seriálu Báječná léta, čelil v roce 1993 obvinění ze sexuálního zneužívání....

Další z rubriky

SOCKY: Řepka jde na hormonální jógu a Babiš s Kalouskem do ringu

Socky

Po týdnu je tu další díl satirického pořadu inspirovaného děním na sociálních sítích. Tentokrát si ministryně Šlechtová...

Lawrencová o úniku nahých fotek: Jako by se mnou spala celá planeta

Jennifer Lawrencová (Toronto, 10. září 2017)

Hvězda filmů X-Men a Hunger Games Jennifer Lawrencová (27) opět zavzpomínala na incident z roku 2014. Hackeři tenkrát...

Cruzová: Všechny zajímá jen moje stárnutí, mužů se na to nikdo neptá

Penélope Cruzová (Madrid, 28. ledna 2016)

Herečka Penélope Cruzová (43) přiznala, že ji velmi zajímá současné dění v Hollywoodu a změna postavení žen v oboru....

Najdete na iDNES.cz